Ukryta funkcja piekarnika. Tłuszcz i brud znikną bez szorowania
Na rynku znajdziemy szeroki wybór piekarników, które z powodzeniem dostosujemy nie tylko do wnętrza kuchni, ale także naszych codziennych potrzeb. W nowoczesnych sprzętach kryje się wiele funkcji, o których nie mamy pojęcia. Sprawdź, które z nich pozwolą zaoszczędzić czas oraz pieniądze.
Spis treści:
Piekarnik - co oznaczają podstawowe symbole?
Starsze modele piekarników gazowych mogły najczęściej piec jedynie z góry, z dołu oraz w trybie góra-dół. Takie urządzenia coraz szybciej zastępujemy nową technologią i wybieramy piekarniki elektryczne, oferujące znacznie więcej funkcji oraz poprawiające ogólny komfort pieczenia. Co kryje się za podstawowymi oznaczeniami, które na nich znajdziemy?
- Grzanie górne - grzałkę elektryczną zamontowano w górnej części piekarnika;
- Grzanie dolne - grzałka znajduje się u dołu piekarnika;
- Grzanie góra i dół - pozwala na pieczenie potraw z dwóch stron, w tym samym czasie;
- Grill z nawiewem - wspólna praca grilla oraz dmuchawy, która nadaje potrawom chrupkość i zapobiega rozpryskiwaniu tłuszczu wewnątrz piekarnika;
- Pieczenie intensywne - aktywne działanie grzałki dolnej, górnej oraz dmuchawy;
- Rozmrażanie - funkcja uruchamia wyłącznie wentylator;
- Szybkie rozgrzewanie - przyspieszenie procesu nagrzewania piekarnika, który po uzyskaniu pożądanej temperatury przełącza się na wybrany rodzaj grzania. Pozwala zaoszczędzić czas oraz energię elektryczną.
Ukryte funkcje piekarnika
Część piekarników posiada wbudowaną funkcję pamięci, która pozwala indywidualnie zaprogramować parametry pieczenia. Jest szczególnie przydatna, jeśli regularnie przygotowujemy kilka wybranych potraw. Takie udogodnienie wskazuje także temperaturę urządzenia w chwili wystąpienia awarii.
Pokrycie piekarników płytami z emalią katalityczną sprawia, że może on sam skutecznie się doczyścić oraz pochłaniać tłuszcz. Ukryta funkcja pyrolizy wypali resztki nagromadzonego tłuszczu, zmieniając je na łatwy do wymiecenia popiół. Czyszczenie parą w szybki sposób zmiękcza zaschnięte resztki potraw i już po kilku minutach możemy bez problemu się ich pozbyć.
Wybór piekarnika z funkcją mikrofali łączy zalety nie jednego, a dwóch urządzeń. Taki sprzęt pozwala zaoszczędzić miejsce w mniejszej kuchni, a dodatkowo nagrzewa się o wiele szybciej niż inne modele. Ciekawym urozmaiceniem są wgrane do urządzenia książki kucharskie, które pozwalają na wyświetlanie przepisów za pomocą specjalnych panelów LCD. Za pomocą kabla USB wzbogacimy je o własne pomysły na dania oraz liczne zdjęcia.
Dual cook to opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić czas oraz pieniądze wydawane na energię elektryczną. Pozwala ona piec kilka potraw jednocześnie, chroniąc je przed wymieszaniem zapachów i umożliwiając ustawienie odpowiednich temperatur dla każdej z nich. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by w tej samej chwili włożyć od niego potrawę mięsną oraz słodki deser.
Sprawdź: Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Grill i termoobieg - na to zwróć uwagę
Funkcję grilla w piekarniku szybko rozpoznasz po charakterystycznym symbolu przypominającym ostro zakończoną falę. Na ogół urządzenie to znajduje się w górnej części piekarnika, a jego główną rolą jest dokładne opiekanie potraw. W zależności od modelu oraz rodzaju wybranego piekarnika możemy wyróżnić dwie podstawowe funkcje - grill mały oraz grill duży. Czym różnią się od siebie?
- Grill mały - jego symbolem jest krótka fala, która przypomina nieco odwrócone trójkąty lub rozciągniętą literę W. Przydaje się do pieczenia tortów, zapiekanek, tostów oraz włoskiej pizzy.
- Grill duży - oznaczenie składa się z trzech połączonych i odwróconych trójkątów. Świetnie sprawdza się do warzyw, owoców morza, serów i mięsa.
Niemniej ważną funkcją jest termoobieg, którego symbole różnią się w zależności od wybranego rodzaju odgrzewania. Wyróżniamy cztery podstawowe oznaczenia:
- Termoobieg i grzałka tylna - funkcję rozpoznamy po znaku wentylatora w kółku. Uruchamia ona tylny nawiew grzewczy, który równomiernie rozprowadza ciepło po całym piekarniku. Polecany do szybkiego pieczenia na kilku poziomach piekarnika jednocześnie.
- Rozmrażanie i odgrzewanie potraw ciepłym powietrzem - na symbolu zobaczymy wiatrak oraz poziomą kreskę na dole. Przydatna do szybkiego podgrzania oraz rozmrożenia produktów.
- Pieczenie z użyciem termoobiegu i grzałki górnej - by wybrać tę funkcję, musimy poszukać symbolu wiatraka z poziomą kreską u góry. Opcję warto wykorzystać do zrumienienia skórki z kurczaka, domowego chleba oraz dopieczenia ciasta posypanego kruszonką.
- Pieczenie tradycyjne z termoobiegiem i obiema grzałkami - obrazek wskazuje na wiatrak zamknięty u góry i dołu poziomą kreską. Pozwala w szybkim tempie dopiec kilka potraw naraz.
Dodatkowe udogodnienia w urządzeniu
Jakich jeszcze urozmaiceń warto poszukać w piekarniku?
- Termosonda - specjalny czujnik, który umieszcza się w potrawie. Pozwala kontrolować jej temperaturę, a to ułatwia dostosowanie poziomu nagrzania piekarnika. Daje pewność, że przyrządzana potrawa nie wyjdzie surowa;
- Minutnik - umożliwia ustawienie czasu pieczenia, a następnie automatycznie wyłącza piekarnik;
- BakingSensor - specjalnie wbudowana funkcja, która pomaga dokładnie mierzyć poziom wilgoci wewnątrz piekarnika podczas pracy;
- Termoobieg z funkcją 3D - równomiernie rozprowadza rozgrzane powietrze po całym wnętrzu piekarnika - działa skuteczniej niż tradycyjny termoobieg;
- HydroBaking - funkcja odpowiada za przekształcenie wilgoci w parę wodną i utrzymanie jej wewnątrz piekarnika;
- Specjalne wyłączniki - kontaktowy wyłącznik drzwi blokuje możliwość ich otwarcia, np. w trakcie pieczenia, a wyłącznik bezpieczeństwa odpowiada za automatyczne wyłączenie piekarnika, jeśli zbyt długo pracuje na ustawionej temperaturze;
- Wytwornica pary - umożliwia nie tylko gotowanie na parze, ale także skuteczne pieczenie z jej udziałem. Funkcja przyda się do rozmrażania żywności. Zadba o zachowanie wszelkich wartości odżywczych, nie pozbawiając potraw smaku i aromatu.
Sprawdź również: