Uprawnieni mogą odliczyć koszty leków czy sprzętu. Sprawdź, czy należy ci się ta ulga
Oprac.: Tomasz Kromp
Ulga rehabilitacyjna to jedna z ulg podatkowych umożliwiających zmniejszenie zobowiązania podatkowego. Z poszczególnych odliczeń mogą skorzystać między innymi osoby, które poniosły wydatki związane z rehabilitacją lub ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Komu konkretnie należy się rzeczona ulga, jakie wydatki można do niej zaliczyć i o czym trzeba pamiętać, chcąc z niej skorzystać? Wyjaśniamy.
![Kto może skorzystać z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej?](https://i.iplsc.com/000KK6ENSAY3IB4K-C322-F4.webp)
Spis treści:
Komu należy się ulga rehabilitacyjna?
Ulga rehabilitacyjna pozwala obniżyć podstawę opodatkowania lub wysokość podatku. Okazuje się jednak, że nie każdy może z niej skorzystać. Zgodnie z informacjami podanymi na rządowej stronie podatki.gov.pl, ulga rehabilitacyjna należy się, gdy:
- jest się osobą z niepełnosprawnością lub;
- jest się osobą mającą na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością oraz;
- poniosło się wydatki na rehabilitację lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
W przypadku osoby z niepełnosprawnością pozostającej na utrzymaniu podatnika obowiązuje limit dochodu osiągniętego przez ową osobę w 2024 roku, który wynosi 21 371,52 zł. Warto pamiętać, że do owego limitu nie wlicza się między innymi zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia uzupełniającego, alimentów na rzecz dzieci czy dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.
![Kto może skorzystać z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej?](https://i.iplsc.com/000EFXHXKBVGMS7I-C322-F4.webp)
Jakie wydatki można zaliczyć do ulgi rehabilitacyjnej?
Jak wynika z treści artykułu dostępnego na podatki.gov.pl, istnieją dwa rodzaje wydatków do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Są to wydatki nielimitowane (można odliczyć kwotę całego wydatku) oraz limitowane (można odliczyć kwotę uwzględniającą "dolny" bądź "górny" limit).
Jeśli chodzi o wariant nielimitowany, to odliczeniu podlegają między innymi wydatki na:
- adaptację i wyposażenie mieszkań do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
- przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
- zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu niezbędnych w rehabilitacji i ułatwiających wykonywanie czynności życiowych;
- opłacenie tłumacza języka migowego;
- odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne;
- odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym.
W przypadku wydatków limitowanych odliczeniu podlegają między innymi koszty leków (możliwe jest odliczenie wydatków w wysokości różnicy pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu, a kwotą 100 zł), koszty związane z opłaceniem przewodników osób niewidomych (maksymalna kwota odliczenia wynosi 2 280 zł) czy koszty związane z utrzymaniem psa asystującego (maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym to 2 280 zł).
Jakie dokumenty są potrzebne do ulgi rehabilitacyjnej? O tym trzeba pamiętać
Chcąc skorzystać z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej, należy pamiętać o skompletowaniu odpowiednich dokumentów. Chodzi tutaj przede wszystkim o orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzję przyznania renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, renty szkoleniowej bądź renty socjalnej.
Co więcej, należy pamiętać o zbieraniu dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków, które chce się odliczyć od podatku w związku z ulgą rehabilitacyjną. Chodzi tutaj o faktury, rachunki i potwierdzenia opłaty (na przykład potwierdzenia przelewów).