Uwaga, idą trąby powietrzne. Łowcy Burz ostrzegają

Według ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dzisiejszy wieczór oraz noc z piątku na sobotę, to zdecydowanie najgorszy i najbardziej niebezpieczny pogodowo czas w tym roku. Wieczorem do Polski dotrą potężne burze, które mogą zagrażać nie tylko naszemu dobytkowi, ale nawet zdrowiu i życiu. Już za kilka godzin możemy spodziewać się nie tylko nawałnic, ale także gradobicia i trąb powietrznych!

Łowcy burz ostrzegają dziś przed nawałnicami
Łowcy burz ostrzegają dziś przed nawałnicami Beata Zawrzel/REPORTEREast News

Nagłe i niebezpieczne burze pojawią się nad Polską już po południu i zostaną z nami do późnych godzin nocnych. Jak informuje Pogoda Interia, powstawać mogą superkomórki burzowe oraz większe układy, które przyniosą potężne ulewy - miejscami spadnie od 30 do 50 mm wody.

Znacznie wzrośnie więc ryzyko lokalnych podtopień, szczególnie w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. Nie to jest jednak najgorsze!

Nawałnice zbliżają się do Polski. Grożą nam trąby powietrzne

Eksperci ostrzegają przed wyjątkowo silnym wiatrem, który w porywach osiągnie nawet 90-120 km/h oraz trąbami powietrznymi. Odbiorcy z całego kraju otrzymali już komunikat sms o treści:

Uwaga! Dziś i w nocy (21/22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - napisano. 

Przed tymi niebezpiecznymi zjawiskami ostrzegali już wczoraj na swoim facebookowym profilu Polscy Łowcy Burz:

- Początek weekendu, niestety, nie będzie należał do spokojnych. Zgodnie z naszą prognozą konwekcyjną, warunki na nadchodzącą dobę sprzyjać będą powstawaniu zorganizowanych superkomórek burzowych niosących poważne zagrożenia. Będziemy bacznie obserwować kolejne wyliczenia modeli, radiosondaże oraz bieżący rozwój sytuacji aby podawać wam aktualne i sprawdzone informacje - pisali.

Łowcy Burz informują, że drugi stopień zagrożenia obejmuje regiony zachodnie, południowo-zachodnie i częściowo południowe. W tych regionach zagrożenie burzowe będzie największe. Warunki sprzyjać będą powstawaniu zorganizowanych superkomórek burzowych z nawalnymi opadami deszczu, gradobiciami i bardzo silnym, niszczącym wiatrem >100 km/h.

Przyznają oni jednak, że "sytuacja na kolejną dobę jest bardzo dynamiczna, a prognozy numeryczne nadal wskazują różne scenariusze".

Burze i nagłe nawałnice pojawią się niestety także w nocy z piątku na sobotę. Następnie strefa burz będzie się stopniowo przemieszczać z południowego zachodu na wschód i północny wschód kraju.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}