Uważaj na popularny środek na ślimaki. Jest bardzo toksyczny
Na rynku nie brakuje skutecznych środków ślimakobójczych, które pozwolą nam raz na zawsze pozbyć się tych pasożytów z ogródka czy tarasu. Do najpopularniejszych należą drobne, niebieskie granulki, które rozsypuje się wzdłuż ogrodzenia, tworząc specjalną tamę. Niestety, mogą być one bardzo toksyczne i śmiertelnie groźne dla naszych domowych pupili.
Spis treści:
- Niebieskie granulki na ślimaki - jak działają?
- Czy niebieskie granulki na ślimaki są szkodliwe dla psa?
- Czy niebieskie granulki na ślimaki są szkodliwe dla ludzi?
- Jak pozbyć się ślimaków z ogródka? Naturalne i bezpieczne metody
- Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Trik z piwem to hit w sieci!
- Przepis na piwną pułapkę na ślimaki
Niebieskie granulki na ślimaki - jak działają?
Wczesną wiosną i latem w naszych ogrodach, na podwórkach i tarasach zaczynają pojawiać się ślimaki - nieproszeni goście, którzy nie tylko pozostawiają po sobie mało estetyczne ślady, ale chętnie częstują się roślinami, osłabiając je, a nawet doprowadzając do ich obumarcia. Jednym ze sposobów na skuteczne pozbycie się ich raz na zawsze jest zastosowanie popularnych, niebieskich granulek ślimakobójczych.
Granulki to najpopularniejsza obecnie trutka na ślimaki, wabiąca je kolorem i zapachem. Po ich zjedzeniu ślimaki szybko umierają - pod ich wpływem zaczynają wytwarzać nadmierne ilości śluzu, odwadniając się i drętwiejąc. Granulki działają nieodwracalnie - komórki ślimaków produkujące śluz zostają trwale zniszczone.
Niebieskie granulki wysypuje się wzdłuż ogrodzeń - tworzą one wtedy skuteczną barierę dla tych uprzykrzających życie pasożytów. Niestety, mają one dość istotną wadę - preparat wnika do gleby i przenika do upraw, w dodatku jest silnie trujący dla zwierząt, a nawet ludzi!
Czytaj również: 9 najbardziej trujących roślin w Polsce
Czy niebieskie granulki na ślimaki są szkodliwe dla psa?
Do najczęstszych objawów zatrucia tą substancją należą:
- ciężkie drżenie mięśni
- stany lękowe
- tachykardia i hipertermia
- wymioty
- biegunka
- nadmierne ślinienie się
- kolka
- sinica
- pocenie się (konie)
- rozszerzenie źrenic i oczopląs (koty)
- konwulsje
Jeśli zatrucie granulkami zostanie wychwycone szybko, możemy jeszcze pomóc zwierzakowi - w leczeniu stosuje się środki przeczyszczające i wyrównujące równowagę elektrolitową. Eliminuje się także uszkodzenia wątroby.
By zapobiec silnemu zatruciu, przed zastosowaniem środków ślimakobójczych należy dokładnie przeczytać ulotkę - na opakowaniu powinno być wyraźnie napisane, że środek nie jest szkodliwy dla zwierząt domowych.
Czy niebieskie granulki na ślimaki są szkodliwe dla ludzi?
Trutka na ślimaki jest wysoce toksyczna - metaldehyd powoduje wysoką śmiertelność nie tylko wśród ślimaków, lecz także innych zwierząt. Warto pamiętać, że jest bardzo groźny również dla ludzi - połknięcie już kilku gramów tej substancji może wywołać śmiertelne zatrucie nawet u dorosłego człowieka.
Jak pozbyć się ślimaków z ogródka? Naturalne i bezpieczne metody
Ślimaki pojawiają się w naszych ogrodach najczęściej wieczorem lub po deszczu. Obsiadają nie tylko rośliny, ale także werandy czy tarasy. Mięczaki te nie lubią słońca, które pali ich wrażliwą skórę, więc najchętniej przesiadują w wilgotnych i zacienionych miejscach.
Najprostszym, naturalnym sposobem na pozbycie się ich z domu jest zbudowanie "tamy" z roślin, których nie lubią. Ślimaki nie tolerują zapachu:
- begonii
- pelargonii
- nasturcji
- lawendy
- czosnku
- goździków
- wilczomlecza
- gazani
Nie lubią także paproci, miodunki, żurawki, niezapominajki czy krwawnika. Ślimaki chętnie poczęstują się natomiast słonecznikiem, miętą czy fiołkami - tych roślin lepiej pozbyć się z ogrodu, w którym bytują.
Ślimaki z trudem poruszają się po sypkim podłożu. W miejscach, w których pojawiają się najczęściej, warto rozsypać więc piasek zmieszany z popiołem lub żwir. Dodatkowo można rozłożyć też w tym miejscu fusy po kawie z dodatkiem cynamonu - ślimaki bardzo nie lubią tego intensywnego zapachu.
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Trik z piwem to hit w sieci!
Ślimaki dosłownie uwielbiają zarówno smak jak i zapach... piwa. Piwna pułapka może więc pomoc pozbyć ci się ich na stałe z ogrodu, ale warto dodać, że nie jest to zbyt etyczne rozwiązanie i należy korzystać z niego wtedy, gdy pozostałe metody zawiodą.
Przepis na piwną pułapkę na ślimaki
- Przygotuj średniej wielkości pojemnik plastikowy
- W ziemi wykop dołek, tak głęboki, by pojemnik zmieścił się w środku i wystawał ok. 1 cm ponad ziemię
- Do pojemnika wlej około 200 ml piwa - im więcej wlejesz, tym szybciej ślimaki poczują jego zapach
- Czekaj aż w pojemniku pojawią się pierwsi nieszczęśnicy i od czasu do czasu opróżniaj pojemnik
- Regularnie wlewaj do pułapki nowe piwo.
Zobacz również: Ślimaki ucztują w twojej sałacie? Rozsyp popularną przyprawę