Reklama

W czym najlepiej prać firanki i zasłony?

Marzec rozkręca się na dobre, zatem wiosenne porządki czas zacząć. Wielu z nas już sama myśl o praniu firanek czy zasłon może wprawić w niemały popłoch. Aby uniknąć mniejszych lub większych wpadek, wykorzystaj sprytne sposoby przetestowane i wykorzystywane przez zaradne panie domu. Kto wie, być może dzięki nim szybko polubisz tak znienawidzone dotąd czynności.

Kilka złotych zasad dotyczących prania zasłon i firan

Na początek kilka prostych wskazówek, które znacznie ułatwią wiosenne pranie zasłon czy firan:

* Jeśli chcesz uniknąć zbędnego dokładania sobie pracy i jednocześnie zaoszczędzić czas, już zdejmując firany czy zasłony na potrzeby prania, pamiętaj aby delikatnie zwijać je w odpowiednim kierunku, czyli od dołu do góry. Dzięki temu prostemu zabiegowi ograniczysz ilość unoszącego się w powietrzu kurzu, który zwykle osiada na meblach.

* Jeśli chcesz pozbyć się uporczywych zabrudzeń - zwłaszcza osadów z gazu - z firan lub zasłon wiszących w kuchni lub w salonie z aneksem kuchennym, najpierw namocz je w wodzie z płynem do naczyń.

Reklama

* Jeśli w twoim domu mieszkają albo często bywają osoby palące papierosy, aby pozbyć się nieprzyjemnego dla nozdrzy zapachu, namocz je w roztworze soli.

Pranie firan i zasłon a ocet

* Z pewnością wiele pań nurtuje to pytanie: czy firanki i zasłony - zwłaszcza te wykonane z delikatnego materiału można prać w pralce? Odpowiedź brzmi: Tak, ale na odpowiednim programie, który wprowadza bęben w ruch kołyszący. Jeśli boisz się uszkodzeń materiału, tuż po zdjęciu zasłon czy firanek złóż je i umieść w powłoczce na jasiek, a następnie w pralce.

* Jeśli chcesz uniknąć mało przyjemnego prasowania, podziel pranie firan oraz zasłon na kilka etapów. Zasada jest prosta: Im mniej będzie wypełniony bęben pralki, tym szybciej i skuteczniej zostanie usunięty z włókien brud i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a jednocześnie sama tkanina będzie mniej pognieciona.

* Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się zabrudzeń, zamiast sięgać po proszek, użyj specjalnych soli przeznaczonych do prania firan. W przypadku zasłon najlepiej sprawdzi się środek do prania w formie żelu.

* Jeśli chcesz zapobiegnąć płowieniu zasłon, do ostatniego płukania dodaj pół szklanki octu.

* Starym, sprawdzonym sposobem na wybielenie firanek (zwłaszcza tych delikatnych) jest ich wstępne namoczenie w sodzie oczyszczonej.

Pranie firan i zasłon a sok z cytryny

* Na twoich białych firanach pojawiły się uporczywe plamy? Użyj do ich odplamiania soku z cytryny. Prosty zabieg sprawi, że szybko się ich pozbędziesz.

* Jeśli chcesz, aby tkanina była bardziej delikatna w dotyku, środek zmiękczający zapewni miły zapach i zmniejszy elektryzowanie firan (mniej przyciągają kurz).

* Dobry rozwiązaniem jest też usztywnianie firan płukanką z soli.

* Pamiętaj, że promienie słońca osłabiają włókna tkanin, dlatego zawsze susz je w odpowiednim miejscu

* Pod żabki przypinane do wyjątkowo delikatnych i wciąż wilgotnych firan wsuń kawałeczek papieru, by nie zostały ślady rdzy.

* Na koniec cenna wskazówka a propos prasowania: Białe, syntetyczne firany mogą żółknąć pod wpływem prasowania.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy