W jaki sposób rozmnożyć rośliny doniczkowe?

Każdy, kto ma w domu rośliny doniczkowe, czasem musi podjąć się różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na szczęście, nie zawsze są one skomplikowane i można śmiało wykonać je samodzielnie. Dorodne okazy da się na przykład rozmnożyć. Dzięki temu zabiegowi zyskamy więcej pięknych kwiatów i możemy nimi obdarować znajomych. Czynność sama w sobie trudna nie jest, trzeba tylko znać i przestrzegać kilka kluczowych zasad. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę rozmnażając rośliny? Podpowiadamy.

Rozmnażanie rośliny
Rozmnażanie rośliny ©123RF/PICSEL

Po co rozmnażać rośliny doniczkowe?

Przycinanie roślin
©123RF/PICSEL

Czasem zdarza się, że roślina wymaga odmłodzenia, ponieważ rozrośnięta nie wygląda atrakcyjnie. Najczęściej wtedy ucina się niepotrzebne pędy. Zamiast wyrzucać można je ukorzenić i otrzymać piękny nowy okaz. Ponadto rozmnażanie wpływa na prawidłowy wzrost rośliny macierzystej - robi się więcej miejsca pod nowe pędy i liście.

Jakie są sposoby rozmnażania roślin?

Istnieją dwa sposoby rozmnażania roślin: rozmnażanie generatywne i rozmnażanie wegetatywne. W przypadku tych, które uprawia się w doniczkach, stosuje się tą drugą – z sadzonek, przez podział i odkłady.

Rozmnażanie przez podział

Podział korzeni
©123RF/PICSEL

Jest to jedna z łatwiejszych, a na pewno najszybszych metod rozmnażania roślin. Po wyciągnięciu z doniczki bryły korzeniowej należy delikatnie ją rozplatać i podzielić na kilka mniejszych sadzonek. Można zrobić to rękami, a w przypadku bardzo zbitej ziemi wystarczy pomóc sobie patyczkiem lub kawałkiem druta. Po podziale sadzonki należy umieścić w nowych doniczkach z ziemią, delikatnie je ugnieść i obficie podlać. W ten sposób można rozmnożyć te rośliny, które tworzą kępy, czyli skrzydłokwiaty, paprocie, zielistki, maranty, czy sansewierie.

Rozmnażanie przez odcięcie pędu

Metoda najłatwiejsza, aczkolwiek na efekty trzeba trochę poczekać. Należy odciąć niezdrewniałe części rośliny i wsadzić je do szklanego naczynia z wodą (na głębokość 2/3 cm) w celu ukorzenienia. Trzeba wybrać pędy zdrowe, bez kwiatów z co najmniej dwoma parami liści: najlepiej taką szczepkę odciąć ostrym nożem (nożyczki albo sekator mogą zmiażdżyć delikatną strukturę pędu). Gałązkę razem z naczyniem trzeba umieścić w jasnym, ale nie za bardzo nasłonecznionym miejscu. Po wytworzeniu się korzeni (trwa to od kilku dni do kilku tygodni) należy umieścić ją w doniczce z ziemią i obficie podlać. Tym sposobem można rozmnażać: bluszcze, begonie, difenbachie, fikusy, hoje, trzykrotki, fitonie, monstery.

Rozmnażanie przez sadzonki

Nowe sadzonki roślin
©123RF/PICSEL

Metoda polega na odcięciu nowych sadzonek, które wytworzyła roślina macierzysta. Po ich ukorzenieniu można wsadzić je bezpośrednio do doniczek z ziemią i obficie podlać. Niestety może się wydarzyć, że nowa sadzonka się nie przyjmie, dlatego można wcześniej końcówkę odciętej części (tę, którą włoży się do ziemi) zanurzyć na chwilę w ukorzeniaczu, a następnie wsadzić ją do doniczki z ziemią. W ten sposób rozmnożysz kaktusy, bromelie i storczyki.

Podział przed odkład

Jest to metoda czasochłonna, ale może skutecznie odmłodzić bardzo stary okaz. Sprawdza się w przypadku roślin o grubych i zdrewniałych łodygach. Polega na jej nacięciu pod liściem i włożeniu w niej kawałka żwiru - w taki sposób, by otwór się nie zrósł. Następnie trzeba obłożyć miejsce nacięcia mchem albo torfem i szczelnie zakryć folią, by stworzyć tzw. sakiewkę. Po kilku miesiącach w miejscu nacięcia pojawią się korzenie – wtedy pod nimi można roślinę uciąć i wsadzić do przygotowanego podłoża. Pozostała część rośliny może po jakimś czasie wytworzyć nową, bujniejszą bryłę liści.

Praktyczne wskazówki

Za rozmnażanie nowych roślin najlepiej zabrać się wiosną, kiedy po okresie wegetacji roślina ma siłę na wytworzenie korzeni – ewentualnie można poczynić też zabiegi latem, kiedy roślina jest w szczytowym okresie wzrostu. W przypadku, gdy ukorzeniamy roślinę w wodzie, należy ją codziennie wymieniać i utrzymywać na stałym poziomie. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, że jej zabraknie, bo nie wytworzy się wówczas nowa roślina.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas