Nie wyrzucaj, wysyp zimą w ogrodzie. Wiosną rośliny pięknie odżyją

O zaletach stosowania popiołu drzewnego w ogrodzie w każdym sezonie przekonuje się wielu ogrodników. Jeśli nadal uważasz go jedynie za problematyczny odpadek, który wymaga specyficznej utylizacji, czas zmienić perspektywę. Mimo że zima nie kojarzy się z intensywnymi pracami w ogrodzie, popiołu drzewnego używać można przez cały sezon. Dowiedz się, w jaki sposób go przechowywać, by nie tracił cennych właściwości.

Popiół drzewny ma szerokie zastosowanie w ogrodzie
Popiół drzewny ma szerokie zastosowanie w ogrodzie123RF/PICSEL

Popiół do użyźniania gleby — dlaczego działa tak dobrze?

Popiół drzewny to jeden z najbardziej wartościowych nawozów, jaki możemy wykorzystać na własnych grządkach i rabatach. W dodatku korzystając z odpadków powstających wskutek spalania drewna, nie musimy uszczuplać portfela i wydawać dużych sum na dostępne w sklepach nawozy.

Jakie właściwości ma popiół drzewny? Przede wszystkim jest skarbnicą wapnia, który stanowi niezbędny składnik pokarmowy dla roślin lubiących zasadowy odczyn gleby. Okaże się więc pomocny przy odkwaszaniu podłoża naturalnymi sposobami. Innymi ważnymi składnikami są potas i fosfor, choć ich udział w składzie popiołu jest mniejszy. Dzięki zastosowaniu popiołu drzewnego w ogrodzie rośliny lepiej rosną, bujnie kwitną i owocują, a do tego łatwiej jest zwalczać niechciane szkodniki.

Kiedy stosować popiół drzewny w ogrodzie?

Doświadczeni ogrodnicy najczęściej wykorzystują popiół drzewny wczesną wiosną i jesienią. Nie musisz jednak sztywno trzymać się tych okresów. Zwłaszcza że to w zimowych miesiącach zapewne powstają największe zapasy cennego surowca. Jeśli nie masz możliwości długiego przechowywania dużych ilości, używać go możesz przez cały sezon. Zima nie jest wyjątkiem.

  • Nie miej oporów przed dodaniem popiołu drzewnego do kompostu. Poprawia jego skład i pobudza pracę organizmów glebowych, co z kolei przyspiesza proces rozkładu. Przy okazji neutralizuje brzydkie zapachy, jakie mogą wydobywać się z kompostownika.
  • Popiół drzewny nadaje się do okrywania roślin wrażliwych na mróz. Oczywiście, najlepiej tworzyć ochronną warstwę przed nadejściem obfitych opadów śniegu. Jednak podczas bezśnieżnych zim warto uzupełniać izolację, by najwrażliwsze na zimno rośliny bez trudu przetrwały do wiosny.
  • Być może nie jest to typowo ogrodnicze zastosowanie popiołu, ale warto wykorzystać go także do posypania skutych lodem, śliskich powierzchni wokół domu, by uniknąć bolesnego upadku.

Popiół drzewny ma jedną słabość

Największym problemem, z jakim trzeba się zmierzyć podczas przechowywania popiołu drzewnego, jest wilgoć. Negatywnie wpływa na jego właściwości, odbierając mu pożyteczne działanie. Z czego to wynika? Minerały w składzie, zwłaszcza potas, magnez i sód, są rozpuszczalne w wodzie, więc nawet niewielka ilość wilgoci sprawia, że są wypłukiwane. Trzeba spojrzeć również na praktyczny aspekt. Zawilgocony popiół trudno będzie rozsypać w ogrodzie.

Jak przechowywać popiół drzewny?

Przede wszystkim jego magazynowanie zacznij dopiero w momencie, gdy całkiem przestygnie. Zimny popiół przełóż do szczelnego pojemnika z pokrywką. Może być to plastikowe albo metalowe wiaderko czy beczka. Trzymanie zimnego popiołu w foliowych workach też jest dopuszczalne, wymaga to jednak dokładnego związania i upewnienia się, że nie ma żadnych dziur. Znajdź dla niego zadaszone, suche miejsce.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas