Reklama

Reklama

Wakacje kredytowe: Kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać?

Prezydent Andrzej Duda przed kilkoma godzinami podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W praktyce oznacza to zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, wydłużenie tarczy inflacyjnej do 31 października oraz możliwość skorzystania z tak zwanych wakacji kredytowych. Kto może się starać o odroczenie płatności i na jakich zasadach?

Prezydent podpisał ustawę: Od kiedy można wziąć wakacje kredytowe?

14 lipca 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Prawo wejdzie w życie 28 lipca 2022 r., wraz z nim osoby borykające się z kredytem hipotecznym będą mogły skorzystać z tak zwanych wakacji kredytowych.

Oto najwyższa emerytura w Polsce. Kwota zwala z nóg >>

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to odroczenie spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach na maksymalnie osiem rat, czyli na osiem miesięcy: dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. W czasie “wakacji" kredytobiorca nie musi spłacać rat kredytu ani odsetek od niego. Jednak okres, w którym nie wnosił opłat, zostanie doliczony do czasu kredytu. Innymi słowy, jeśli według umowy kredyt powinien zostać spłacony do stycznia 2030 r., a kredytobiorca skorzystał z wakacji, to umowa zostanie przedłużona do sierpnia 2030 r.

Reklama

14. emerytura coraz bliżej. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

  • Z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać osoby, które spłacają kredyt zaciągnięty na własne mieszkanie. Nie obejmą one osób, które wzięły kredyt na zakup mieszkania pod wynajem.
  • Wakacje kredytowe dotyczą tylko jednego kredytu. Zatem osoby, które mają kilka tego typu zobowiązań, mogą skorzystać z mechanizmu przewidzianego ustawą wyłącznie w przypadku kredytu hipotecznego. 
  • Z wakacji kredytowych mogą skorzystać wyłącznie osoby posiadające kredyt w złotówkach. Ci, którzy zaciągnęli zobowiązania w obcej walucie, nie będą mieli tej możliwości. 

500 plus: Nie będzie waloryzacji świadczenia?

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe nie są przyznawane automatycznie, aby móc z nich skorzystać konieczne będzie złożenie wniosku. Ustawa przewiduje, że można zrobić to drogą elektroniczną lub online.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy