Ważne zmiany w ustawie. Kto przegapi termin, może stracić działkę

Polski Związek Działkowców poinformował, że zgodnie ze zmianami w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeśli teren ogrodów w planie zagospodarowania ma inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, to otwarta staje się możliwość likwidacji tego ogrodu działkowego! Co istotne, by temu zapobiec działkowcy będą mieli tylko trzy tygodnie. Jak się uchronić przed likwidacją?

Jak uchronić tereny działkowe przed likwidacją? Polski związek działkowców tłumaczy
Jak uchronić tereny działkowe przed likwidacją? Polski związek działkowców tłumaczy Marek BazakEast News

Według ustaleń gminy zostaną podzielone na trzynaście stref. Ogródki działkowe mogą zostać zagospodarowane w trzech strefach. Istotne jest to, że brak przydziału wiąże się z likwidacją ogródków. Teren po nich może zostać przeznaczony na cele mieszkalne lub komercyjne!

- Istnieje bardzo dużo ryzyko, że ogrody będą trafiały również do tych pozostałych dziesięciu stref i efekt będzie taki, że taki ogród traci bezpowrotnie szanse na ujawnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. (...) Jeżeli teren ogrodów w planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, to wówczas otwarta staje się możliwość likwidacji tego ogrodu działkowego - tłumaczy Bartłomiej Piecha z Polskiego Związku Działkowców w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.

Ważny termin dla działkowców. Kto go przegapi, może stracić działkę

Termin ustalania stref planistycznych mija w 2025 roku. Kluczowym jednak jest fakt, że sporo zależy obecnie od samych działkowców. Mogą oni bowiem składać wnioski, by wpłynąć na plany zagospodarowania przestrzeni. Wiele wskazuje na to, że możliwość składania tych wniosków odbędzie się w trybie przyśpieszonym i działkowicze będą mieli zaledwie 21 dni na wypełnienie i wysłanie kompletnych dokumentów.

Jak złożyć wniosek? 

Aby złożyć wniosek, należy pobrać jego wzór z oficjalnej strony Polskiego Związku Działkowców. Następnie należy go w całości wypełnić włącznie z numerem działki geodezyjnej. Znajdziemy go w Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków.

Informację o numerze działki znajdziemy również na stronie geoportal.gov.pl - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejscowości i ulicy. Wypełniony wniosek należy zanieść następnie do urzędu gminy.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas