Werbena: Jak ją pielęgnować, by pięknie rosła?

Kusząca pięknym wyglądem werbena od lat plasuje się na top liście kwiatów wybieranych przez miłośników roślin. Poza nietuzinkową prezencją zalet posiada bez liku. Bo co do tego, że fantastycznie zdobi rabaty, tarasy i balkony nie ma żadnych wątpliwości. Jest przy tym wdzięczna i względnie prosta w uprawie. Jedyne, czego w sumie wymaga, to cierpliwość ogrodnika. Jakie warunki trzeba spełnić, aby werbena kwitła uroczo od lata do jesieni? Które stanowisko odpowiada jej najbardziej? Jak często ją nawozić i podlewać? Dlaczego kluczowym zabiegiem jest podcinanie werbeny, a jej największym wrogiem mączniak? Oto garść cennych wskazówek.

Werbena kusi wyglądem
Werbena kusi wyglądem ©123RF/PICSEL
Do czego można użyć fusów po kawie?Interia DIY

Werbena: Kilka słów o roślinie

Werbena przyjmuje różne barwy
©123RF/PICSEL

Werbena pochodzi z krajów Ameryki Południowej. Powstała ze skrzyżowania kilku rosnących tam gatunków roślin. Niemniej jednak całkiem dobrze wzrasta także w innych strefach klimatycznych. W Polsce najczęściej dekoruje rabaty, tarasy i balkony. Przyjmuje rozmaite barwy, m.in. czerwony, różowy, niebieski, fioletowy i biały. W zależności od odmiany werbeny - a rozróżnia się ich ponad dwieście - osiąga całkiem spore, a często imponujące rozmiary. (Werbeny zwisające mogą osiągnąć nawet 1 m długości). Gdy jest odpowiednio pielęgnowana, pięknie kwitnie o lata do jesieni. Zaliczana jest do roślin jednorocznych. Znakiem rozpoznawczym werbeny są podłużne, nieco jajowate liście, owłosione łodygi i wspomniane wcześniej różnobarwne kwiaty. Często ubogacają je urocze plamki.

Werbena: Jakie wybrać stanowisko?

Werbena całkiem dobrze znosi kapryśną pogodę. Przy niższych temperaturach radzi sobie całkiem nieźle, ale w srogich mrozach nie przetrwa. Jeśli chodzi o słońce, to nadmierne promienie mogą zaszkodzić zwłaszcza odmianom balkonowym (m.in. werbenie zwisającej). Werbena wymaga regularnego podlewania. (Co najmniej dwa razy w tygodniu). Z punktu widzenia prawidłowego rozwoju rośliny to zabieg kluczowy. Równie ważne jest skracanie górnych łodyg i przekwitniętych kwiatostanów. Dzięki tej prostej metodzie roślina będzie pięknie się zagęszczać.

Werbena: Gleba i nawożenie

Werbena zdobi balkony
©123RF/PICSEL

Werbenie najlepiej odpowiada gleba żyzna. Warto wybierać ziemie próchnicze, które są dobrze przepuszczalne. Wzrost rośliny wzmocni również odpowiednie nawożenie. Warto wykorzystać w tym celu preparaty przeznaczone do roślin kwitnących. (Wszystkie potrzebne informacje zwykle zawierają opisy zamieszczone przez producenta na opakowaniach).

Odmiany zwisające powinny być regularne zasilane preparatami wieloskładnikowymi. Z nawożeniem jednak nie wolno przesadzać, gdyż roślina będzie słabiej kwitnąć.

Werbena: Jak ją najlepiej rozmnażać?

Jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych roślin, to werbenę można oczywiście rozmnażać z nasion, ale ta metoda sprawdzi się głównie w przypadku wprawnych miłośników kwiatów. Nieco mniej obyci w tematach ogrodniczych powinni raczej postawić na zakup małych sadzonek. Rosną w błyskawicznym tempie.

Mączniak: Największy wróg werbeny

Werbena na taras i balkon
©123RF/PICSEL

Podobnie jak i inne gatunki roślin tak i werbena narażona jest na działalność szkodników. Najbardziej zagraża jej mączniak. Dowodami na jego bytowanie są biały nalot obecny na liściach, słaba kondycja i kwitnienie rośliny. W przypadku wystąpienia wymienionych symptomów, roślinę należy opryskać preparatem grzybobójczym.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie rośliny?

Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy konkretne okazy są zdrowe. Pierwszą oznaką potencjalnej choroby rośliny jest biały nalot. Najlepiej, aby wybrany egzemplarz miał nierozkwitnięte pąki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas