Wiele Polek trzyma te kwiaty w złym miejscu. Żółte liście to dopiero początek problemu
Jak dbać o kwiaty w sezonie grzewczym? Rośliny doniczkowe wspaniale dekorują wnętrza i sprawiają, że każde pomieszczenie prezentuje się jeszcze lepiej. Żeby jednak cieszyć się ich pięknem, trzeba o nie odpowiednio zadbać i zagwarantować im właściwe warunki.
Spis treści:
Które kwiaty mogą stać przy ciepłym kaloryferze?
Które kwiaty mogą stać koło kaloryfera? Istnieją rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. To sukulenty, które świetnie przystosowały się do znoszenia długotrwałych okresów suszy. Jeśli więc chcemy mieć w domu rośliny odporne na sezon grzewczy, warto zdecydować się właśnie na nie. Ciepłe, suche powietrze nieszczególnie im szkodzi. Przetrwają więc swobodnie jesień i zimę w mieszkaniu.
Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie z suchym, ogrzewanym powietrzem? To między innymi:
- agawa
- aloes
- aspidistra
- ananas
- eszeweria
- grubosz
- juka
- kalanchoe
- sansewieria
- szlumbergera
- zielistka
Na liście roślin, które wytrzymają w ogrzewanym pomieszczeniu, znajduje się też fiołek afrykański. Wbrew pozorom sezon grzewczy nie jest dobry dla kaktusów. Mimo że należą one także do grupy sukulentów, zimować powinny w niższych temperaturach, wynoszących poniżej 10 stopni Celsjusza. W ogrzewanych pomieszczeniach jest im zatem zbyt gorąco.
Kwiaty, które zimą potrzebują zmiany miejsca
Jak dbać o kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym? Niektóre z nich trzeba przestawić w inne miejsce - potrzebują bowiem chłodu w okresie zimowania. Do roślin, które zimą lubią chłód (ale nie mróz) należą między innymi fuksje, kamelie, cytrusy, oleandry i większość kulistych cytrusów. Wymagają temperatury wynoszącej około 5-10 stopni Celsjusza.
Jakie rośliny przy ogrzewaniu podłogowym?
Ogrzewanie podłogowe jest jedną z opcji ogrzewania pomieszczeń - warto dodać, że coraz chętniej wybieraną. Jak sama nazwa wskazuje, zamiast grzejników w tym wypadku ciepło płynie z dołu, od podłogi. Istnieją różne rodzaje tego typu ogrzewania, przy czym dwa główne to ogrzewanie wodne i elektryczne.
Choć ludzie są zadowoleni z takiego rozwiązania, ogrzewanie podłogowe z pewnością może nie spodobać się wielu roślinom. Te, które nie lubią nadmiaru ciepła i suchego powietrza, źle znoszą bliskość grzejnika czy ulokowanie na parapecie nad nim, a co dopiero fakt, iż bezpośrednio będą stały na źródle ciepła. Warto więc zapewnić roślinom odpowiednią izolację - na przykład stawiając je na kwietniku czy szafce.
Są i takie rośliny, które nie powinny mieć problemu z ogrzewaniem podłogowym. Rośliny domowe, które to zniosą to między innymi fiołki afrykańskie, amarylis, sansewieria gwinejska, hoja różowa i aspidistra wyniosła.
Jak dbać o kwiaty w sezonie grzewczym?
Pielęgnacja roślin doniczkowych w sezonie grzewczym polega przede wszystkim na ich odpowiednim podlewaniu. Gdy w mieszkaniu jest ciepło, najlepiej codziennie zraszać rośliny. Zraszamy jednak same liście, omijając płatki kwiatów. Jest to jednak metoda najodpowiedniejsza dla tych roślin, które nie potrzebują powietrza o dużej wilgotności. Z liści krople szybko bowiem wyparują. Niektóre rośliny nie lubią tego zabiegu (między innymi fiołki afrykańskie), o czym warto pamiętać.
Wilgotność w mieszkaniu można też zwiększyć przy pomocy nawilżaczy powietrza. Pod doniczki można podłożyć korkowe lub tekturowe podkładki, jeśli w domu zastosowano ogrzewanie podłogowe lub kwiaty stoją na nagrzanym parapecie. Można też umieścić roślinę w płaskim naczyniu z wodą i kamykami lub żwirkiem. Woda będzie stopniowo parować, nawilżając ją.
Jak często podlewać kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym?
Jak dbać o kwiaty w sezonie grzewczym? Kwiaty doniczkowe domowe warto zraszać wodą 2-3 razy w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym zwykle trzeba rzadziej podlewać rośliny. Jeśli na przykład podlewaliśmy je 3-4 razy w tygodniu, jesienią i zimą warto to robić tylko 1-2 razy w tygodniu. Warto też pamiętać, że jeśli spryskujemy wodą rośliny, przekłada się to na dodatkowe zmniejszenie częstotliwości podlewania.
Czytaj też: