Wiśnia będzie się uginać od owoców. Wykonaj zabieg w tym terminie

Chociaż sezon na wiśnie startuje dopiero w czerwcu, już teraz warto zatroszczyć się o owocowe drzewo w ogrodzie. Jednym z najważniejszych zabiegów jest przycinanie. Kiedy najlepiej je wykonać?

Wiśnia zachwyca wyglądem na przełomie kwietnia i maja. To wtedy obsypuje się białymi i różowymi kwiatami
Wiśnia zachwyca wyglądem na przełomie kwietnia i maja. To wtedy obsypuje się białymi i różowymi kwiatami123RF/PICSEL

Wiśnie to z pewnością jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. Owocowe drzewo jest też dość często spotykane w przydomowych ogródkach. Jego owoce są cenione nie tylko ze względu na walory smakowe - w końcu działanie wiśni jest od dawna znane i wykorzystywane w medycynie ludowej.

Z jednej strony: powstają z nich pyszne przetwory, są składnikiem wypieków takich jak ciasta drożdżowe czy kruche, a z drugiej: są bogate w witaminy i minerały, mają też właściwości chroniące serce.

Wiśnie: właściwości

Wiśnie są bogate w witaminę C, która wspomaga odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest również źródłem witaminy A,E, K,PP i kwasu foliowego. Zawierają również witaminę B6, która pozytywnie działa na naszą skórę i funkcjonowanie układu nerwowego. Wiśnie to też skarbnica potasu, wapnia, fosforu czy magnezu, jak i pewnych ilości żelaza, cynku i sodu.

To jednak nie koniec - wiśnie to również pektyna, czyli rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który zapewnia uczucie sytości. Reguluje przemianę materii, pomaga obniżyć zły cholesterol i chroni przed nadciśnieniem tętniczym. Z kolei zawarte w owocach antyoksydanty spowalniają przeciwzapalnie i spowalniają procesy starzenia.

Jak widać, istnieje sporo powodów, dla których warto mieć właśnie to owocowe drzewo w swoim ogrodzie.

Wiśnia: uprawa w ogrodzie

Wiśnie to ozdobne drzewa, które można spotkać w różnych zakątkach świata. Kojarzą się przede wszystkim z Japonią, która jest nazywana Krajem Kwitnącej Wiśni. Roślina zachwyca pięknem również i w naszym klimacie. W Polsce czuje się naprawdę dobrze, a najbardziej zachwyca na przestrzeni kwietnia i maja, gdy zakwita. Tutaj warto dodać, że niektóre z odmian kwitną wraz z początkiem kwietnia. Z kolei drzewo owocuje na przełomie czerwca i lipca.

Wiśnia może być sadzona w grupach, jak i osobno. Może rosnąć nawet na nieco słabszej glebie, ale warto ją sadzić w bardziej osłoniętych miejscach ogrodu. Jedne z najbardziej interesujących odmian wiśni to m.in. Wiśnia pendula Śnieżna, Amanogawa czy Royal Burgundy.

Wiśnie to jedne z najzdrowszych owoców
Wiśnie to jedne z najzdrowszych owoców123RF/PICSEL

Kiedy przycinać wiśnię?

Jednym z najważniejszych zabiegów, mających wpływ na prawidłowy rozwój wiśni i ukształtowanie jego korony jest przycinanie. Zabieg wykonany w odpowiedni sposób i w odpowiednim terminie sprawi, że drzewo zyska możliwość obfitego owocowania przez kolejne lata.

Kiedy przycinać wiśnię? Istnieją dwa kluczowe terminy - wszystko zależy od wieku drzewa. Młode i nowo posadzone wiśnie należy ciąć wiosną, tuż po posadzeniu. Pomoże to w uformowaniu ich korony. Z kolei starsze drzewa należy przycinać latem, już po zbiorze owoców. Dzięki temu ślady po cięciu będą się szybciej goić, a ryzyko infekcji przez grzyby będzie o wiele mniejsze. Latem, wiśnię należy przycinać w czasie ładnej pogody, w dni słoneczne i suche.

W trakcie wiosennego cięcia trochę skracamy przewodnik i usuwamy grubsze pędy. Pozostałe przycinamy o 1/3 długości nad drugim pąkiem, z kolei nad pierwszym - o 2/3 długości (od nasady pędu). Na koniec usuwamy wszystkie pędy z pnia na wysokość ok. 40 cm nad ziemią. Drzewka starsze, mające 2-3 lata, powinny mieć już wykształcony przewodnik, stanowiący główną część drzewka. W tym przypadku cięcie powinno dotyczyć regularnego przycinania bocznych gałęzi po tym, jak drzewo skończy owocować. Należy też pamiętać o usuwaniu starych i masywniejszych gałęzi, dzięki czemu zrobimy miejsce dla młodych, na których pojawią się owoce. Warto też usuwać gałęzie, które się krzyżują czy wpływają na nieprawidłowy rozwój korony drzewa.

***

W Japonii zakwitły wiśnie. Dla mieszkańców to czas radościAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas