Wlej do butelki i spryskaj progi czy okna. Mrówki ominą dom szerokim łukiem

Z łatwością zauważymy je na jasnych ubraniach, dostrzeżemy szybko przemykające po ogrodowym stole, ścieżce lub w pobliżu roślin. Mrówki są wszędobylskie, a latem ich aktywność znacząco wzrasta. Potrafią doszczętnie zniszczyć uprawy, a dodatkowo sprzyjają namnażaniu się mszyc. Jeśli zaczniemy zauważać ich coraz więcej, sięgnijmy po domowe środki walki z mrówkami. Podpowiadamy, jak w prosty, tani i szybki sposób wyprosić je z ogrodu.

Patenty na pozbycie się mrówek z ogrodu
Patenty na pozbycie się mrówek z ogrodu123RF/PICSEL

  • Używana do odkamieniania czajnika, pozbywania się zacieków z baterii łazienkowej, a także spulchniania ciast i naleśników w stylu amerykańskim. Rozsypanie sody oczyszczonej w ogrodzie skutecznie zniechęci mrówki do odwiedzin.
  • Kolonie mrówek zamieszkujące bliskie sąsiedztwo systemu korzeniowego roślin w szybkim tempie doprowadzają do ich całkowitego uszkodzenia.
  • Obecność mrówek sprzyja szybszemu namnażaniu się mszyc. Stawonogi opiekują się szkodnikami i stwarzają im dogodne warunki do rozwoju, w zamian pożywiając się produkowaną przez mszyce spadzią.

Gatunki mrówek w ogrodzie

Pełnia letniego sezonu sprzyja przesiadywaniu w ogrodzie lub na tarasie. Możliwość wygrzewania się w słońcu oraz obserwowania pięknie rozwijających się roślin ogrodowych lub doniczkowych sprawia, że chętniej opuszczamy cztery ściany. Sielankowy nastrój oraz błogi odpoczynek przerywa bliskie spotkanie z zagubionym owadem lub innym robakiem. Na liście wpraszających się do domu gości nie mogło zabraknąć różnych rodzajów mrówek. Gatunki, z którymi możemy mieć do czynienia, to przede wszystkim:

  • mrówki latające - to prawdziwe utrapienie letnich dni i wieczorów. Do domu dostają się wszelkimi możliwymi zakamarkami, są wszędobylskie i trudno je wyprosić;
  • czarne - jeden z najczęściej występujących gatunków w ogrodzie. Ich fachowa nazwa to hurtnica czarna. Charakterystyczne ślady obecności tego rodzaju zauważmy po rozsypanych ziarenkach piasku w pobliżu budowanego mrowiska;
  • czerwone - najbardziej nielubiany gatunek. Ich prawidłowa nazwa to wścieklice zwyczajne. Boleśnie gryzą ludzi, a gniazda tworzą pod kamieniami i korzeniami.

Nadmierne nagromadzenie mrówek w ogrodzie przyczynia się do zniszczenia pielęgnowanego latami trawnika. Stawonogi powodują wyraźne łysienie trawy. W trakcie drążenia tuneli oraz budowania gniazd wywołują przesuszenie ziemi. Stanowią także zagrożenie dla drewnianych konstrukcji ogrodowych, w których uwielbiają szukać schronienia. Altanki, meble, a także ściany budynków znajdują się w niebezpieczeństwie. Jak rozprawić się z problemem? Podpowiadamy kilka budżetowych patentów.

Mąka kukurydziana i wrzątek na mrówki

Mąka kukurydziana rozprawi się z mrówkami w ogrodzie
Mąka kukurydziana rozprawi się z mrówkami w ogrodzie123RF/PICSEL

Choć nie jest tak popularna, jak zwykła pszenna czy ziemniaczana, mąka kukurydziana świetnie sprawdzi się do wypieku ciast i domowego chleba. Użyta jako panierka do mięs i warzyw, nadaje daniom wyjątkowej chrupkości. Produkt znalazł także swoje zastosowanie w ogrodzie, a konkretnie do wypędzania uporczywych mrówek. Będąc stale w ruchu, chętnie zabierają rozsypany produkt wprost do mrowisk, by zapewnić pożywienie współtowarzyszom.  Na dłuższą metę jest to jednak zgubne, gdyż mąka kukurydziana zaczyna pęcznieć w ich przewodach pokarmowych, doprowadzając do nieuchronnej śmierci.

Często najtrudniejszym krokiem prowadzącym do eksterminacji mrówek z ogrodu jest znalezienie ich mrowiska. Jeśli jednak zakończymy misję sukcesem, zaopatrzmy się w czajnik pełen wrzącej wody. Metoda doszczętnie zniszczy kolonie mrówek, przy okazji unicestwiając ich obecny dom. Jest to jednak patent krótkotrwały, gdyż pozostałe stawonogi mogą dość szybko odbudować mrowisko. Chcąc podnieść skuteczność wybranego patentu, dodajmy do wrzątku czosnek. Jego zapach utrzyma mrówki z daleka o wiele dłużej.

Domowe niezbędniki w walce z mrówkami

Posiadanie pięknie zagospodarowanego przydomowego ogrodu to marzenie wielu osób. Bujnie rosnące kwiaty i rośliny wydające obfity plon roztaczają niemal bajowe wizje. Pobudką z pięknego snu okazuje się armia mrówek, wkraczająca najmniejszymi zakamarkami wprost do wnętrz. Takie nieproszone towarzystwo z pewnością nie jest powodem do radości. Nie oznacza to jednak, że trzeba wpadać w panikę. Wystarczy sięgnąć po ocet, który okazuje się niezwykle pomocny.

Osoby mające wprawę w rozwiązywaniu tego problemu doradzają wybór octu spirytusowego, nie tylko ze względu na niską cenę, ale przede wszystkim z uwagi na silny zapach. Produktu nie rozcieńczamy, wystarczy, że przelejemy go do butelki z atomizerem i opryskamy progi, okna, schody, ścieżki oraz wszystkie miejsca, w których zobaczymy tłumy mrówek. O wiele przyjemniejszą metodą, która wykazuje wysoką skuteczność w walce z mrówkami, jest użycie kawy. Ludziom dodaje energii i wprawia w dobry nastrój, stawonogi niekoniecznie są tego samego zdania. Odrobina sproszkowanej kawy rozłożona w newralgicznych miejscach stworzy niewidzialną barierę przed nieproszonymi gośćmi.

Słodkie pułapki

Zapach cynamonu zniechęca mrówki do niszczenia upraw
Zapach cynamonu zniechęca mrówki do niszczenia upraw123RF/PICSEL

Nie tylko Kubuś Puchatek uwielbiał miód, to także jeden z głównych przysmaków uparcie wędrujących po ogrodzie mrówek. Słodki produkt okazuje się dla nich zabójczy, gdyż przyklejone do niego nie są w stanie się wydostać, a tym samym szybko giną. Decydując się na wystawienie takiej zasadzki, pamiętajmy, by codziennie oczyszczać ją z uwięzionych mrówek i wymieniać porcję miodu na świeżą.

Podbija smak i zapach szarlotki, a także nadaje niepowtarzalnego wymiaru śniadaniowym owsiankom, obiadowym daniom mięsnym oraz rybom. Cynamon to produkt, bez którego niektóre panie domu nie wyobrażają sobie gotowania. Okazuje się, że świetnie odstraszy mrówki z ogrodu. Jeśli zauważymy, że stawonogi wyjątkowo upatrzyły sobie konkretne gatunki roślin, wystarczy rozsypać dookoła odrobinę sproszkowanej przyprawy. W ten sposób stworzymy skuteczną barierę, która zniechęci mrówki do bliższego kontaktu z uprawami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obsypać cynamonem okolice szklarni, altanek oraz miejsc przeznaczonych do wypoczynku.

Domowy spray przeciwko mrówkom i insektomInteria DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas