Włóż do doniczki z rośliną. Grzyb nie będzie się już panoszył

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Czosnek jest obecny w każdej kuchni, bo doskonale podkręca smak wielu potraw. Bezdyskusyjnie może pomóc również wtedy, kiedy cierpimy z powodu przeziębienia. Okazuje się, że to cenne warzywo może także wesprzeć kondycję roślin doniczkowych. Przed sezonem zimowym taka pomoc będzie na wagę złota.

Wsadź czosnek do doniczki z rośliną. Uchronisz ją przed grzybem
Wsadź czosnek do doniczki z rośliną. Uchronisz ją przed grzybem123RF/PICSEL

Dlaczego czosnek jest taki cenny?

Czosnek nie wszystkim musi przypadać do gustu, a związane jest to z jego ostrym zapachem i aromatem, który długo utrzymuje się nawet wtedy, gdy dawno jesteśmy po jego konsumpcji. To zasługa obecnej w nim allicyny, która zaliczana jest do pochodnych siarki. Związek ten ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego tak cenny jest jesienią i zimą, kiedy trapi nas przeziębienie. Gdy babcia prosiła o zjedzenia dodatkowej porcji czosnku, robiła to w trosce o naszą kondycję.

Czosnek w doniczce: Na co pomoże?

Skoro wiemy już, że czosnek ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, to czas spojrzeć na niego w szerszym zakresie. Może okazać się pomocny wtedy, kiedy zwiększa się wilgotność powietrza w pomieszczeniach. To z kolei sprzyja chorobom grzybowym, które mogą zniszczyć naszą roślinę. Ponadto na powierzchni doniczki czasami może tworzyć się pleśń, która działa niekorzystnie na korzenie. Jeśli chcemy je uchronić przed niszczycielskim działaniem grzyba, wystarczy do każdej doniczki z rośliną, która może być narażona na wykwity, wsadzić ząbek czosnku.

„Zdrowie na widelcu”: Czosnek w proszku i granulowany. Co zawierają gotowe przyprawy?Polsat Cafe

Zafunduj roślinie taką odżywkę

Zastosowanie czosnku jest szersze, niż nam się wydaje. Z tego warzywa można przygotować odżywkę, która wzmocni roślinę i uchroni ją przed atakami szkodników. Wystarczy do litra wody wrzucić kilka rozgniecionych ząbków czosnku i całość odstawić w ciepłe miejsce na dwa dni. Gotową miksturą można podlewać rośliny, które wymagają szczególnej troski, zwłaszcza przed jesienią i zimą.

Mikstura z czosnku może być również przydatna wtedy, kiedy pasożyty już się pojawiły. Warzywo może zniszczyć larwy ziemiórek, a oprysk szczególnie polecany jest wtedy, kiedy na liściach udało się zauważyć przędziorki, mszyce albo wciornastki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas