Wokół tych drzew jest najwięcej kleszczy. Niepostrzeżenie wskakują na człowieka

Już od wczesnej wiosny wiele mówi się na temat aktywności kleszczy, lecz to latem obawiamy się ich najbardziej, spędzając dużo czasu na łonie przyrody. W jakich miejscach powinniśmy się mieć szczególnie na baczności? Pasożytnicze pajęczaki szczególnie upodobały sobie konkretne miejsca. Gdzie jest najwięcej kleszczy? Wyjaśniamy, kiedy trzeba zachować najbardziej wzmożoną czujność, aby uniknąć niechcianego spotkania.

Dowiedz się, gdzie wzrasta ryzyko spotkania kleszcza (fot. Vastram)
Dowiedz się, gdzie wzrasta ryzyko spotkania kleszcza (fot. Vastram)CanvaProINTERIA.PL

Warunki, w których kleszcze czują się najlepiej

Kleszcze zaczynają być aktywne, gdy temperatura otoczenia przekracza 5-7°C. Niestety, oznacza to, że żerują przez większość roku — od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Największe prawdopodobieństwo ataku pojawia się w godzinach porannych oraz popołudniowych. Nie przepadają bowiem za upałem i palącym słońcem.

Z tego powodu kleszcze gromadzą się w miejscach wilgotnych. Zacienione miejsca, gęste zarośla, tereny podmokłe — to lokalizacje, w których ryzyko wkłucia się pajęczaka w ludzką skórę poważnie wzrasta. W dużych ilościach można spotkać je na obszarach przejściowych między dwoma typami roślinności, np. na granicy łąk i lasów. Docierają również do naszych ogrodów, pojawiają się w miejskich parkach.

Czy kleszcze spadają z drzew? Obalamy popularny mit

Zakładanie nakryć głowy dla wielu jest podstawą ochrony przed kleszczami. Przez wiele lat w powszechnej świadomości funkcjonowało przekonanie, że bytują one na drzewach, czekając na wykonanie skoku na potencjalnego żywiciela. Dziś wiadomo, że jest to mit.

Kleszcze lubią obszary trawiaste. Czyhają na żywicieli, wisząc na źdźbłach trawy czy niewysokich krzewach. Niewielkie pajęczaki trudno zauważyć w czasie takiego spaceru, dlatego w celu ochrony przed kleszczami zaleca się zakładać obuwie z wysoką cholewą i długie spodnie oraz skarpetki.

Uważaj w lasach liściastych

Choć wiemy już, że pajęczaki nie atakują z wysokich partii drzew, rośliny te nie pozostają bez znaczenia dla ich życiowego cyklu. Więcej kleszczy bytuje wśród drzew liściastych i w lasach mieszanych ze względu na to, że otoczenie staje się bardziej wilgotne. W przeciwieństwie do lasów iglastych, promienie słońca nie docierają w tak dużym stopniu do dolnych partii roślinności. Opadające liście uzupełniają warstwę ściółki, co stwarza barierę hamującą nadmierne parowanie i wysychanie podłoża.

Rozkładające się drewno w postaci złamanych gałęzi czy zbutwiałych pniaków tylko pomaga kleszczom przetrwanie wysokich temperatur. Z tego powodu lepiej unikać zbliżania się do nich i siadania na kłodach w celu odpoczynku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wstaniemy z pasażerem na gapę. Ostrożność należy zachować także podczas zbierania grzybów i owoców leśnych.

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze
Sezon na kleszcze trwa w najlepsze123RF/PICSEL

Co przyciąga kleszcze?

To mit, że ciemny kolor odzieży zwiększa ryzyko ataku. Kleszcze są ślepe, ale bardzo wyczulone na ruch, ciepło i zapach kwasu mlekowego obecnego w ludzkim pocie. Dlatego są w stanie doskonale namierzyć swojego żywiciela. Nadal jednak zaleca się zakładać jasne ubrania, jeśli planujemy plenerową wycieczkę. Na takim tle łatwiej namierzyć pajęczaka, który przymierza się do wkłucia w skórę.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas