Kleszcze uciekają od tego zapachu. W aptece kosztuje pięć złotych
Jest jedna rzecz, która potrafi odebrać całą radość z przebywania na łonie natury. Mowa o ryzyku bliskiego kontaktu z kleszczem – niewielkim pajęczakiem, który może być nosicielem groźnych chorób. Nie powinniśmy jednak zamykać się w czterech ścianach. Najczęściej do ochrony przed kleszczami stosuje się preparaty chemiczne, ale alternatywą może być niedrogi produkt dostępny w aptekach bez recepty.
Spis treści:
Uwaga na kleszcze! Gdzie występują?
Niestety, żyją powszechnie na terenie całej Polski, a aktywne są od przełomu lutego i marca aż do późnej jesieni. Spotkać je można właściwie wszędzie, lecz szczególnie preferują miejsca wilgotne i obfitujące w roślinność. Uważać trzeba więc w lasach, na łąkach, terenach podmokłych i nad wodą. Na nieprzyjemne spotkanie jesteśmy narażeni także w miejskich parkach, a nawet we własnym ogrodzie czy na działce.
Z obserwacji wynika, że kleszcze najbardziej aktywne są do południa i po godzinie 16. O ochronę przed pajęczakami trzeba mimo to dbać niezależnie od pory dnia.
Sposób na kleszcze z apteki. Kosztuje grosze
Szukasz alternatywy dla spryskiwania całego ciała chemicznymi repelentami? Wyrusz na krótką eskapadę do apteki. Bez recepty znajdziesz środek, który odstraszy nieprzyjemne pajęczaki. Chodzi o kwas mrówkowy na kleszcze — cena opakowania to zwykle przedział od pięciu do ośmiu złotych. Znajdziesz go pod nazwą spirytus mrówczany.
Jak stosować kwas mrówkowy na kleszcze?
Szukając skutecznych sposobów na odstraszenie intruza, należy poznać jego specyfikę. Okazuje się, że w naturze mrówki są wielkimi wrogami kleszczy. Stąd bierze się skuteczność organicznego preparatu. Jak przygotować odstraszacz na kleszcze?
Przed wyjściem z domu zmieszaj kwas mrówkowy z wodą w proporcji 1:1. Mieszankę przelej do butelki z atomizerem i uważnie spryskaj odzież, unikając aplikowania preparatu bezpośrednio na skórę. Zapach specyfiku zniechęci kleszcze do ataku. Poręczną butelkę warto mieć przy sobie, gdy wybieramy się w plener, by po kilku godzinach powtórzyć procedurę.
Jak chronić się przed kleszczami? O tym pamiętaj przed wyjściem z domu
Jesteśmy już zaopatrzeni w środek na kleszcze, czas przemyśleć kwestię garderoby. Przed wyjściem na spacer czy dłuższą pieszą wycieczkę zaleca się założyć jasną odzież z długimi rękawami i nogawkami. Nie należy zapominać o nakryciu głowy oraz pełnych butach z wysoką cholewą.
Z kolei po powrocie do domu dokładnie wytrzep ubranie, by strząsnąć ewentualnych pasażerów na gapę. Dokładnie obejrzyj ciało, skupiając się zwłaszcza na obszarach, w których skóra jest najdelikatniejsza, czyli okolicach pach, pachwin, fałd skórnych i miejscach intymnych.