Wrzosy jesienią nigdy nie kwitły tak pięknie. Wystarczy dodać łyżkę tego produktu do wody

Wczesna jesień to czas, gdy ogrody zaczynają się mienić barwami zakwitających wrzosów. To rośliny, które z powodzeniem możemy uprawiać nie tylko w ogrodach, ale także doniczkach. Najważniejszym krokiem w pielęgnacji wrzosów jest podlewanie. Sprawdź, jak często to robić i czym wzbogacić wodę, by poprawić wygląd roślin.

Wrzosy to symbol jesiennego krajobrazu
Wrzosy to symbol jesiennego krajobrazu123RF/PICSEL

Jak i kiedy sadzić wrzosy, by bujnie rosły?

Optymalnym czasem sadzenia wrzosów jest końcówka lata lub wczesna jesień. Idealnie, jeśli uda nam się to zrobić na przełomie września i października. Równie istotne co pora roku jest znalezienie odpowiedniego stanowiska. Krzewinki wrzosów potrzebują stałej ekspozycji na słońce, ale nie lubią miejsc mokrych i wietrznych. Zarówno te sadzone do gruntu, jak i uprawiane w doniczkach potrzebują kwaśnego i przepuszczalnego podłoża.

Decydując się na sadzenie wrzosów w doniczce, warto zainwestować w odpowiednio szerokie pojemniki. Wrzosy mają dość płytki system korzeniowy, dlatego donice nie muszą być głębokie. Istotne jest zadbanie o wykonanie otworów odprowadzających wodę oraz przygotowanie warstwy drenażu. Sadząc wrzosy bezpośrednio do ziemi w ogrodzie, zacznij od przygotowania dołków o głębokości ok. 20 cm. Planując zagospodarowanie przestrzeni na wrzosowisko, pamiętaj o tym, że na jeden metr kwadratowy przypada maksymalnie 9 krzewów.

Nie przelewaj wrzosów - patenty na podlewanie

Fusy z herbaty dodane do podlewania wzmocnią wrzosy
Fusy z herbaty dodane do podlewania wzmocnią wrzosy123RF/PICSEL

Uprawa wrzosów to z pozoru proste zajęcie. Mimo przestrzegania regularnej pielęgnacji zdarza się, że zaczynają marnieć i usychać. Przyczyna najprawdopodobniej kryje się w nadmiarze wody używanej do podlewania. Roślina, która zbyt długo stoi w wodzie zaczyna powoli zamierać. Dochodzi także do gnicia korzeni, które nie mogą pobierać składników odżywczych. Najczęściej w pierwszym odruchu zaczynamy jeszcze częściej podlewać wrzosy, a to tylko pogarsza sprawę.

Wrzosy doniczkowe dobrze jest nawadniać regularnie, ale małymi porcjami wody. Zanim zabierzemy się za podlewanie, warto sprawdzić, czy wierzchnia warstwa podłoża zdążyła przeschnąć. Rośliny te lubią lekko wilgotną glebę - zbyt sucha osłabi korzenie. Wrzosy ogrodowe obficie podlewamy tuż po posadzeniu, a następnie nawadniamy wyłącznie w okresach bezdeszczowych. W tym celu dobrze sprawdzi się nagromadzona deszczówka lub odstana i przefiltrowana woda z kranu w temperaturze pokojowej.

Domowy sposób na wzmocnienie wrzosów

Wodę przeznaczoną do podlewania wrzosów możesz wzbogacić o fusy po kawie lub herbacie. Taka metoda odżywi roślinę, a dodatkowo lekko zakwasi jej podłoże. Ważne, by nie stosować jej częściej niż raz w miesiącu. Przygotowanie takiej mieszanki jest wyjątkowo proste. Łyżkę fusów zalej szklanką ciepłej wody i poczekaj, aż napęcznieją. Dokładnie wymieszaj i zostaw do wystudzenia, a następnie przecedź i podlej wrzosy.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas