Wrzuć do czajnika. Uporczywy osad z kamienia zniknie bez śladu
Kamień w czajniku to problem, z którym wcześniej czy później spotka się każdy, niezależnie od rodzaju posiadanego sprzętu. Widok brzydkiego osadu błyskawicznie odbiera ochotę na przygotowanie ulubionego napoju, zresztą nie pozostaje bez wpływu na smak kawy czy herbaty. Do tego skraca żywotność całego urządzenia. Zamiast inwestować niemałe pieniądze w nowy sprzęt, lepiej poznać sprytne sposoby na walkę z kamieniem. Podpowiadamy, jak odkamienić czajnik… aspiryną!
Spis treści:
Kamienia w czajniku nie należy ignorować
Osiada wewnątrz urządzenia, wiec wychodzisz z założenia, że czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal? Usuwanie kamienia z czajnika nie znajduje się na liście twoich priorytetów podczas kuchennych porządków? To błąd, który może cię słono kosztować.
Powstawanie białego nalotu, który z czasem staje się coraz trudniejszy do wyeliminowania, jest zjawiskiem powszechnym i wynika z używania tzw. twardej wody, bogatej w jony wapnia i magnezu. Podczas gotowania przekształcają się one w węglany, tworzące coraz grubszą warstwę osadu. Co prawda kamień w czajniku nie jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia, ale znacznie pogarsza walory smakowe wody i przygotowanych z niej napojów. Jeśli nie zareagujemy, z czasem będzie prowadzić do licznych awarii czajnika i znacząco skróci jego żywotność.
Czym odkamienić czajnik? Postaw na aspirynę
Niewielkie tabletki znajdują się w wyposażeniu większości domowych apteczek. Są w stanie przynieść ulgę, gdy dopadnie nas ból głowy, ale doskonale sprawdzą się także w usuwaniu uporczywego osadu z kamienia w czajniku. Co ważne, możesz użyć do tego tabletek, którym minęła już data przydatności do spożycia. Pamiętaj, że nigdy nie należy wyrzucać ich do kosza na śmieci. Najbezpieczniejszą opcją jest zaniesienie ich do specjalnie wydzielonych pojemników w aptekach lub wykorzystanie w porządkach.
Jak odkamienić czajnik aspiryną? To proste. Wystarczy, że czajnik zalejesz ciepłą wodą, a następnie wrzucisz dwie tabletki. Odstaw na dwie lub trzy godziny. Dokładny czas zależy od stopnia zabrudzenia twojego urządzenia. Końcowym etapem jest dokładne wypłukanie i osuszenie czajnika. Po osadzie nie będzie śladu.
Inne zastosowania aspiryny
Sukces w czyszczeniu czajnika sprawił, że chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości wykorzystania aspiryny jako domowego środka czyszczącego? Zapoznaj się z naszą listą, która z pewnością ułatwi porządki.
- Użyj aspiryny do wyczyszczenia trudno dostępnych przestrzeni, np. wazonów z wąską szyjką. Do naczynia wlej ciepłą wodę, wrzuć dwie lub trzy tabletki i odstaw na 15 minut. Po upływie tego czasu wylej miksturę i przepłucz wazon czystą wodą.
- Aspiryna nadaje się do czyszczenia muszli klozetowej, w przypadku której osad z kamienia i trudne do usunięcia plamy nie są rzadkimi zjawiskami. Wrzuć kilka tabletek do toalety, zostaw na pół godziny i spłucz wodę. Muszla będzie odświeżona i udrożniona.
- By uporać się z kamieniem na umywalce, wannie lub w brodziku kabiny prysznicowej, przygotuj pastę z aspiryny. W tym celu rozkrusz kilka tabletek i zmieszaj z niewielką ilością wody. Całość powinna być gęsta. Rozłóż ją równomiernie na problematycznych miejscach i zostaw na pół godziny. Przetrzyj miękką gąbką lub ściereczką i ciesz się lśniącą łazienką.
Polecamy: