Reklama

Wrzuć do garnka, a w mig pozbędziesz się spalenizny. Najprostszy sposób

Jak usunąć silne przypalenie z garnka? Wystarczy chwila nieuwagi i zbyt wysoka temperatura, aby naczynie pokryło się nieestetycznym osadem. Jak się okazuje, w mig można się go pozbyć. Pomoże jeden, wyjątkowo prosty trik.

Czym czyścić przypalone garnki?

Czyszczenie przypalonego garnka z pozoru wydaje się rzeczą niemal niemożliwą. Tymczasem nic bardziej mylnego. Nieestetycznego, czarnego osadu można się szybko pozbyć za pomocą produktów, które z pewnością znajdziemy w swojej kuchni.

Jak wyczyścić przypalony garnek solą?

Kiedy do dna garnka przywrą resztki jedzenia niemal naturalnym odruchem jest chęć zeskrobania ich za pomocą tzw. druciaka. Ten sposób może jednak uszkodzić powierzchnię naczynia, a w konsekwencji nie będzie ono nadawało się do ponownego użytku.

W takiej sytuacji najłatwiejszym rozwiązaniem jest namoczenie garnka. Uprzednio warto jednak obicie posypać jego dno solą lub sodą oczyszczoną. Przypalenie należy zasypać szklanką soli, a kolejno zalać je trzema szklankami wody. Powstałą masę zostawić w garnku na minimum 6 godzin. Po upływie tego czasu dokładnie umyć naczynie.

Reklama

Przypalony garnek można wyczyścić również przy pomocy sody oczyszczonej. Jeśli czarnego osadu nie jest dużo wystarczy wsypać do naczynia trzy łyżki proszku, a następnie wlać do niego tyle wody, aby w połączeniu z sodą stworzyła gęstą papkę. Kolejno odstawić na kilka godzin, a po upływie tego czasu dokładnie wyszorować gąbką. Jeśli jednak zabrudzenie jest nieco mocniejsze, wówczas należy przygotować roztwór sody z wodą, który zostanie kolejno zagotowany. Potem można bez przeszkód usunąć spaleniznę przy pomocy drewnianej szpatułki.

Zobacz również: "Magnes" na kurz z telewizora. Zmieszaj dwa składniki i przetrzyj zwilżoną szmatką

Jak uratować przypalony garnek?

Chcąc jednak oszczędzić nieco na czasie warto wypróbować inny, równie skuteczny sposób. Do przypalonego garnka wystarczy bowiem wrzucić tabletkę do zmywarki, a kolejno zalać ją gorącą wodą. Spalenizna powinna zniknąć w przeciągu zaledwie dwóch godzin.

W tabletkach do zmywarki znajdują się bowiem skoncentrowane substancje myjące, a także soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Te substancje sprawią, że nieestetyczny osad zniknie, a garnek będzie czysty i lśniący, bez śladów uszkodzeń.

Zobacz również: Zrób tak przed praniem, a firanki nie będą się gnieść. Złoty patent gospodyń

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama