Wrzuć odrobinę do wazonu. Świeże kwiaty będą zachwycać przez długi czas
Świeże kwiaty w wazonie to efektowna ozdoba pomieszczeń przywołująca miłe chwile spędzane na łonie przyrody. Bukiety to zresztą ponadczasowe prezenty, które otrzymać można nawet bez okazji. Chcesz cieszyć się ich widokiem przez wiele dni? Sprawdź, co zrobić, żeby cięte kwiaty dłużej stały w wazonie i utrzymały swój nienaganny wygląd. Istnieją triki, które sprawdzą się niezależnie od tego, czy masz do czynienia z różami, bzem, piwoniami, tulipanami… Wystarczą domowe sposoby, które zadziałają jak najlepsza odżywka.
Spis treści:
- Jak pielęgnować kwiaty w wazonie? O tym musisz pamiętać!
- Zanim umieścisz kwiaty w wazonie, przytnij końcówki
- Jaka woda najlepiej nadaje się do kwiatów ciętych?
- Miejsce ma znaczenie
- Co zrobić, gdy kwiaty w wazonie więdną? Trik z wrzątkiem
- Co zrobić, by kwiaty nie gubiły płatków?
- Domowe odżywki do kwiatów ciętych. Co wrzucić do wazonu?
Jak pielęgnować kwiaty w wazonie? O tym musisz pamiętać!
Jeśli bukiet komponujesz samodzielnie, postaraj się wybierać okazy, których pąki nie rozwinęły się jeszcze w stu procentach. Choć początkowo mogą wydawać się mniej atrakcyjne, pozwolą ci oglądać ich rozwój i pełny rozkwit przez dłuższy czas.
Należy również wziąć pod uwagę, że utrzymanie kwiatów w wazonie w dobrej kondycji nie sprowadza się wyłącznie do wymieniania wody. Konieczna będzie codzienna obserwacja, by wychwycić pierwsze objawy usychania lub gnicia. Na szczęście nieskomplikowane zabiegi pielęgnacyjne pozwolą się z nimi uporać.
Zanim umieścisz kwiaty w wazonie, przytnij końcówki
Noże w dłoń! Umiejętnie skrócenie łodyg ciętych kwiatów to podstawa przedłużenia ich trwałości. Upewnij się, że twoje narzędzie jest dobrze naostrzone - cięcie wykonywane tępym nożem czy sekatorem miażdży i rozszarpuje roślinne tkanki, przez co szybciej marnieją. Uszkodzenia łodyg sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów, które przyspieszają procesy gnilne. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?
- Cięcie zawsze należy wykonywać na skos. Dzięki temu zmniejszysz powierzchnię, przez którą roślina będzie miała styczność z dnem wazonu, a to właśnie w tym miejscu gromadzi się najwięcej niepożądanych bakterii.
- W wodzie nie powinny być zanurzone liście, więc je również należy usunąć - zwłaszcza z dolnej części.
- Skracanie o jeden lub dwa centymetry jest zalecane przy każdej wymianie wody.
- Zadbaj o to, by przycięte łodygi jak najszybciej znalazły się w naczyniu z wodą.
Jaka woda najlepiej nadaje się do kwiatów ciętych?
Przynosisz do domu kwiaty i odruchowo udajesz się do kuchennego zlewu, by wlać zimną wodę do wazonu? To jeden z powodów, przez które kwiaty cięte szybciej tracą wigor i obumierają. Dobrze, by była przegotowana, przefiltrowana lub odstana. Optymalna temperatura wody do wazonu wynosi 40°C.
Jak często wymieniać wodę w wazonie? By przedłużyć żywotność kwiatów ciętych, należy ją wymieniać codziennie. Przy okazji warto również oczyścić wnętrze naczynia.
Miejsce ma znaczenie
Barwny bukiet kapitalnie wypełnia domową przestrzeń, lecz musisz pamiętać, że umiejętne wkomponowanie go do wnętrza to kwestia nie tylko estetyczna. Kwiaty znajdujące się w pobliżu południowego okna są narażone na bezpośrednie działanie mocnych promieni słonecznych i szybciej więdną.
Wazonu nie ustawiaj również w pobliżu misy z owocami - wydzielają one gaz etylenowy, który przyspiesza procesy dojrzewania, co w przypadku kwiatów ciętych przekłada się na wcześniejsze starzenie.
Co zrobić, gdy kwiaty w wazonie więdną? Trik z wrzątkiem
Rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim do ciętych róż i lilaków. Jeśli zauważysz, że zaczynają więdnąć i tracą swój urok, przycięte łodygi zanurz na kilka sekund we wrzątku. Ta metoda sprzyja udrożnieniu systemu naczyniowego roślin, przez co mogą pobierać wodę w sposób bardziej efektywny.
Co zrobić, by kwiaty nie gubiły płatków?
Opadanie kolorowych płatków jest procesem naturalnym, jednak w prosty sposób można opóźnić to nieuchronne zjawisko. Wystarczy, że spryskasz swój bukiet lakierem do włosów. Dzięki niemu dłużej zachowają swój kształt i utrzymają się na łodydze. Oto produkt, który zadba nie tylko o twoją fryzurę!
Domowe odżywki do kwiatów ciętych. Co wrzucić do wazonu?
Co prawda w kwiaciarniach bez trudu można znaleźć saszetki z odżywkami, dzięki którym kompozycje kwiatowe mają wytrzymać dłużej w domowych warunkach, lecz przy codziennej wymianie wody ich stosowanie mogłoby nie być opłacalne. Okazuje się, że w domowych zapasach mamy sporo produktów, które odżywią rośliny i pomogą im przetrwać bez szwanku znacznie dłużej.
- Cukier: Ten popularny produkt to sprawdzony patent na dokarmienie kwiatów, dzięki któremu będą wzmocnione i dłużej wytrzymają w naczyniu z wodą. Niestety, może on prowadzić do bardziej intensywnego rozwoju bakterii, dlatego zaleca łączyć się go z kilkoma kroplami octu jabłkowego.
- Aspiryna: Przydaje się nie tylko na ból głowy! Do wazonu wrzuć połowę pastylki, którą wcześniej należy rozdrobnić. Zmieni odczyn wody na bardziej kwaśny, co jest korzystniejsze dla kwiatów w wazonie, a do tego ogranicza rozwój bakterii.
- Wybielacz: Może brzmieć nieco drastycznie, ale do wazonu wystarczy wlać tylko odrobinę - jedną lub dwie krople. W ten sposób uniemożliwisz rozwój pleśni, która często jest bezpośrednią przyczyną szybkiego obumierania bukietów.
Polecamy: