Wstawiłaś pranie, a w kieszeni spodni została chusteczka? Wykorzystaj ten przycisk

Opracowanie Anna Czowalla

Co zrobić, jeśli zostawiliśmy w pralce cenne przedmioty lub zapomnieliśmy o chusteczce w kieszeni? Po uruchomieniu cyklu prania blokada elektromagnetyczna nie pozwoli nam otworzyć drzwiczek pralki. W nowszych urządzaniach istnieje opcja przerwania cyklu prania, natomiast w starszych znajdziemy ukryty przycisk, który uratuje nas w awaryjnych sytuacjach. Sprawdź, jak otworzyć drzwiczki pralki w trakcie rozpoczętego cyklu prania.

Ta ukryta funkcja w pralce uratuje cię w przypadku awarii lub braku prądu.
Ta ukryta funkcja w pralce uratuje cię w przypadku awarii lub braku prądu.123RF/PICSEL

Jak przerwać cykl prania?

Niektóre nowoczesne pralki są wyposażone w opcję przerwania cyklu prania, która umożliwia otwarcie drzwiczek w trakcie pracy urządzenia. Powstała z myślą o tym, aby umożliwić nam dorzucenie do pralki zapomnianej koszulki lub innej części garderoby.

Ta funkcja jest również bardzo przydatna wtedy, gdy zapomnimy wyjąć z kieszeni telefon, portfel czy chusteczkę higieniczną. Niestety nie każda pralka oferuje możliwość przerwania cyklu prania. Istnieje jednak rozwiązanie, które może nas uratować z opresji. W niektórych pralkach znajdziemy ukrytą funkcję otwierania awaryjnego.

Zwróć uwagę na wybór programu piorącego
Zwróć uwagę na wybór programu piorącego123RF/PICSEL

Jak otworzyć drzwiczki pralki w trakcie cyklu prania?

Jeśli w pralce nie ma standardowej funkcji przerwania, istnieje awaryjny mechanizm otwierania. Znajduje się on zazwyczaj w pobliżu filtra i można go aktywować za pomocą płaskiego narzędzia, przesuwając zatrzask w lewo. Wówczas drzwiczki natychmiast się otworzą. Należy jednak pamiętać, że z tego rozwiązania powinniśmy korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy np. nastąpi awaria, zostawiliśmy coś cennego w kieszeni ubrania lub gdy zabraknie prądu.

Zanim skorzystasz z tej funkcji, wylej wodę z pralki, korzystając z programu "Wypompowywanie" i zabezpiecz podłogę, ponieważ woda zgromadzona w pralce może wylać się na zewnątrz. Regularne czyszczenie filtrów i innych części pralki może również pomóc w utrzymaniu jej w dobrym stanie i zapobiec nagłym awariom.

Jak otworzyć drzwiczki pralki, jeśli nie ma przycisku awaryjnego?

W starszych modelach pralek nie znajdziemy opcji przerwania cyklu prania. Opcja z awaryjnym mechanizmem otwierania również może nie zadziałać. W takiej sytuacji istnieje jeszcze jedno rozwiązanie.

Spróbuj odłączyć pralkę od prądu i odczekaj około 3-5 minut. Ten czas pozwoli na rozładowanie wszelkich pozostałych ładunków elektrycznych w komponentach elektronicznych pralki, co jest ważne dla pełnego zresetowania systemu.

Po upływie kilku minut możesz ponownie podłączyć pralkę do prądu. W tym momencie pralka powinna zacząć ponownie się uruchamiać, a jej system elektroniczny przeprowadzi autodiagnostykę, aby sprawdzić, czy wszystkie funkcje działają poprawnie.

Teraz możesz sprawdzić, czy drzwiczki da się bezpiecznie otworzyć. W niektórych przypadkach, pralka może wymagać naciśnięcia przycisku “start/pauza" lub podobnego, aby odblokować drzwiczki. Pamiętaj, aby nie wkładać rąk do pralki, jeśli bęben nadal się obraca lub jest gorący.

Przeczytaj również:

Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazkaInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas