Wszystko, co trzeba wiedzieć o wybielaniu zębów
Aby mieć piękne zęby, trzeba o nie regularnie dbać. Codzienne szczotkowanie nie wystarczy. Potrzebne są również regularne wizyty u stomatologa, używanie nici dentystycznej oraz rezygnacja z używek i ograniczenie pewnych produktów spożywczych. Niekiedy te starania i wyrzeczenia nie są wystarczające, bo choć zdrowe, zęby nie są idealnie białe. Z pomocą mogą przyjść popularne zabiegi wybielające, wokół których narosło wiele mitów. Czy jest możliwe bezpieczne wybielenie zębów? Czy można samodzielnie wybielić zęby? Czy domowe metody są efektywne?
Co trzeba wiedzieć o wybielaniu zębów?
Wybielanie zębów jest bardzo popularnym zabiegiem. Decyduje się na niego coraz więcej osób, nie tylko związanych z modą czy telewizją. Niektórzy twierdzą, że białe zęby dodają im pewności siebie, a także ułatwiają codzienne obowiązki zawodowe, gdzie nienaganna prezencja jest kluczowa. Dla niektórych natura jest łaskawa i naturalny odcień szkliwa jest biały lub prawie biały – wtedy wystarczy pozbyć się drobnych przebarwień, by uśmiech bardzo dobrze się prezentował. Niestety, w większości przypadków szkliwo jest ciemne, co może wprawiać wiele osób w kompleksy. Dlatego częściej decydują się na profesjonalne zabiegi.
Jak przygotować się do zabiegu?
Aby osiągnąć efekt śnieżnobiałych zębów, wcześniej należy udać się do stomatologa. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów, należy zbadać stan uzębienia oraz wyleczyć ewentualną próchnicę oraz wszelkie stany zapalne, w tym dziąseł. Dlaczego? Ponieważ zabiegi wybielania mogą osłabić strukturę zęba oraz sprawić, że będą bardziej wrażliwe na pokarmy i napoje (szczególnie na ich temperaturę). Dodatkowo ubytki oraz kamień nazębny wpływają na nierównomierne wybielanie.
Wybielanie zębów u stomatologa
Jeśli zęby są zdrowe, a dziąsła nie odsłaniają szyjek zębowych oraz brak na nich stanów zapalnych, nie istnieją przeciwwskazania do przeprowadzanie profesjonalnego zabiegu wybielania zębów. Po konsultacji można wybrać dwa rodzaje zabiegów. Jedne polegają na rozjaśnianiu ich na miejscu w gabinecie, np. za pomocą nakładanych na szkliwo specjalnych preparatów oraz wykorzystaniu lamp. Inne polegają na stworzeniu nakładki (wyprofilowanej indywidualnie dla każdego pacjenta), którą umieszcza się na zębach wraz z dawką żelu. Niezależnie od wyboru metody, są one całkowicie bezpieczne, o ile przestrzega się ścisłych zaleceń stomatologa.
Wybielanie w domu
Na rynku istnieje mnóstwo mniej inwazyjnych sposobów na wybielanie zębów. Niestety, choć są tańsze, ich skuteczność nie jest zawsze taka, jak w profesjonalnym gabinecie. Najlepiej sięgnąć po preparaty, które można nabyć w aptece albo sklepie medycznym, za to unikać środków niewiadomego pochodzenia, np. kupionych na aukcjach internetowych. Jak wygląda wybielanie zębów w domu? Na nakładaniu pasków, stosowaniu past i żeli, które w krótkim czasie rozjaśniają zęby o kilka tonów. Niestety, niektóre z nich nie niwelują wszelkich przebarwień (szczególnie tych, które są w przestrzeni międzyzębowej). Należy pamiętać, żeby przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody należy mieć pewność, że zęby i dziąsła są zdrowe.
Domowe sposoby
W internecie można znaleźć wiele sposobów na wybielanie zębów z użyciem domowych składników. Czy są skuteczne? Niektórzy twierdzą, że tak i efekt rozjaśnienie widać już po pierwszym użyciu. Często polecają do tego celu kurkumę, sodę oczyszczoną, węgiel aktywny, sok z cytryny czy świeże truskawki. Niestety, nie zawsze są one korzystne dla szkliwa. Szczotkowanie drobinkami węgla czy sody może porysować szkliwo, osłabić je i przyczynić się do powstania widoczniejszych przebarwień. Natomiast kwaśna cytryna je zmiękcza, co przyczynia się do jego degradacji i ma bezpośredni wpływ na powstawanie stanów zapalnych oraz próchnicy.
Czego unikać, aby cieszyć się białymi zębami?
Wybielanie zębów nie jest zabiegiem trwałym. Z czasem powstają na nich kolejne przebarwienia, dlatego trzeba go powtarzać z różną częstotliwością. Aby efekt utrzymywał się jak najdłużej, należy koniecznie zmienić swoje przyzwyczajenia. Co najbardziej wpływa na kolor szkliwa? Przede wszystkim dym papierosowy, picie dużej ilości kawy oraz herbaty, a także spożywanie produktów, które zawierają cukier. Dodatkowo warto ograniczać ilość wypijanego alkoholu (szczególnie czerwonego wina) oraz spożywanie barwiących owoców i warzyw (np. buraków, malin czy borówki czernicy).