Wybieraj mądrze, czytaj etykiety

Nie kupuj kota w worku! Z tysięcy artykułów spożywczych dostępnych na rynku wybierz najwłaściwsze dla siebie. Naucz się czytać etykiety!

article cover

Warto jednak zadać sobie trud, by je rozszyfrować, bo mogą być cenne. Wbrew pozorom żadna informacja zamieszczona przez producenta nie jest przypadkowa. Pomoże w tym nasz etykietowy przewodnik. Dzięki niemu dowiesz się, na co warto zwracać szczególną uwagę i jak robić świadome zakupy.

Najlepiej spożyć przed końcem,czyli zawsze sprawdź datę ważności.

Produkt niejedno ma imię... Wybierz właściwe.

Jogurt malinowy czy o smaku malinowym?

Czyli na pierwszym miejscu powinien być wymieniony ten składnik, którego jest najwięcej (zaś kolejność składników występujących w produkcie w ilości poniżej 2 proc. może być dowolna). Np. jeśli na etykiecie dżemu czy jogurtu jest rysunek malin - sprawdź, jaka jest procentowa zawartość tych owoców w produkcie. Może się okazać, że w jogurcie nie ma ich wcale!

Kupujesz sok? Sprawdź, na którym miejscu na liście składników znajduje się cukier, a na którym sok owocowy. UWAGA! W wykazie składników producent ma obowiązek podać też występujące w produkcie alergeny - np. "produkt może zwierać śladowe ilości orzechów arachidowych" lub "produkt zawiera siarczyny" (np. na winie).

Nie każde E to twój wróg - zweryfikuj tajemnicze nazwy.

aromaty - nadają zapach i/lub smak; substancje konserwujące (np. popularny E 211 benzoesan sodu) - przedłużają trwałość poprzez zabezpieczenie przed rozkładem spowodowanym przez drobnoustroje; przeciwutleniacze - przedłużają trwałość poprzez zabezpieczenie przed rozkładem spowodowanym utlenianiem (np. jełczenie tłuszczu, zmiana barwy).

Najpopularniejszy to E300 - kwas askorbinowy, syntetycznie wytwarzana substancja o aktywności witaminy C. Każda substancja dodatkowa, którą producent chce dodać do żywności musi znajdować się na tzw. liście dozwolonych substancji dodatkowych (wykaz wraz z pełnym objaśnieniem znajdziesz m.in na stronie: www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=35).

Produkty typu, czyli informacje dla osób ze szczególnymi wymaganiami dietetycznymi.

Określenie "zawiera substancję słodzącą" świadczy o zawartości np. aspartamu, zaś określenie "zawiera źródło fenyloalaniny" świadczy o obecności tego składnika, gdy substancją słodząca jest aspartam (ważne dla osób chorych na fenyloketonurię).

Określenia "niska zawartość tłuszczu", "półtłuste" oznaczają, że zawartość tłuszczu w danych wyrobach nie przekracza 41 procent.

Rozszyfruj skróty

Dane o Wskazanym Dziennym Spożyciu umieszczone na opakowaniach produktów żywnościowych zostały wyliczone w oparciu o naukowe zalecenia dla zdrowej, dorosłej osoby o prawidłowej wadze i umiarkowanym poziomie aktywności fizycznej. W tabeli wartości odżywczych znajdują się też procentowe wartości GDA dla poszczególnych składników odżywczych. System ten pozwoli ci na kontrolowanie tego co jesz, zwłaszcza składników, które spożywane w nadmiarze zwiększają ryzyko wielu chorób: sodu, kwasów tłuszczowych nasyconych, tłuszczu, cukrów.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas