Wybudzamy pelargonie po zimie. W nowym sezonie zjawiskowo rozkwitną

Latem to właśnie ona niepodzielnie króluje na tarasach, zdobiąc zarówno miejskie, jak i wiejskie krajobrazy. Jej wysokość pelargonia to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych na balkonach. Zanim rozkwitnie, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Kluczowe w pielęgnacji jest umiejętne wybudzanie pelargonii z zimowego snu. Podejdź do tej czynności z rozwagą, a roślina odwdzięczy się bujnym kwitnieniem.

Jak przygotować pelargonię do sadzenia po zimie?
Jak przygotować pelargonię do sadzenia po zimie?123RF/PICSEL

  • Przedwiośnie to idealny czas na budzenie pelargonii.
  • Ozdobną roślinę należy właściwie przygotować przed wyniesieniem doniczki na zewnątrz.
  • Jak pielęgnować ciepłolubną pelargonię, by latem obsypała się kwiatami? Zadbaj o to, by była wolna od szkodników i suchych pędów.

Pelargonia - roślina wieloletnia na balkon

Poza dekoracyjnymi kwiatami pelargonia charakteryzuje się bardzo ważną zaletą. Jesienią nie trzeba spisywać jej na straty, ponieważ odpowiednio zadbana, będzie w stanie przetrwać zimę i w kolejnym sezonie odrodzić się z nową mocą. Jak przechowywać pelargonie na zimę? Należy zapewnić im chłodne miejsce z dostępem do światła. Rosnącą popularnością cieszy się również nieoczywisty sposób na zimowanie pelargonii w papierowej torbie. Tym razem jednak skupimy się na wczesnowiosennej pielęgnacji ozdobnych okazów.

Kiedy wybudzać pelargonie po zimie?

Niektórzy ogrodnicy zaglądają do nich już w styczniu. Oczywiście, warto co jakiś czas kontrolować stan roślin, lecz rozbudzanie pelargonii zaleca się rozpocząć pod koniec lutego lub w marcu. Roślina zresztą sama będzie sygnalizować, że czas jej spoczynku dobiega końca. Jeśli zaczyna wypuszczać nowe pędy, możemy przystąpić do pracy. Od czego zacząć?

Wiosenna inspekcja pelargonii: Przegoń wszystkich nieproszonych gości

Pierwszym krokiem powinno być dokładne obejrzenie wszystkich części rośliny w celu namierzenia potencjalnych szkodników. Może być zaatakowana przez mszyce, które wysysają z kwiatów życiodajne soki. Wskutek ich działania rośliny marnieją, przebarwiają się i deformują. Mszyce najczęściej znaleźć można na dolnej stronie liści. Jeśli w kolejnych tygodniach czy miesiącach będziesz zastanawiać się, dlaczego liście pelargonii żółkną, dokonaj kolejnej kontroli. To jeden z objawów ich niszczycielskiej działalności.

Usuń szkodniki, które mogłyby doprowadzić pelargonię do ruiny i ciesz się bujnym kwitnieniem
Usuń szkodniki, które mogłyby doprowadzić pelargonię do ruiny i ciesz się bujnym kwitnieniem123RF/PICSEL

Pelargonie po zimie narażone są również na ataki przędziorków. Tworzą one cienkie pajęczyny, dzięki którym najłatwiej zdiagnozować ich obecność. W walce ze szkodnikami pomocne będą domowe sposoby, np. oprysk z szarego mydła na przędziorka.

Pielęgnacja i przycinanie pelargonii

Gdy masz pewność, że roślina jest wolna od intruzów, przejdź do kolejnego kroku. Pozbądź się wszystkich suchych pędów, liści i ewentualnych pozostałości kwiatostanów. Nic z nich już nie będzie, a z całą pewnością nie upiększają doniczkowego okazu.

Ważnym zabiegiem jest przycinanie pelargonii. Na przedwiośniu możesz dokonać mocnego cięcia - wykonuje się je zawsze nad liściem. Roślinę skracaj o cztery lub pięć pąków, z których rozwijają się liście. Dzięki temu uzyskasz ładny pokrój pelargonii i pobudzisz ją do wzrostu po fazie zimowego spoczynku.

Przesadzanie pelargonii po zimie

Gdy zabiegi kosmetyczne są już za tobą, czas przygotować dla pelargonii nowe stanowisko. Wyjmij roślinę z dotychczasowej doniczki. Obejrzyj korzenie, usuń pozostałości gleby i w razie potrzeby nieznacznie je skróć. Przesadzaj pelargonie do nowego podłoża. Sprawdzi się uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych, którą wzbogacisz perlitem. Dzięki takiemu dodatkowi ziemia będzie bardziej przepuszczalna, co sprzyja zdrowemu rozwojowi pelargonii.

Ważne: Skrzynka lub doniczka powinna mieć otwory w dnie do odprowadzania nadmiaru wody. Pelargonia nie toleruje przelewania.

Co dalej? Kiedy sadzić pelargonie na balkon?

Po posadzeniu rośliny do nowego pojemnika wstrzymaj się z nawożeniem przez okres sześciu-ośmiu tygodni. Znajdź dla niej jasne i ciepłe miejsce. Uważaj jednak, by roślina nie została poparzona przez padające bezpośrednio na nią promienie słoneczne. Rozpocznij regularne podlewanie. Początkowo raz na tydzień wystarczy. Kolejne porcje wody dostarczaj dopiero w momencie, gdy ziemia w doniczce przeschnie.

Pelargonie źle znoszą niskie temperatury. Na zewnątrz możesz je wynieść dopiero po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków i gwałtownych wahań temperatury. Postępuj z pelargonią według naszych wskazówek, a wyda mocne pędy, które kwitnąć będą aż do jesieni.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas