Wyrób sobie jeden nawyk. Rachunki za ogrzewanie spadną

Odpowiednie przygotowanie się do sezonu grzewczego i zadbanie o kaloryfery pozwala na efektywne ogrzanie mieszkania. Często jednak zapominamy o pewnych szczegółach, które sprawiają, że ciepło z pomieszczenia ucieka, a to z kolei naraża nas na wyższe rachunki. W związku z tym warto wyrobić sobie jeden nawyk, dzięki któremu poprawimy nasz komfort termiczny i zaoszczędzimy pieniądze na ogrzewaniu.

Jak skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu?
Jak skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu?123RF/PICSEL

O czym pamiętać przed i w trakcie sezonu grzewczego?

Wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego wiele osób zastanawia się, jak zmniejszyć wydatki za ogrzewanie i utrzymać je na stałym, niskim poziomie. Oczywiście powinnyśmy zacząć od podstaw, czyli od sprawdzenia stanu technicznego grzejnika i jego odpowietrzenia w razie potrzeby.

Pamiętajmy również, że zaniedbane i zakurzone kaloryfery są zdecydowanie mniej wydajne, co przekłada się na wyższy rachunek.

Chcąc zatrzymać ciepło w pomieszczeniu, warto również przyjrzeć się oknom i dokładnie sprawdzić, czy są szczelne. Kolejnym czynnikiem wpływającym na efektywniejsze ogrzanie domu, jest odpowiednie ustawienie mebli. Jeśli meble stoją tuż przy kaloryferze i zasłaniają go swoją powierzchnią, ciepło nie będzie rozprzestrzeniać się w pomieszczeniu, tak jak powinno. Zatem w takim przypadku powinniśmy odsunąć sporych gabarytów meble od kaloryfera.

Wyrób sobie ten nawyk i oszczędzaj na ogrzewaniu

Jednym z kluczowych czynników w kontekście oszczędzania na ogrzewaniu jest również pewne, niepozorne zachowanie, na które prawdopodobnie nie zwracamy uwagi. Mowa o wyrobieniu sobie nawyku zamykania drzwi w pokojach.

Ogrzewanie mieszkania i konkretnych pomieszczeń będzie zdecydowanie bardziej efektywne, gdy wchodząc lub wychodząc z pomieszczenia, regularnie będziemy zamykać drzwi. Dzięki temu ciepło nie ucieka do innych pomieszczeń, a w skali roku może to zmniejszyć wydatki za ogrzewanie nawet do 5 proc.

Rachunki za ogrzewanie stale rosną. Jak znaleźć sposób na oszczędność?
Rachunki za ogrzewanie stale rosną. Jak znaleźć sposób na oszczędność?123RF/PICSEL

Kiedy w Polsce zaczyna i kończy się sezon grzewczy?

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Z rozporządzenia ministra infrastruktury wynika, że centralne ogrzewanie powinno zostać włączone w momencie, gdy temperatura w budynkach mieszkaniowych osiągnie 20 st. C- mowa o pokojach, oraz 24 st. C w łazienkach. Takie wytyczne mają stanowić punkt odniesienia m.in. dla wspólnoty mieszkaniowej i administracji danego budynku.

Należy jednak zaznaczyć, że żadne przepisy nie wskazują konkretnej daty na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Nie przewidziano również konkretnej daty zakończenia sezonu grzewczego.

W praktyce rozpoczęcie sezonu grzewczego przypada zazwyczaj na przełom września i października, natomiast jego koniec na kwiecień. Jednak decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego jak i o jego zakończeniu w danym bloku podejmuje dana wspólnota mieszkaniowa lub zarządca i administracja budynku, składając do elektrociepłowni odpowiedni wniosek.

Zatem zakończenie sezonu grzewczego w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymuje się na odpowiednio wysokim poziomie, zapewniającym komfort termiczny, to wówczas wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie decydują się na odłączenie dopływu ciepła.

"Ewa gotuje": Pieczona gęśPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas