"Wyścielaj" rośliny skoszoną trawą. Borówki będą rosły jak na drożdżach

Aleksandra Waleczek

Aleksandra Waleczek

Aktualizacja

Wielu działkowców zastanawia się, co zrobić ze skoszoną trawą w ogrodzie tak, aby móc w pełni wykorzystać jej odżywczy potencjał. Nigdy nie powinniśmy jej wyrzucać, gdyż wtedy marnujemy rewelacyjny darmowy nawóz pod borówki, tuje i inne rośliny. Sprawdźmy więc, jak ściółkować skoszoną trawą oraz, jakie rezultaty przyniesie nam taki zabieg.

Ściółkowanie borówki skoszoną trawą może przyczynić się do bujnego owocowania krzewu
Ściółkowanie borówki skoszoną trawą może przyczynić się do bujnego owocowania krzewu Arkadiusz ZiolekEast News

Czy skoszona trawa nadaje się do ściółkowania?

Osoby, które zastanawiają się, czy skoszona trawa nadaje się do ściółkowania, bez obaw mogą zacząć już wykorzystywać ją w swoim ogrodzie. Materiał powszechnie określany jako pokos może bowiem stanowić  naturalny, darmowy nawóz.

Warstwa ściętych źdźbeł latem może okazać się nieoceniona. Pomaga zatrzymać odpowiednią temperaturę i wodę w glebie, przez co rośliny lepiej rosną i wolniej przesuszają się podczas długotrwałych upałów.

Hamuje również rozrost chwastów (o ile sama nie zawiera ich nasion) i użyźnia glebę z uwagi na zawartość składników odżywczych, na czele ze związkami azotów, które przedostają się do podłoża.

Jak ściółkować skoszoną trawą? To nic trudnego

Nikt nie zabroni nam od razu rozrzucić pokosu w warzywniku, sadzie czy na rabatach. Tak czy inaczej, powinno mieć to korzystny wpływ na nasze rośliny (poza gatunkami kwasolubnymi). Gdy jednak pragniemy dowiedzieć się, jak ściółkować skoszoną trawą profesjonalnie, to taki "nawóz" powinniśmy najpierw odpowiednio przygotować.

Kosiarki z wbudowanym koszem ułatwią nam zbieranie trawy na jej późniejsze ściółkowanie
Kosiarki z wbudowanym koszem ułatwią nam zbieranie trawy na jej późniejsze ściółkowanie123RF/PICSEL

Skoszoną trawę podsuszamy na słońcu, a po kilkunastu godzinach rozkładamy ją równomiernie na wypielonej, spulchnionej i podlanej glebie w miejscu, które chcemy użyźnić i wzmocnić. Warstwa trawy, którą ściółkujemy, powinna mieć od 1 do 2 cm.

Wówczas procesy rozpadu materii zachodzą prawidłowo, a jednocześnie nie doprowadzimy do efektu tzw. filcowania. Ściółkę z suszonej trawy najlepiej uzupełniać regularnie, co kilka tygodni.

Co można ściółkować świeżo skoszoną trawą?

Jeśli chodzi o to, co można ściółkować świeżo skoszoną trawą, to możliwości jest sporo. Ten przygotowany z pokosu naturalny nawóz przyda nam się, np. wtedy, gdy uprawiamy pomidory. Ściółkowanie (mulczowanie) skoszoną trawą pomidorów, odżywia je, pozwala dłużej utrzymać wodę w glebie i ochronić korzenie przed nadmiernym wychłodzeniem przy niższych temperaturach.

Skoszona trawa pomoże nam ochronić pomidory przed negatywnym efektem zmiany temperatur
Skoszona trawa pomoże nam ochronić pomidory przed negatywnym efektem zmiany temperatur123RF/PICSEL

Poza tym zaleca się również ściółkowanie skoszoną trawą m.in.:

  • ogórków
  • truskawek
  • poziomek
  • malin
  • rabat bylinowych
  • traw ozdobnych

Skoszona trawa pod borówki. To genialny darmowy nawóz

Skoszona trawa pod borówki to absolutny "must have", gdy zależy nam na jej zdrowym wzroście i bujnym owocowaniu. Ściółka dostarcza glebie niezbędnych składników odżywczych. Jednak, zanim "wyścielimy" nią miejsce pod krzewami, najpierw upewnijmy się, że trawa jest dobrze wysuszona.

Skoszona trawa pod tuje. "Wyścielanie" przyniesie dobre rezultaty

Taki nawóz przyda się również właścicielom iglaków. Skoszona trawa pod tuje stanowi bogate źródło cennej próchnicy i składników odżywczych, które wzmacniają korzenie roślin.

Aby tuje prezentowały się pięknie, warto je regularnie ściółkować
Aby tuje prezentowały się pięknie, warto je regularnie ściółkować123RF/PICSEL

Czytaj również:

Zobacz także:

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas