Pięknie zdobi dom i oczyszcza powietrze z toksyn. Jej uprawa jest prostsza niż myślisz
Oprac.: Agata Zaremba
Juka gwatemalska to roślina, której wyjątkowy wygląd, łatwość pielęgnacji, a także oczyszczające właściwości sprawiają, że cieszy się ogromną popularnością w polskich domach. Jak dbać o jukę gwatemalską, by pięknie i zdrowo rosła?
Juka gwatemalska - co to za roślina?
Juka gwatemalska to pochodząca z Ameryki Środkowej roślina z rodziny agawowatych. Ceniona jest za swój wygląd, a dokładniej za długie, sztywne liście wyrastające z grubego, drewniejącego pnia. Są one skórzaste, matowe i swoim wyglądem przypominają ostre szable. Mogą one przybierać różne odcienie zieleni.
W Polsce jukę gwatemalską uprawiamy najczęściej w warunkach domowych. W ogrodzie odnajdzie się tylko latem, ponieważ zimą, a także jesienią roślina ta może obumrzeć.
Juka gwatemalska jest bardzo prosta w domowej uprawie, dlatego jest świetnym wyborem dla każdego, nawet dla tych, którzy nie mają "ręki do roślin". Może rosnąć zarówno na pełnym słońcu, jak i w półcieniu, jednak najbezpieczniejszym miejscem dla tej rośliny będzie jasne stanowisko, ale nie w bezpośrednim słońcu.
Juka lubi dobrze przepuszczalną i lekką glebę, a donica, w której ją uprawiamy, musi mieć drenaż.
W domowych warunkach osiąga mniejsze rozmiary, jednak wciąż zachowuje swój imponujący wygląd.
Zobacz również: Gwarant pióropuszy z liści. Roślina praktycznie nie do zdarcia
Roślina o niebywałych właściwościach. Warto mieć ją w domu
Jedną z najważniejszych zalet Juki gwatemalskiej jest zdolność do oczyszczania powietrza. Roślina ta skutecznie usuwa zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehyd i benzol.
To świetny wybór zarówno do domu jak i biura.
Pielęgnacja juki gwatemalskiej. To prostsze niż myślisz
Juka gwatemalska jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także łatwa w utrzymaniu. Jest odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Roślina potrzebuje wody dopiero wtedy, gdy podłoże jest już przesuszone, natomiast jej przelanie może skutkować gniciem korzeni.
Roślinę warto nawozić co dwa tygodnie w okresie od kwietnia do sierpnia. Dzięki temu zachowa swój piękny wygląd i będzie zdrowo rosła. Możemy wykorzystać do tego wieloskładnikowy nawóz do palm, nawóz do roślin zielonych lub preparat przeznaczony do juk i dracen.
Dodatkowo, juka gwatemalska jest stosunkowo odporna na szkodniki i choroby.
Zobacz również: Apteczny hit w mig pobudzi zamiokulkasa do wzrostu. Rozpuść w wodzie i podlewaj raz w miesiącu