Reklama

Wystarczy jedna łyżeczka, by odżyły. Kwiaty w wazonie postoją znacznie dłużej

Cięte kwiaty to świetny element dekoracyjny, który pojawia się w wielu domach. To idealny pomysł na wpuszczenie do pomieszczenia koloru i świeżości. Dość często cieszą one oko jedynie przez chwilę. Istnieje jednak prosty sposób, by temu zaradzić. Wystarczy produkt z kuchni, by kwiaty stały w wazonie znacznie dłużej. Oto co trzeba zrobić.

Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie?

Bukiet kwiatów to nie tylko idealny pomysł na prezent, ale przy okazji świetny element dekoracyjny, który dodaje uroku całemu wnętrzu. Warto mieć na uwadze, że kwiaty zaleca się ścinać rano i to tylko te, które nie są do końca rozwinięte. Poza tym najlepiej robić to pod skosem, by ułatwić proces pobierania wody. 

Zanim wstawimy kwiaty do wazonu, trzeba go dokładnie umyć. To jednak niejedyna zasada, która przedłuża ich trwałość. 

Istotna jest codzienna wymiana wody. Trzeba pamiętać, że powinna mieć temperaturę pokojową. Wkładając kwiaty do wody, należy także uważać, by nie zanurzyć w niej liści. To przyspiesza ich gnicie i skraca trwałość rośliny. 

Zobacz także: Zmieszaj z wodą i podlej piwonie. Będą uginać się od kwiatów

Reklama

Ważną kwestią jest również stanowisko. Wazon najlepiej postawić w chłodnym, zacienionym miejscu. Pełne słońce zdecydowanie szkodzi ciętym kwiatom. Podobnie jak stawianie ich obok owoców. Wytwarzany przez nie etylen przyspiesza proces więdnięcia.

Wsyp cukier do wazonu. Prosty sposób na cięte kwiaty w wazonie

Chcąc by kwiaty w wazonie wytrzymały znacznie dłużej niż zwykle, to oprócz zastosowania wymienionych wyżej porad warto wykorzystać pewien domowy sposób. Przed włożeniem kwiatów do wazonu wystarczy wsypać do niego łyżeczkę cukru, następnie wlać wodę, dokładnie wymieszać i gotowe. To prosty sposób na wzmocnienie rośliny i przedłużenie jej trwałości. Trzeba jednak uważać z ilością cukru. Już nawet nieco więcej niż łyżeczka może być przesadą. Wówczas powstanie środowisko idealne do rozwoju bakterii, które przyspieszą więdnięcie. 

Zobacz także: Domowa odżywka, która odstraszy mszyce. Surfinia będzie kwitła cały sezon

Wiele osób poleca również odżywiać cięte kwiaty w wazonie za pomocą kwasku cytrynowego. Stosują się go zazwyczaj w proporcji pół łyżeczki na litr wody. Pomocne może okazać się również wrzucenie monety z mosiądzu oraz wkruszenie do wazonu tabletki aspiryny. 

***


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy