Wywar na porost włosów. Zadziała szybciej niż droga odżywka
Włosy są ozdobą twarzy i gdy zaczynają wypadać, niejednokrotnie wpadamy w panikę. Kiedy należy zacząć się martwić i co może być powodem utraty pasm? Jak temu zapobiec? Z pomocą wówczas przychodzą niezawodne, domowe sposoby, które utrzymają cebulki włosa na miejscu.
Utrzymuje się, że mniej więcej od 50 do 100 włosów dziennie, które znajdziemy na szczotce podczas czesania, jest czymś zupełnie normalnym. Jednak gdy na naszej głowie zobaczymy przerzedzone miejsca, pod prysznicem po jednym myciu głowy widzimy mnóstwo włosów, a budząc się, na poduszce zobaczymy także sporą ich ilość, powinniśmy zainteresować się, co jest powodem ich wypadania.
Dodatkowo włosy mogą być zniszczone, matowe i pozbawione życia. Wtedy powinniśmy podjąć kroki w poszukiwaniu przyczyny takiego ich stanu.
Zobacz też: Dlaczego tracimy włosy i jak temu przeciwdziałać?
Jednym z powodów wypadania włosów może być np. przewlekły stres, który regularnie osłabia cały organizm, nie tylko włosy. Podobnie jest w przypadku choroby. Najczęściej utrata włosów wiążę się z nieprawidłowym działaniem tarczycy, nerek, wątroby lub w przypadku chorób autoimmunologicznych. Dlatego nim przystąpimy do ratowania włosów na własną rękę, warto wykonać podstawowe badania.
Jednak jeżeli zostały wykluczone czynniki chorobowe, może się okazać, że na naszą niekorzyść działa, chociażby noszenie czapki w okresie zimowym, osłabienie organizmu wywołane zmianą pory roku i... brak witamin.
Zobacz też: Co robić, kiedy wypadają włosy? Jest na to kilka sposobów
Najważniejszą rolę w zapobieganiu wypadania włosów i dbaniu o zdrowy stan kosmyków odgrywają witaminy z grupy B:
- B2 (ryboflawina)
- B5 (kwas pantotenowy)
- B7 (biotyna)
- B12 (kobalamina)
Ale także ważne są witaminy A oraz E i minerały:
- cynk
- miedź
- żelazo
- krzem
Witamina A stymuluje wzrost mieszków włosowych, a ją znajdziemy (podobnie jak witaminę E, która przyspiesza porost włosów) w marchewce, brokułach, jajkach kurzych, czy pomidorach. Witaminy z grupy B znajdziemy w roślinach strączkowych - soi, fasoli, czy grochu.
W sklepach jest całkiem spory wybór gotowych wcierek na porost włosów i hamujących ich wypadanie. Jednak jeżeli chcemy wybrać bardziej ekologiczny sposób i preparat, w którym nie znajdzie się niepotrzebna chemia, możemy w domowym zaciszu samodzielnie sporządzić wcierkę przeciw wypadaniu włosów.
Zobacz także: Wypadanie włosów po COVID-19. Z czego wynika i jak sobie radzić?
Najczęściej wybieranymi ziołami do tego typu wcierek jest skrzyp polny i pokrzywa.
Zioła te dzięki swoim właściwościom stymulują cebulki włosa do pracy i przyspieszają wzrost włosa. Do sporządzenia wywaru możemy użyć suszonych ziół. Potrzebne nam będą:
- łyżka sproszkowanego skrzypu polnego
- łyżka suszonej sproszkowanej pokrzywy
- woda
Przygotowanie wywaru na porost włosów:
- Suszone zioła zalewamy wrzątkiem i gotujemy je jeszcze razem przez ok. 20 minut.
- Następnie odstawiamy wywar do wystygnięcia, odcedzamy i przelewamy miksturę do buteleczki z atomizerem, by wygodniej było rozprowadzać płyn po skórze głowy.
- Stosujemy 2-3 razy w tygodniu po umyciu włosów, spryskując skórę głowy i masując przez ok. 10 minut skórę.
Na porost i wzmocnienie włosów świetne będą także mięta, szałwia i... cebula, która ziołem nie jest, ale wzmocni działanie wyżej wymienionych.
Wystarczy, że łyżkę suszonej mięty i suszonej szałwii zalejemy wrzątkiem, a następnie dodamy łyżeczkę soku z cebuli. Postępujemy tak samo, jak w przypadku wywaru z pokrzywy i skrzypu polnego.
Sprawdź również: Jak cebula działa na siwe włosy? Użyj, a będziesz w szoku
Niezastąpionym składnikiem na porost włosów jest... kawa. Zawarta w niej kofeina stymuluje cebulki włosów i przyspiesza porost włosów. Zapobiega ona wypadaniu włosów, ponieważ reguluje pracę hormonów, odpowiadających za łysienie. Dlatego warto wprowadzić ją do regularnej pielęgnacji i wykorzystać, chociażby fusy z kawy do zrobienia domowego, pobudzającego peelingu.
Domowy peeling do skóry głowy - przygotowanie
- Wystarczy wymieszać 2-3 łyżki stołowe fusów z szamponem i porządnie umyć skórę głowy.
- Następnie spłukać pianę i umyć włosy jeszcze raz samym szamponem, by pozbyć się resztek kawy.
- Taki masaż oczyści skórę głowy ze złogów i martwego naskórka pozwalając cebulkom włosów na dalszą pracę.