Wzorcowe wykorzystanie wzorów

Mieszkanie urządzone ze smakiem to zazwyczaj takie, w którym wyrafinowany gust właściciela daje się poznać po trafnym doborze dodatków. Szczególnie efektowne są wzorzyste elementy dekoracji, jednak przy ich wyborze trzeba być niezwykle ostrożnym, aby nie przesadzić i zachować harmonię.

Lotari - Fantazja Dekoru
Lotari - Fantazja Dekorumateriały prasowe

Wzory a wielkość aranżowanej przestrzeni

Wielkość pomieszczenia jest jednym z decydujących czynników wpływających na dobór wzorów. Aby skorygować optycznie wnętrze i zachować przy tym harmonię aranżacji, należy dostosować wielkość motywu do rozmiaru dekorowanej płaszczyzny. Duże wzory nie nadają się do małych pomieszczeń, ponieważ sprawiają, że wnętrze staje się wizualnie przytłoczone. Równie niekorzystnie prezentują się motywy za małe w porównaniu do przestrzeni - zamiast zdobić, stają się natarczywe i męczące dla oka. Warto przy tym zapamiętać, że wszelkie pionowe pasy optycznie skracają pomieszczenie, a poziome - wydłużają. Istotną rolę odgrywają tu także kolory - jasne powiększają, ciemne zaś sprawiają, że przestrzeń wydaje się nie tylko mniejsza, ale też bardziej przytłaczająca.

Wzorzyste akcenty

Często spotykanymi dekoracjami są tapety na jednej ze ścian, zasłony wraz z dopasowanymi narzutami czy poduszkami, dywany. Warto jednak postawić na oryginalniejsze dodatki. Ciekawym rozwiązaniem są chociażby stylowe rolety, które obok praktycznych walorów, mogą być także wyjątkowo estetyczną ozdobą. - Niebanalność wyeksponowanego elementu często jest kluczem do sukcesu całej aranżacji - mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto. - W doborze takiego akcentu należy kierować się podstawowymi zasadami, ale także własną intuicją i gustem, bo wnętrze ma zadowolić przede wszystkim jego twórców, czyli nas samych.

Wzory a rodzaj pomieszczenia

Wybierając wzorzyste motywy warto również wziąć pod uwagę przeznaczenie wnętrza, w którym mają się one znaleźć. W kuchni dobrze wyglądają wzory kwiatowe, podkreślające atmosferę ciepła i radości, jakie się z tym miejscem kojarzą. Z kolei do sypialni, czyli oazy spokoju i relaksu, najbardziej nadają się wzory delikatne i subtelne, nie absorbujące uwagi i ułatwiające odpoczynek. Wręcz przeciwnie jest w przypadku pokoju nastolatka. Tam swoje miejsce odnajdą mocne kontrasty, zdecydowane kolory, oryginalne motywy komiksowe oraz wzory geometryczne.

Harmonia barw

Kolejnym wartym rozważenia aspektem jest dobór odpowiedniego koloru wzoru. Sprawdzoną metodą jest skorzystanie z odcieni koloru dominującego w urządzanym pomieszczeniu. Nie chcąc robić generalnego malowania, możemy na przykład pokusić się o naniesienie na ścianach wzorów o kilka tonów ciemniejszych (lub też jaśniejszych) od aktualnej barwy.

Alternatywą dla bardziej odważnych jest wyeksponowanie kilku elementów aranżacji poprzez barwy intensywne i silnie kontrastujące z resztą przestrzeni. W tym wypadku należy jednak pamiętać, że mniej znaczy więcej - warto zatem zdecydować się na jeden wzorzysty akcent niż narazić się na przesadę, a tym samym fiasko całej aranżacji.

Wzorzyste dekoracje są niezwykle efektownym rozwiązaniem. Warto więc poświęcić czas na przemyślenie pomysłu tak, aby w nagrodę móc się cieszyć gustownie i wyszukanie urządzonym wnętrzem.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas