Reklama

Reklama

Z twoją tują dzieje się coś niedobrego? Uratuj ją odżywką za grosze

Polacy pokochali tuje za ich wygląd, ale i ich niewielkie wymagania, gdy mowa o pielęgnacji tej ozdobnej rośliny. Jednak, by długo cieszyć się pięknie kwitnącymi i zdrowymi tujami należy poświęcić im nieco uwagi - zwłaszcza, gdy zaczynają żółknąć, brązowieć i tracić na swojej objętości. Roślinie wystarczy zaserwować prostą i tanią w przygotowaniu odżywkę, by znowu pięknie się prezentowała.

Istnieje wiele sposób na to, by w kryzysowych dla tej rośliny chwilach, wspomóc jej kwitnienie odpowiednim nawozem. W te z kolei możemy zaopatrzyć się w sklepie ogrodowym lub niewielkim nakładem pracy, i co równie istotne - nie uszczuplając naszego portfela, przygotować samemu.

Tuja - jaka odżywka na jesień i zimę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nasze tuje potrzebują różnych odżywek z zależności od pory roku. Roślina potrzebuje innych witamin i minerałów wiosną i latem, a innych jesienią i zimą. Jednym z lepszych wyborów na przyrządzenie wartościowego nawozu pod tuje w porze jesiennej, jest odżywka na bazie drożdży. Są one bogatym źródłem m.in. fosforu, potasu, ale i zawierają w sobie sporą dawkę witaminy B. Minerały i witaminy zawarte w drożdżach sprawiają, że tuja dobrze znosi niskie temperatury, ponadto hamują proces żółknięcia i brązowienia liści.

Reklama

Czytaj także: Zamiast do zlewu wlej pod tuje

Tuja - jak zrobić odżywkę z drożdży?

Do głębokiej miski lub wiadra należy wsypać 100 g dobrze rozdrobnionych drożdży i jedną szklankę cukru. Wszystko odstawić w suche i dobrze zaciemnione miejsce na minimum godzinę. Po tym czasie drożdże i cukier zalewamy dziesięcioma litrami ciepłej wody, bardzo dokładnie mieszamy i odstawiamy na siedem dni.

Gdy po tygodniu leżakowania odżywka będzie gotowa do użycia, rozcieńczamy ją w proporcji 250ml na 10 l wody.

Istnieje również sposób na przyrządzenie niemal identycznego nawozu - z tą różnicą, że zrobimy go ekspresowo i nie będzie to odżywka fermentowana. W 10 litrach ciepłej wody rozpuszczamy 100 g drożdży i odstawiamy na jedną godzinę. Tym razem mikstury nie rozcieńczamy. Tak przygotowaną odżywkę możemy aplikować roślinie co dwa tygodnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tuja | tuje | nawozy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy