Z twoją tują dzieje się coś niedobrego? Uratuj ją odżywką za grosze

Polacy pokochali tuje za ich wygląd, ale i ich niewielkie wymagania, gdy mowa o pielęgnacji tej ozdobnej rośliny. Jednak, by długo cieszyć się pięknie kwitnącymi i zdrowymi tujami należy poświęcić im nieco uwagi - zwłaszcza, gdy zaczynają żółknąć, brązowieć i tracić na swojej objętości. Roślinie wystarczy zaserwować prostą i tanią w przygotowaniu odżywkę, by znowu pięknie się prezentowała.

Tuje wymagają odpowiedniego nawozu w zależności od pory roku
Tuje wymagają odpowiedniego nawozu w zależności od pory roku123RF/PICSEL

Istnieje wiele sposób na to, by w kryzysowych dla tej rośliny chwilach, wspomóc jej kwitnienie odpowiednim nawozem. W te z kolei możemy zaopatrzyć się w sklepie ogrodowym lub niewielkim nakładem pracy, i co równie istotne - nie uszczuplając naszego portfela, przygotować samemu.

Tuja - jaka odżywka na jesień i zimę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nasze tuje potrzebują różnych odżywek z zależności od pory roku. Roślina potrzebuje innych witamin i minerałów wiosną i latem, a innych jesienią i zimą. Jednym z lepszych wyborów na przyrządzenie wartościowego nawozu pod tuje w porze jesiennej, jest odżywka na bazie drożdży. Są one bogatym źródłem m.in. fosforu, potasu, ale i zawierają w sobie sporą dawkę witaminy B. Minerały i witaminy zawarte w drożdżach sprawiają, że tuja dobrze znosi niskie temperatury, ponadto hamują proces żółknięcia i brązowienia liści.

Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych
Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych123RF/PICSEL

Tuja - jak zrobić odżywkę z drożdży?

Do głębokiej miski lub wiadra należy wsypać 100 g dobrze rozdrobnionych drożdży i jedną szklankę cukru. Wszystko odstawić w suche i dobrze zaciemnione miejsce na minimum godzinę. Po tym czasie drożdże i cukier zalewamy dziesięcioma litrami ciepłej wody, bardzo dokładnie mieszamy i odstawiamy na siedem dni.

Gdy po tygodniu leżakowania odżywka będzie gotowa do użycia, rozcieńczamy ją w proporcji 250ml na 10 l wody.

Istnieje również sposób na przyrządzenie niemal identycznego nawozu - z tą różnicą, że zrobimy go ekspresowo i nie będzie to odżywka fermentowana. W 10 litrach ciepłej wody rozpuszczamy 100 g drożdży i odstawiamy na jedną godzinę. Tym razem mikstury nie rozcieńczamy. Tak przygotowaną odżywkę możemy aplikować roślinie co dwa tygodnie.

„Polacy za granicą”: Czeka ich potężne trzęsienie ziemi i fala tsunami. Jest jedno „ale”Polsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas