Z tymi produktami nie łącz jajek. Mogą ci zaszkodzić

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Jajka to nie tylko symbol Wielkanocy, ale także smaczny i zdrowy produkt, który powinien regularnie pojawiać się w naszej diecie. Musimy jednak pamiętać, że łączenie go z niektórymi produktami może nam zaszkodzić. Dlatego sprawdź, z czym je podawać, aby móc cieszyć się ich zdrowotnymi właściwościami.

Z czym jeść jajka? Tych połączeń lepiej unikaj
Z czym jeść jajka? Tych połączeń lepiej unikaj123RF/PICSEL

Jajka to przysmak, który często gości na naszym stole. Z czym je podawać, aby móc wykorzystać ich zdrowotny potencjał?

Z czym nie łączyć jajek? Uważaj na te produkty

Jajka to jedno z najbardziej wartościowych źródeł protein. Musimy jednak pamiętać, że w sytuacji, kiedy jemy posiłek składający się z dużej ilości białka, obciąża on nasz układ pokarmowy, może powodować niestrawność oraz spowolnić nasz metabolizm. Z tego powodu łączenie jajek z dużą ilością sera, mięsa czy wędlin może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Lepiej nie wprowadzać do naszego jadłospisu zbyt wielu potraw, które składają się głównie z białka i tłuszczów.

Z podobnych powodów należy uważać na łączenie jajek z rybami, szczególnie tymi tłustymi. Jajka zawierają awidynę, rodzaj białka zwierzęcego, który utrudnia przyswajanie witaminy B7, którą znajdziemy w rybach.

Jajko sadzone najczęściej wybierane jest na lekkostrawny obiad. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Jajek nie warto łączyć z ziemniakami. Okazuje się, że utrudniają one wchłanianie żelaza oraz wapnia. Dodatkowo wydłużają trawienie, co może powodować u niektórych dyskomfort. Podobne skutki wywoła połączenie jajek z ryżem.

Jajka doskonale smakują z masłem oraz z majonezem. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na dużą zawartość tłuszczu, razem tworzą niezwykle ciężkostrawne połączenie. Raz na jakiś czas nam nie zaszkodzi, powinniśmy jednak pamiętać, żeby zachować umiar.

Jajka tracą swoje zalety także w połączeniu z mlekiem. Wartości tych dwóch produktów wykluczają się, przez co spożywane razem nie przynoszą pozytywnych skutków. Wadą tego połączenia jest również to, że mogą powodować problemy żołądkowe, zwłaszcza w przypadku osób z nietolerancją laktozy.

Problemy z trawieniem może również powodować łączenie jajek z takimi owocami, jak winogrona, morele, śliwki, jabłka czy gruszki.

Z czym można podawać jajka?

Jajka to cenne źródło białka i zdrowych tłuszczów. Z tego powodu warto łączyć je w potrawach z węglowodanami oraz produktami bogatymi w błonnik. Dzięki takiemu połączeniu mamy szansę uzyskać pełnowartościowe danie, które nasyci nas na długo i dostarczy wszystkich potrzebnych nam składników odżywczych.

Dobrze jest łączyć jajka z:

  • roślinami strączkowymi
  • pieczywem pełnoziarnistym
  • warzywami
  • płatkami owsianymi
  •  jogurtem naturalnym
Solidne, wartościowe śniadanie
Solidne, wartościowe śniadanie123RF/PICSEL
Najlepszy sposób na pastę jajecznąInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas