Reklama

Za wszelką cenę unikaj przed badaniem krwi. Wyniki mogą być fałszywe

Badanie krwi na czczo pozwala sprawdzić ważne parametry i jest podstawą oceny stanu zdrowia. Jeśli nie zostanie poprawnie przeprowadzone, lekarz nie będzie w stanie wydać rzetelnej diagnozy. Duży wpływ na jakość wyników mają nasze własne nawyki i sposób przygotowania się do badania. Czego nie można robić przed pobraniem krwi? Sprawdź, by uniknąć konieczności powtarzania całej procedury.

Badanie krwi na czczo - o jakiej porze je wykonywać?

Wiele podstawowych badań wymaga od nas specjalnego przygotowania. Lekarz zlecił badanie krwi na czczo i chcesz upewnić się, że wiesz, co to oznacza? Czy można jeść przed badaniem krwi? Na pewno musisz pominąć śniadanie tuż przed udaniem się do gabinetu. Do pobrania krwi zgłoś się w godzinach 7-10. Weź pod uwagę, że odstęp między ostatnim posiłkiem a oddaniem próbki do badania powinien wynosić 10-12 godzin. Postaraj się jednak nie najadać na zapas — zaleca się, by posiłki na dzień przed (zwłaszcza kolacja) były lekkostrawne.

Reklama

Jakie badania wykonuje się na czczo? Do najczęściej zlecanych zaliczane są:

 • morfologia krwi,
 • glukoza,
 • insulina,
 • lipidogram (badanie w celu określenia m.in. stężenia całkowitego cholesterolu),
 • próby wątrobowe,
 • poziom elektrolitów,
 • mocznik,
 • kreatynina,
 • białko,
 • żelazo,
 • poziom niektórych hormonów, w tym kortyzolu.

Zawsze warto dopytać lekarza zlecającego badania o to, jak się do nich przygotować. Powinien wytłumaczyć wszelkie niejasności, aby badanie krwi na czczo było jak najbardziej miarodajne.

Sprawdź też: Oceni pracę nerek i ryzyko bólu stawów. Badanie zrobisz za 15 złotych

Czy przed pobraniem krwi można pić wodę?

Po nocy zaschło ci w gardle, ale wybierasz się na badania, więc starasz się ignorować to nieprzyjemne uczucie? Nie musisz! Przed badaniem krwi zaleca się wypić niewielką ilość wody — nie więcej niż pół szklanki. Sprzyja to nie tylko delikatnemu nawodnieniu organizmu, ale przede wszystkim pomoże uwypuklić żyły, przez co samo pobranie pójdzie sprawnie i szybko. Najlepiej postawić na chłodną, przegotowaną wodę. W sytuacji, gdy sprawdzamy poziom elektrolitów, lepiej unikać wody mineralnej.

Zobacz: Śmiertelną diagnozę słyszy dziennie około 50 Polek. Pomóc może ten lek. "Pozwólcie nam żyć"

Czy można wypić kawę przed badaniem krwi?

Pierwsze, o czym myślisz po przebudzeniu to filiżanka kawy, która ma postawić cię na nogi? Zastanawiasz się, czy można pić kawę przed badaniem krwi? Niestety, w tym przypadku twój poranny rytuał będzie musiał zaczekać. Napój może bowiem fałszować wyniki badań, zwłaszcza w przypadku kontroli poziomu glukozy i elektrolitów. Unikaj również herbaty.

Co może zaburzać wyniki badań krwi?

Wymienione czynniki najczęściej wzbudzają wątpliwości. Są jednak również inne kwestie, na które trzeba być wyczulonym, udając się do gabinetu lekarskiego.

 • Badania mogą być niemiarodajne po dużym wysiłku fizycznym. Dzień przed oddaniem krwi do badań unikaj forsownych ćwiczeń. Przyjdź do gabinetu wcześniej, aby tuż przed pobraniem odpocząć w poczekalni przynajmniej kwadrans.
 • Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, wstrzymaj się z ich zażyciem. Jednak kwestię tę koniecznie skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
 • Przed badaniem zrezygnuj z suplementów diety i kuracji ziołowych.
 • Uważaj na używki! Nie spożywaj alkoholu na 48 godzin przed oddaniem krwi do analizy. Nałogowi palacze przed badaniem muszą wstrzymać się także z paleniem tytoniu.

Polecamy:

Darmowe zabiegi u dentysty na NFZ. Na liście nawet leczenie kanałowe

Naukowcy już wiedzą, czy kawa szkodzi wątrobie. Wyniki badań są zaskakujące

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badanie krwi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy