Jedno z najprostszych ćwiczeń. Efekty są szybkie i spektakularne

Ruch to zdrowie: niby wszyscy o tym doskonale wiedzą, ale nie zawsze towarzyszą chęci i sposobność, aby zacząć wykonywać aktywności fizyczne. Ponadto nie każdy ma dryg do ćwiczeń na świeżym powietrzu, a tym bardziej na siłowni. Marzy nam się poprawa kondycji? Zrzucenie nadprogramowych kilogramów? Wyrzeźbienie mięśni? Wymodelowanie sylwetki? Czas zacząć skakać na skakance! Niewielki przyrząd, a może zdziałać tak dużo. O ile będzie ćwiczyć się regularnie: w dwa tygodnie można zauważyć pierwsze efekty. I to spektakularne.

Skakanie na skakance to ważny trening w sztukach walki. Może pomóc zrzucić zbędne kilogramy
Skakanie na skakance to ważny trening w sztukach walki. Może pomóc zrzucić zbędne kilogramy123RF/PICSEL

Skakanka: Mały przyrząd, a efekty ogromne

Skakanka w opinii wielu osób jest zabawką dla dzieci, którą beztrosko bawią się latem. Okazuje się, że ten niewielki przyrząd jest na wyposażeniu każdej siłowni, a skakanie na niej to obowiązkowy punkt treningu dla bokserów, ale także dla wszystkich tych, którzy uprawiają sporty walki. Skakanka jest ceniona ponadto przez osoby ćwiczące crossfit. U tych, którzy zawodowo zajmują się sportem, ten niewielki przyrząd pomaga utrzymać zwinność, ale nie tylko, bo zalet skakania na skakance jest o wiele więcej.

Ponadto po skakankę może sięgnąć prawie każdy, niezależnie od wieku, czy kondycji. Jeśli ktoś chce wziąć sprawy w swoje ręce i poprawić wygląd sylwetki albo zrzucić kilka kilogramów, to w domowym zaciszu można wykonać skuteczny trening, który ma takie same efekty, jak wizyty na siłowni.

Nie masz czasu na planowane ćwiczenia? Codzienne obowiązki też pozwalają spalić kalorieInteria.tv

Co daje skakanie na skakance?

Jeśli jeszcze nie jesteśmy przekonani do skakania na skakance, to czas poznać, jakie efekty daje jej regularne użycie. W wypadku, gdy zaczniemy ćwiczyć, możemy liczyć na korzyści, takie jak:

  • wzmocnienie kondycji,
  • poprawę pracy serca i płuc,
  • polepszenie sylwetki,
  • podkręcenie metabolizmu,
  • wzmocnienie stawów i wiązadeł,
  • lepszy refleks i zwinność,
  • spalanie tkanki tłuszczowej,
  • zarysowanie mięśni,
  • redukcję stresu,
  • poprawienie samopoczucia.

Widać jak na dłoni, że korzyści ze skakania na skakance są warte podjęcia się prób. Oczywiście, efekty są zależne od tego, z jaką częstotliwością podejmiemy się ćwiczeń, jak długo będziemy skakać, a także jaką technikę dobierzemy.

Jak skakać na skakance? Garść wskazówek?

Prawdopodobnie większość osób wie, jak skakać na skakance. Już nawet same delikatne podskoki i odrywanie stóp kilka centymetrów nad ziemią dadzą wymierne efekty, o ile będziemy podejmować próby regularnie. Na początku wystarczy 10 minut skakania dziennie, ale z czasem trzeba urozmaicić ćwiczenia na skakance. Jeśli już nabierzemy wprawy i ćwiczenia będą dla nas przyjemne, warto wydłużyć czas np. do 30 minut dziennie. Gdy chcemy z kolei efekty zobaczyć szybciej albo marzy nam się widoczniejszy efekt, trzeba podjąć dynamiczną strategię ćwiczeń. Chodzi o tzw. ćwiczenia interwałowe. Przykładowo, przez minutę wykonujemy skoki intensywniejsze i szybsze, a przez kolejne trzy zwalniamy tempo skakania, aby odpocząć. Całość interwału trzeba powtarzać przez 30 minut.

Skakanka, wbrew pozorom, daje dużo możliwości. Oczywiście, warto skakać obunóż, ale z czasem można wykonywać skoki na przemian. Z czasem można połączyć ćwiczenia z podnoszeniem kolan wysoko, a jeśli nabierzemy wprawy, można pokusić się wykonywanie tzw. ósemek, czyli krzyżowania rąk podczas skakania.

Jak często ćwiczyć na skakance? Jeśli dopiero zaczynamy przygodę wykonujmy 10 minut treningu codziennie, ale kiedy zwiększymy długość jednorazowego treningu, to można zmniejszyć częstotliwość skakania do 4/5 razy w tygodniu.

Czy każdy może skakać na skakance?

Efekty pracy ze skakanką widać bardzo szybko
Efekty pracy ze skakanką widać bardzo szybko123RF/PICSEL

Skakanka wydaje się idealnym i tanim narzędziem, które każdy może ćwiczyć bez przeciwwskazań. Niestety, prawda jest zupełnie inna, bo nie każdy może z niej korzystać. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim otyłość, ponieważ skoki mogą obciążyć nie tylko stawy, ale także doprowadzić do bolesnej kontuzji. Dodatkowo z treningami powinny wstrzymać się osoby, które przewlekle chorują na schorzenia związane z układem krążenia, ponieważ skoki mogą doprowadzić do niewydolności, a stan ten jest bardzo niebezpieczny.