Zakop pod różami w ogrodzie. Krzew będzie uginał się od kwiatów

Róża to ogrodowy klasyk. Różnorodność form, kolorów i odmian sprawia, że w niemal każdym ogrodzie, niezależnie od jego stylu i aranżacji, znajdzie się dla niej miejsce. Gdy zdrowo rośnie – cieszy oko. Co jednak zrobić, gdy krzew wyraźnie traci siły witalne? W takiej sytuacji wystarczy sięgnąć po prosty nawóz.

Domowy nawóz sprawi, że róże pięknie zakwitną
Domowy nawóz sprawi, że róże pięknie zakwitną123RF/PICSEL

Róże to jedne z najpopularniejszych roślin, sadzonych w ogrodach na całym świecie. Ogrodnicy wyróżniają 140-260 gatunków, występujących na samej półkuli północnej. Róże mogą być krzewami lub pnączami, rosnąć dziko lub w formie narzuconej przez człowieka. Hodowane są nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne ale również z uwagi na pozyskiwany z nich olejek, wykorzystywany z przemyśle kosmetycznym oraz w przypadku niektórych odmian, przez wzgląd na zastosowanie w medycynie.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 53: Magdalena AtkinsINTERIA.PL

Róże - 5 tysięcy lat zachwytów

Róże zaczęto hodować 5 tys. lat temu, w Sumerze skąd roślina rozprzestrzeniła się na całą Mezopotamię. Różami pasjonowali się starożytni Chińczycy, Grecy, Rzymianie i Persowie. W średniowiecznej Europie często sadzono je w przyklasztornych ogrodach.

W jakich warunkach róże czują się najlepiej? Te ozdobne rośliny w większości lubią stanowiska nasłonecznione, ciepłe, zaciszne. Nie lubią intensywnego podlewania, wymagają żyznej gleby i sporej przestrzeni (poza wybranymi odmianami raczej nie sadzi się ich wzdłuż murów czy ogrodzeń).

Róże warto też regularnie nawozić. Do tego zabiegu można oczywiście wykorzystać gotowe preparaty, warto jednak poeksperymentować również z domowymi sposobami.

Zakop pod różą i czekaj na efekty. Prosty domowy trik

Pod różami możesz zakopać... skórkę od banana
Pod różami możesz zakopać... skórkę od banana123RF/PICSEL

Jedną z najprostszych odżywek do róż jest ta, przygotowana z banana, a konkretnie z jego skórki. Skórkę owocu wystarczy zakopać w ziemi w pobliżu róży (oczywiście ostrożnie, tak by nie uszkodzić korzenia),  uprzednio pozostałość po owocu możemy pokroić lub zblendować.

Jeśli boisz się, że rozkopując glebę uszkodzisz różę, możesz również przygotować płynny nawóz. W tym celu pokrojoną skórkę od banana należy zalać na 24 godziny ciepłą wodą i tak sporządzonym "naparem", uprzednio rozcieńczonym wodą,  podlać roślinę.

Dlaczego bananowa kuracja działa? Skórki tego owocu są cennym źródłem potasu i fosforu, dostarczają również roślinie wapnia, magnezu i siarki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas