Zalej wodą i odczekaj. W mig pozbędziesz się robaków z czereśni

Sezon na czereśnie nie trwa zbyt długo, dlatego wielu pragnie w pełni go wykorzystać. Zdarza się jednak, że plany pysznej uczty krzyżują obecni w czereśniach nieproszeni goście. Jak pozbyć się robali z czereśni? Prosty trik pomoże w mig wyeliminować ten problem.

Jak pozbyć się robali z czereśni? Prosty sposób pomoże wyeliminować problem
Jak pozbyć się robali z czereśni? Prosty sposób pomoże wyeliminować problem123RF/PICSEL

Czereśnie są prawdziwym symbolem lata. Sezon na te owoce trwa jednak zaledwie od czerwca do przełomu lipca i sierpnia, przez co ich smakiem nie możemy cieszyć się zbyt długo. Kiedy w środku pojawiają się więc robaki, nasze zirytowanie tym mocniej wzrasta.

Skąd biorą się robale w czereśniach?

Za obecność robaków w czereśniach odpowiada szkodnik nasionnica trześniówka, który składa swoje jaja w dojrzewających owocach czereśni. Z tych wykluwają się białe larwy, które niejednokrotnie uprzykrzyły czas uczty miłośnikom soczystych owoców.

Po zakończeniu owocowania larwy nasionnicy chowają się w glebie pod drzewem, by w maju kolejnego roku przeobrazić się w dorosłe osobniki. Wówczas cały cykl zaczyna się na nowo. Samica nasionnicy potrafi w przeciągu jednego sezonu złożyć nawet od 100 do 250 jaj.

Rozmnażaniu i wylotowi muchówki spod ziemi sprzyja pogoda. Jeśli wiosna była ciepła, słoneczna i bezdeszczowa, owady szybciej pojawią się na owocach.

Jak rozpoznać, że w czereśniach mogą być robaki? Świadczą o tym między innymi czarne punkciki na skórce
Jak rozpoznać, że w czereśniach mogą być robaki? Świadczą o tym między innymi czarne punkciki na skórce123RF/PICSEL

Jak rozpoznać, że w czereśniach mogą być robaki?

Na myśl o robaku w owocach wielu z nas przechodzi dreszcz. Pamiętajmy jednak, że obecne w sezonowych przysmakach larwy świadczą o tym, że uprawa była ekologiczna, a owoce nie były opryskiwane w celu zabezpieczenia ich przed szkodnikami.

Widok małych, białych larw może jednak skutecznie zniechęcić do sięgnięcia po kolejny owoc nawet największego wielbiciela czereśni. Jak się jednak okazuje, wystarczy dokładnie przyjrzeć się owocom, aby być pewnym, że te są wolne od robaków. O tym, że w owocach mogą mieszkać larwy świadczą między innymi:

  • czarne punkciki na skórce,
  • dobrze widoczne małe dziurki,
  • białe plamki na skórce,
  • widoczne, jaśniejsze korytarze pod skórką,
  • zmiana zabarwienia skórki, która może przypominać ślad po obiciu owocu.

Chcąc jednak być zupełnie pewnym, że czereśnie, które za chwilę wylądują w naszych ustach są wolne od nieproszonych gości, wystarczy wykonać prosty trik.

Jak pozbyć się robali z czereśni?

W celu pozbycia się robaków z czereśni należy włożyć owoce do miski lub większego naczynia, zalać je zimną wodą i pozostawić na około 30 do 60 minut. Pod wodą larwy, które żerują na owocach zaczną się dusić, a w poszukiwaniu ratunku wyjdą z owoców.

Czereśnie przed spożyciem należy dokładnie wypłukać
Czereśnie przed spożyciem należy dokładnie wypłukać123RF/PICSEL

Po upływie wskazanego czasy wystarczy wyłowić owoce łyżką cedzakową. Martwe larwy osiądą na dnie naczynia. Wtedy najlepiej odlać wodę z robakami i jeszcze raz przepłukać czereśnie pod kranem.

Czy można jeść czereśnie z robakami?

Nawet jeśli przypadkiem zdarzy nam się zjeść czereśnię z robakami w środku, nie należy panikować. Nie niesie to za sobą żadnych poważnych lub niepokojących skutków zdrowotnych. Larwy nie wydzielają bowiem żadnych szkodliwych ani toksycznych substancji, przez co nasze zdrowie z pewnością na tym nie ucierpi.

Atrakcje na Majorce. Czy warto udać się do delfinarium?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas