​Zależy ci na wydajnej pracy? Siadaj przy oknie

Jako że zaczyna się fala powrotów do miejsc pracy, naukowcy spieszą z podpowiedzią, jak szybko się odnaleźć po prawie rocznej pracy z domu. Ich zdaniem niebagatelne znaczenie ma samo to, gdzie siedzisz. Z badań wynika, że najbardziej sprzyjającym miejscem w biurowej przestrzeni jest to przy oknie.

Badania wykazały, że najsilniejszym aspektem wpływającym na produktywność i możliwość skupienia się w miejscu pracy, była kwestia widoczności
Badania wykazały, że najsilniejszym aspektem wpływającym na produktywność i możliwość skupienia się w miejscu pracy, była kwestia widoczności123RF/PICSEL

Zespół naukowców University College London odwiedził siedzibę globalnej firmy technologicznej, aby zbadać, w jaki sposób rozplanowanie przestrzeni biurowej i rozmieszczenie biurek wpływa na efektywność pracowników.

Wnioski płynące z badań opublikowanych w "PLOS One" są następujące: pracownicy siedzący przy oknie są bardziej produktywni i skupieni niż osoby siedzące przy ścianach. Pracownicy zwróceni twarzą do pokoju, ale ze stosunkowo niewielką liczbą biurek w zasięgu wzroku, ocenili siebie jako bardziej skupionych i produktywnych, a ich zespoły jako lepiej zgrane i skomunikowane.

Dla porównania, pracownicy mający przed sobą wiele biurek, ocenili swoje środowisko pracy gorzej. Najgorszą ocenę otrzymały te stanowiska pracy, w których pracownicy siedzieli z dala od głównej części sali, a za nimi siedziało wielu innych osób.

"Z naszych badań wynika, że najsilniejszym aspektem wpływającym na produktywność i możliwość skupienia się w miejscu pracy, była kwestia widoczności. Tego, ile osób jest w zasięgu naszego wzroku i ile osób jest za naszymi plecami. Każdy z nas czuje się bezpieczniej, kiedy za plecami nic nie ma. Osoby odwrócone tyłem do biurowej przestrzeni, gdzie znajduje się wiele innych miejsc pracy, oceniają swoje środowisko pracy jako najbardziej niekorzystne" - wyjaśnia główna badaczka, dr Kerstin Sailer z Bartlett School of Architecture na UCL.

Sailer wyjaśniła również, jak biurowa przestrzeń typu open space, wpływa na budowanie biurowych więzi, zgranie zespołów i skuteczną komunikację. "Bycie w biurze to oczywiście doskonała okazja do budowania więzi, lepszej współpracy i zaangażowania. Ale duże, otwarte przestrzenie nie zawsze są lepsze i nie zawsze mają korzystny wpływ na te elementy. Z naszych badań wynika bowiem, że pracownicy w mniejszych przestrzeniach (red. np. boksach dedykowanych poszczególnym zespołom) zgłaszały większe zadowolenie ze stanowiska pracy, wymiany informacji między pracownikami, zapewniały również o lepszej koncentracji i produktywności".

"Wydarzenia": Fundacja Polsat od 25 lat pomaga zmieniać świat na lepszePolsat News
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas