Zamarznięte drzwi w samochodzie. Jak je otworzyć?

Przyszła zima, a wraz z nią oczywiście niskie temperatury, które tradycyjnie dają się we znaki kierowcom. Niejedna osoba bezradnie stojąc przy samochodzie wpisuje na telefonie hasło "zamarzły drzwi w samochodzie”, nie mogąc dostać się do swojego pojazdu. Co robić w takiej sytuacji?

article cover
123RF/PICSEL
Zamarznięte drzwi samochodu to typowy zimowy problem
Zamarznięte drzwi samochodu to typowy zimowy problem123RF/PICSEL

Przymarznięte wycieraczki, twarde grudy lodu na szybach, rozładowany akumulator - zimowe problemy kierowców można wymieniać długo. Generalnie nie jest to najlepsza pora dla posiadaczy samochodów.

Jedną z największych bolączek są zamarznięte drzwi, których nijak nie da się otworzyć. Stanie na mrozie i siłowanie się z klamką nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy. Oto, co radzą eksperci, żeby zapobiegać, a w razie potrzeby rozwiązywać podobne problemy i czego absolutnie nie robić.

Warto wiedzieć, co dokładnie jest przyczyną przymarzniętych drzwi. Najczęściej źródłem kłopotów jest woda, która osiada na uszczelkach i w minusowych temperaturach zmienia się w lód.

Specjaliści mają jedną radę dla wszystkich na początek: w przypadku zamarzniętych drzwi do samochodu nie należy szarpać na siłę za klamkę. Nawet jeśli da to efekt w postaci otwarcia pojazdu, można uszkodzić wspomniane uszczelki.

Przekręcamy kluczyk, a drzwi i tak ani drgną - co wtedy?
Przekręcamy kluczyk, a drzwi i tak ani drgną - co wtedy?123RF/PICSEL

Drugą rzeczą, jakiej trzeba unikać za wszelką cenę, to polewanie drzwi i okolic zamka wrzątkiem. O ile sam zamek można próbować odblokować letnią wodą, to gorący strumień może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zamarznięta szyba znajdująca się niedaleko w kontakcie z wrzącą wodą może po prostu pęknąć. Ucierpieć może także karoseria auta.

Najłatwiejszym sposobem, którego powinniśmy zatem spróbować, to sprawdzić, czy napewno wszystkie drzwi są zablokowane. Jest szansa na to, że dostaniemy się do samochodu chociażby tylnym wejściem, dzięki czemu odpalimy silnik, włączymy ogrzewanie i rozmrozimy pojazd od środka.

No dobra, ale co jeśli nijak nie da się wejść do auta? Jeśli problemem jest zamek w ruch powinien pójść specjalny odmrażacz. W przypadku gdy nie mamy takiego pod ręką, można ratować się zapalniczką i wspomnianą letnią, ale nie gorącą wodą, polewaną tylko na sam zamek, nie całe drzwi.

Czasem jednak kluczyk przekręca się bez problemu albo pilot otwiera blokadę drzwi, ciągniemy za klamkę i nic. Wtedy warto delikatnie opukać pojazd po bokach, po to by spróbować skruszyć lód trzymający na uszczelkach.

Przed zamarzniętymi drzwiami można się zabezpieczyć już jesienią
Przed zamarzniętymi drzwiami można się zabezpieczyć już jesienią123RF/PICSEL

Pomocny może też okazać się płyn do rozmrażania szyb. W wielu sklepach znajdziemy niedrogie środki w rozpylaczach służące do rozpuszczania warstw lodu na samochodowych oknach. Ale możemy także spryskać nimi szczeliny w drzwiach, żeby rozmrozić te okolice.

Jedna rada od samochodowych ekspertów: nie ma co trzymać takiego płynu w samochodzie. W momencie, gdy nie możemy dostać się do środka, po prostu z niego nie skorzystamy.

Jak zapobiegać zamarzaniu drzwi w zimie? Jak we wszystkim przypadkach profilaktyka jest lepsza niż leczenie. Skoro naszym głównym przeciwnikiem w tej walce jest woda, musimy starać się, aby w samochodzie było jej jak najmniej.

Warto więc przestrzegać starego nawyku kierowców i wytrzepywać buty ze śniegu przed wejściem do auta, dzięki czemu na dywanikach nie będą tworzyć się kałuże.

Sprawdzoną metodą jest także smarowanie uszczelek olejem, tłuszczem, a najlepiej bezbarwną i bezwonną gliceryną. Ważne, żeby nakładać warstwę ochronną w dodatniej temperaturze, nie na mrozie. Przed nasmarowaniem uszczelek trzeba je dokładnie wyczyścić.

"Burek sam nie poprosi o pomoc": Apel Renaty PrzemykINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas