Zamiast do szarlotki, wsyp do doniczki. Domowy sposób na ziemiórki

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Z niepokojem zauważasz muszki w kwiatach doniczkowych? Twoje okazy prawdopodobnie zostały zaatakowane przez ziemiórki. Mimo że ich rozmiary nie są imponujące, potrafią wyrządzić wiele szkód i doprowadzić domowe rośliny do obumierania. Działaj od razu, by zwalczyć szkodniki. Pomocna okaże się aromatyczna przyprawa, którą wykorzystasz na dwa sposoby.

Skąd się biorą muszki atakujące kwiaty doniczkowe? Sprawdź, by nie stwarzać im dogodnych warunków
Skąd się biorą muszki atakujące kwiaty doniczkowe? Sprawdź, by nie stwarzać im dogodnych warunków123RF/PICSEL

Portret pamięciowy, czyli jak rozpoznać ziemiórki?

Jeśli zauważysz muszki w kwiatach, prawdopodobnie w twoim mieszkaniu zadomowiły się ziemiórki. Przypominają nieco muszki owocówki. Zamiast jednak gromadzić się w kuchni i wokół jedzenia, zdecydowanie wolą przebywać w okolicach roślin doniczkowych.

Jak wyglądają ziemiórki? Dorosłe osobniki to małe, czarne owady, których długość ciała zwykle nie przekracza pięciu milimetrów. Największym zagrożeniem dla roślin są jednak larwy ziemiórek, żerujące w ziemi doniczkowej. Podgryzają korzenie uprawianych okazów, przyczyniając się do osłabienia ich kondycji, więdnięcia, a nawet obumierania.

Ziemiórki są bardzo niepozorne, ale kiedy fruwają po domu, to znak, że trzeba powziąć zdecydowane działania
Ziemiórki są bardzo niepozorne, ale kiedy fruwają po domu, to znak, że trzeba powziąć zdecydowane działania123RF/PICSEL

Jakie warunki sprzyjają ziemiórkom?

Widzisz podejrzane owady latające wokół roślin i zastanawiasz się nad tym, skąd biorą się ziemiórki? Sprzyja im wilgotna ziemia, więc lepiej uważaj podczas podlewania swoich okazów, unikając tworzenia zastojów wody i nadmiernej wilgoci.

Ziemiórki dobrze czują się także w cieple, którego w naszych mieszkaniach nie brakuje. Często atakują rośliny, które umieszczone są na słonecznych stanowiskach. Ich ofiarami stają się także niedostatecznie odżywione kwiaty, które jeszcze gorzej znoszą obecność szkodników.

Domowy sposób na ziemiórki znajdziesz w kuchni

Chcesz działać jak najszybciej? Zajrzyj do kuchennej szafki z przyprawami. Rozejrzyj się dokładnie w poszukiwaniu cynamonu, który posłuży do przygotowania domowego preparatu na ziemiórki. Intensywny zapach przyprawy działa na szkodniki odstraszająco, więc okaże się znakomitym wsparciem podczas walki z nieproszonymi gośćmi.

Jak pozbyć się ziemiórek? Bez trudu przygotujesz mieszankę do oprysku zaatakowanych roślin.

  • Dwie łyżki cynamonu wymieszaj z 500 mililitrami gorącej wody.
  • Naczynie z miksturą przykryj, ograniczając nadmierne parowanie i odstaw na pół godziny.
  • Przecedź przez czystą ściereczkę.
  • Gdy płyn ostygnie, przelej do butelki z atomizerem i spryskaj kwiaty doniczkowe.

Mieszanki nie musisz stosować obficie. Jeśli nie zużyjesz jej w całości, resztkę możesz z powodzeniem zaaplikować na podłoże w doniczce.

Cynamon na ziemiórki i pleśń

Nie tylko lep jest w stanie pomóc podczas inwazji szkodników. Inną metodą radzenia sobie z problemem jest wysypywanie sproszkowanej przyprawy bezpośrednio do ziemi w doniczce. Skup się zwłaszcza na miejscach, z których wyrastają łodygi. Właśnie tutaj kumulują się żarłoczne larwy. Ostrożnie wymieszaj cynamon z wierzchnią warstwą podłoża. Rozprawi się nie tylko z ziemiórkami, ale będzie stanowić też ochronę przed rozwojem pleśni w doniczce.

Świeży aromat zmierzchu

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas