Zamiast wyrzucać, rozłóż na grzejniku. Sposób na uporczywy problem

Zajadamy się soczystym miąższem lub wyciskamy z nich sok. Po kuchennych manewrach skórki pomarańczy zwykle lądują w koszu na śmieci. Całkiem niesłusznie, ponieważ cechują się wszechstronnymi właściwościami. Pachnące resztki mogą być świetnym i w pełni naturalnym środkiem czyszczącym albo sposobem na odświeżenie powietrza. Dlaczego warto zachować skórki pomarańczy i jakie mają zastosowanie?

Skórka pomarańczy jest bogata w cenne składniki. Wykorzystaj ją praktycznie
Skórka pomarańczy jest bogata w cenne składniki. Wykorzystaj ją praktycznie123RF/PICSEL

Dlaczego nie warto wyrzucać obierek z pomarańczy?

Pomarańczowe skórki są nie tylko źródłem pięknego zapachu, ale stanowią także skarbnicę składników odżywczych, olejków eterycznych i naturalnych związków, które mogą być przydatne w różnych dziedzinach. Oto kilka powodów, dla których warto dać im drugie życie.

  • Bogactwo witamin i antyoksydantów. Skórki z pomarańczy zawierają witaminę C, flawonoidy i olejki eteryczne, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
  • Intensywny, orzeźwiający aromat skórek cytrusowych jest idealny od odświeżania powietrza w domu. Sprawdzi się jako dodatek do samodzielnie skomponowanych kosmetyków.
  • Ekologiczna alternatywa. Wykorzystując skórki, zmniejszasz ilość odpadów i w pełni wykorzystujesz magazynowane w domu produkty.
Nie ignoruj wszechstronnego zastosowania skórki z pomarańczy
Nie ignoruj wszechstronnego zastosowania skórki z pomarańczy123RF/PICSEL

Rozłóż na grzejniku. W domu zapanuje cudowny aromat

Chcesz wypełnić mieszkanie naturalnym, przyjemnym zapachem? Wykonaj domowy odświeżacz powietrza z resztek po cytrusach. Ciepło z grzejnika uwolni olejki eteryczne zawarte w skórkach, które rozprzestrzenią się po całym wnętrzu, wypełniając je owocowym zapachem. Doskonale sprawdzą się jako sposób na neutralizowanie nieprzyjemnych woni, np. dymu lub wilgoci. Przy okazji warto pamiętać, że aromat pomarańczy działa relaksująco, poprawia nastrój i dodaje energii. To zdrowa i przyjazna środowisku alternatywa dla chemicznych odświeżaczy.

Ułóż skórki pomarańczy na włączonym kaloryferze. Efekt cię zaskoczy
Ułóż skórki pomarańczy na włączonym kaloryferze. Efekt cię zaskoczy123RF/PICSEL

Rada: Dodatkowym atutem jest fakt, że olejki eteryczne obecne w skórkach pomarańczy odstraszają owady, więc warto umieścić je w strategicznych miejscach w domu. Zwłaszcza jeśli zmagasz się z plagą moli spożywczych i ubraniowych.

Sprzątanie bez chemii

Skórki pomarańczy w prosty sposób zamienisz w naturalny środek czyszczący. Namaczaj skórki w occie przez tydzień (muszą być całkowicie zanurzone w płynie), aby uzyskać skuteczny płyn do czyszczenia kuchni, łazienki i okien. Brakuje ci cierpliwości? Wewnętrzną skórką pomarańczy przetrzyj problematyczne powierzchnie, np. armaturę lub blaty. Poradzisz sobie w ten sposób z lekkim osadem z mydła i kamienia, a także oblepiającym meble tłuszczem.

Promienna cera i gładka skóra dzięki kuchennym resztkom

Odżywcze właściwości skórek pomarańczy warto wykorzystać w domowej pielęgnacji ciała. Nie zawsze musisz wybierać drogie kosmetyki z drogerii.

Wysuszone w piekarniku i drobno zmielone skórki z połowy owocu zmieszaj z dwiema łyżkami brązowego cukru i łyżką oleju kokosowego, aby uzyskać naturalny peeling. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w rejonie ud i pośladków, wygładzając skórę i nadając jej sprężystość.

Zmiksowane skórki można dodać także do maseczek do twarzy. Będą sprzyjać poprawie kolorytu skóry. Warto zainteresować się tym patentem, gdy masz wrażenie, że cera jest poszarzała i wygląda na zmęczoną.

Ekologicznie: Porządki bez chemii
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas