Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Potraktuj go w ten sposób

Zamiokulkas jest wyjątkową rośliną ozdobną, która posiada piękne, błyszczące i trwałe liście, znosi zacienienie i jest odporna na suszę. Należy do jednych z najłatwiejszych w pielęgnacji kwiatów. Mimo tego wielu właścicieli zamiokulkasów ma problem z wzrostem rośliny. Co zrobić, żeby wypuściła nowe liście? To nic trudnego!

Zamiokulkas to tropikalna roślina, która na dobre rozgościła się w naszych mieszkaniach
Zamiokulkas to tropikalna roślina, która na dobre rozgościła się w naszych mieszkaniach123RF/PICSEL

Zamiokulkas jest wieloletnią rośliną zieloną, należącą do rodziny obrazkowatych. W naturalnych warunkach spotkać go można przede wszystkich we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce - Tanzanii i Zanzibarze.

Jego naturalne środowisko to górskie sawanny, gdzie gleby są wyjątkowo ubogie w składniki odżywcze. Zamiokulkas przypomina wyglądem paprocie i palmy, jednak nie jest z nimi w żaden sposób spokrewniony.

Jak pielęgnować zamiokulkasa?

Zamiokulkas świetnie czuje się w miejscach półcienistych lub cienistych, dlatego też może rosnąć nawet w głębi pokoju. Sprawdzi się również w łazience. Idealna temperatura pokojowa dla tej rośliny to okolice 22 - 25 st. C.

Zamiokulkasa warto nawozić w okresie od kwietnia do września co 2 tygodnie. Wykorzystajmy do tego celu nawóz lub odżywkę do roślin zielonych. Systematyczne zasilanie sprawi, że z zachwytem będziemy obserwować przyrost zielonej masy.

Uprawa zamiokulkasa nie należy do skomplikowanych
Uprawa zamiokulkasa nie należy do skomplikowanych123RF/PICSEL

Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści. Co robić?

Jednym z głównych problemów właścicieli zamiokulkasów jest brak nowych liści na roślinie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka - od nieodpowiedniej pory roku, przez nieprawidłowe pH gleby, niewłaściwe podlewanie, aż po zbyt małą ilość światła i zbyt małą doniczkę.

Co więc zrobić, kiedy zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Nic straconego. Wystarczy przygotować niezwykle prosty nawóz z żelatyny. W tym celu należy rozpuścić łyżeczkę żelatyny w szklance gorącej, ale nie wrzącej wody i dokładnie wymieszać. Odstawić do wystygnięcia. Kolejno dodać trzy szklanki zimnej wody i podlać roślinę. Podobny zabieg warto powtarzać każdego miesiąca.

Żelatyna jest bowiem źródłem azotu, który wpływa na ukorzenienie rośliny, wzmacnia jej liście i wpływa na wypuszczanie przez roślin nowych, zielonych liści.

***

Zobacz również: 

Maciej Zień o kryzysie w swojej karierze. "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas