Zaparz albo żuj. Ukoją zszargane nerwy, ulżą w przeszywającym bólu
O goździkach przypominamy sobie dopiero przed świętami, kiedy jesteśmy w ferworze przygotowania świątecznych łakoci. Wiadomo, że ta aromatyczna przyprawa właśnie wtedy szczelnie wypełnia nasze domy swoim kuszącym zapachem, ale warto się nią zainteresować przez cały rok. Nie tylko, aby podkręcić smak różnych potraw, ale goździki oferują zdecydowanie więcej. Jeśli traktowaliśmy tę przyprawę jako kulinarną nowinkę i korzystaliśmy z niej sporadycznie, to warto ten fakt zmienić. Dlaczego warto zainteresować się goździkami? Przekonajmy się.
Czym są goździki?
Wszyscy doskonale wiedzą, jak pachną i wyglądają goździki, ale dużo osób zastanawia się, skąd się one biorą. Okazuje się, że ta aromatyczna przyprawa, to nic innego, jak wysuszone i zamknięte pąki kwiatowe czepetki pachnącej, rośliny, która uprawiana jest w klimacie równikowym. Goździki wykorzystywane są masowo w przemyśle spożywczym, ponieważ świetnie aromatyzuje wypieki, ale spełnia się także w farmaceutyce. Ponadto w goździkach znajduje się olejek eteryczny, który sprawdza się aromaterapii. Do czego jeszcze można wykorzystać goździki? Po nie często sięga się w przypadku obniżonego nastroju albo wtedy, kiedy trapią nas delikatne infekcje, ponieważ wystarczy dodać je do herbaty i uzyskujemy bardzo pożądany napój rozgrzewający.
Co można znaleźć w goździkach?
Wiadomo już, że goździki mają bardzo przyjemny zapach i smak: to zasługa bardzo bogatego smaku, jaki można znaleźć w tej cennej przyprawie. To źródło witamin, m.in. z grupy B, ale także C i rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, E oraz K. Ponadto obecne są w nich minerały: wapń, żelazo, cynk, potas, fosfor i magnez, które są kluczowe, aby organizm pracował bez zarzutu. Jednak najcenniejszym składnikiem jest wspomniany już olejek eteryczny, który zawiera eugenol. To właśnie on sprawia, że goździki są cennym surowcem w farmaceutyce i aromaterapii. Okazuje się, że ma on działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne, co pozwala zaliczyć go do cennego grona naturalnych antybiotyków.
Na co pomagają goździki?
Skoro wiemy już, jaką moc mają goździki, warto wspomnieć, na co pomagają. Okażą się nieocenione, kiedy trapią nas infekcje: np. jamy ustnej, gardła i żołądka, ale nie tylko. Mogą się również okazać nieocenione w przypadku problemów z nerkami i pęcherzem. Okazuje się także, że mogą one poprawić ciśnienie tętnicze krwi oraz koić nerwy, czy łagodzić skutki przewlekłego stresu. Goździki mogą być również pomocne w przypadku występowania bólu, np. zęba. Patent z życiem goździków może ulżyć i pomoc poczekać do umówionej wizyty u dentysty. Żucie goździków jest również pomocne, aby pozbyć się nadmiaru bakterii występujących w jamie ustnej, co sprawi także, że zniwelujemy problem nieświeżego oddechu.
Polecamy: Wlej łyżkę do wody i wypij duszkiem. Pożegnasz problemy z jelitami, pozbędziesz się boczków
Jak stosować goździki?
Goździki bez problemu można kupić w sklepach w dwóch formach: albo całych zasuszonych pąków kwiatowych, albo w formie suszonej. Ta druga opcja jest najlepsza do przygotowywania różnych posiłków, ale najlepiej sprawdza się do przygotowywania słodkości: szarlotki, pierników i ciasteczek. W celach leczniczych lepiej sięgnąć po całe goździki, ponieważ łatwiej je dozować. Wystarczy kilka z nich zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez kilka minut, aby uzyskać napar. Można po ostudzeniu pić go małymi łykami albo płukać nim jamę ustną. W przypadku bólu zęba można goździki w całości żuć, aż do momentu, kiedy poczujemy ulgę.