Zastosuj, by pojawił się gąszcz liści. Trzykrotka będzie dorodna jak nigdy

Wielobarwne liście i niezbyt wygórowane wymagania sprawiają, że trzykrotkę podziwiać można na wielu domowych parapetach. Ze względu na charakterystyczny wygląd bywa nazywana potocznie „srebrną rośliną”. Możemy to również odnieść do właściwości trzykrotki – jako roślina oczyszczająca powietrze będzie prawdziwym skarbem w mieszkaniu. Zadbaj o to, by rozrastała się bujnie za sprawą domowego nawozu powstającego z kuchennych odpadków.

Trzykrotka to nieco zapomniana roślina, ale warto ją mieć w domu, bo rośnie jak złoto
Trzykrotka to nieco zapomniana roślina, ale warto ją mieć w domu, bo rośnie jak złoto123RF/PICSEL

Atrakcyjny wygląd i szybki wzrost

Oto cechy, za sprawą których na uprawę trzykrotki decyduje się wielu miłośników roślin doniczkowych. Niewiele trzeba, by cieszyć oko widokiem bujnych liści z charakterystycznymi paskami i srebrnym połyskiem. Wśród najważniejszych wymagań trzykrotki wyróżnić można:

  • jasne stanowisko — najlepiej, by do rośliny docierało światło rozproszone
  • żyzne i przepuszczalne podłoże
  • sporadyczne przesadzanie jedynie w skrajnych przypadkach — wieloletnia trzykrotka raczej nie potrzebuje tego zabiegu, dobrze rozwija się nawet w ciasnych doniczkach
  • regularne, ale niezbyt obfite podlewanie — ziemia w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna

Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, odwdzięczy się szybkim zagęszczaniem i rozwijaniem ładnie wybarwionych liści. Starsze, kilkuletnie egzemplarze są w stanie wydawać na świat także drobne, różowo-fioletowe kwiaty. Nie są jednak największą ozdobą rośliny, dlatego w domowej uprawie trzykrotki skupiamy się głównie na dekoracyjnych liściach i ich dobrej kondycji.

Niewiele trzeba, by trzykrotka prezentowała się dostojnie
Niewiele trzeba, by trzykrotka prezentowała się dostojnie123RF/PICSEL

Nie pozwól, by roślina głodowała. Domowy nawóz do trzykrotki

Szczególne zapotrzebowanie na składniki odżywcze trzykrotka wykazuje w sezonie wegetacyjnym. Wiosną i latem zaleca się odżywiać ją nawet co dwa tygodnie, a w tym celu najlepiej jest stosować preparaty w płynie. Obawiasz się przenawożenia rośliny? Wykorzystaj potencjał naturalnego specyfiku, który dostarczy jej najważniejsze substancje odżywcze i umożliwi bujny wzrost. Mowa o nawozie ze skórek banana, który działa na trzykrotkę jak pobudzający koktajl.

Naturalna odżywka pobudzi trzykrotkę do wzrostu

Ekologiczny nawóz z banana to kapitalny sposób na wykorzystanie resztek, jakie każdego dnia produkowane są w naszych kuchniach. Można więc powiedzieć, że jego przygotowanie nic nie kosztuje. Naturalny preparat jest źródłem potasu, fosforu, magnezu oraz azotu. Jak to przekłada się na rośliny doniczkowe?

  • Wzmocniony zostaje system korzeniowy.
  • Zwiększa się odporność kwiatów na choroby.
  • Pobudza i przyspiesza tempo wzrostu.
  • Wpływa na zagęszczanie dekoracyjnych liści.
  • Wspiera przyswajanie niezbędnych składników odżywczych.

Tego etapu nigdy nie pomijaj

Zrobienie bananowego nawozu do trzykrotki należy do zadań, z którymi poradzi sobie nawet początkujący wielbiciel roślin domowych. Trzeba jednak podkreślić rolę dokładnego oczyszczenia skórek z owocu przed ich zastosowaniem.

Mogą znajdować się na nich liczne zanieczyszczenia czy resztki syntetycznych środków ochrony roślin. By się ich pozbyć, namaczaj skórki przez 10-15 minut w rozworze letniej wody i sody oczyszczonej. Na 1 litr czystego płynu wystarczy dodać dwie łyżeczki sody.

Jak zrobić nawóz z banana do trzykrotki? Ogrodnicza instrukcja

Wszystko gotowe? Możemy zaczynać!

  1. Skórkę z banana pokrój na mniejsze kawałki — dzięki temu łatwiej "odda" składniki pokarmowe, których użyjesz do nawożenia trzykrotki
  2. Wrzuć je do litrowego słoika i zalej wodą. Odczekaj 48 godzin. Po tym czasie odżywka jest gotowa do użycia. 

Pamiętaj, by przed podlaniem trzykrotki rozcieńczyć ją z wodą w proporcji 1:1.

Rada ogrodników: Roztwór wykorzystasz również w sytuacji podbramkowej, gdy trzykrotkę zaatakują mszyce. Wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i stosować w formie oprysku.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas