Zatyka żyły i prowadzi do zawału. Oto nietypowe objawy nadmiaru cholesterolu
Cholesterol to naturalny składnik błon lipidowych i substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie bez przyczyny rozróżnia się "dobry" i "zły" cholesterol – ten pierwszy m.in. wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, a ten drugi odpowiada za ich zatykanie i prowadzi do miażdżycy oraz innych chorób serca. Do jego powstawania przyczynia się nieprawidłowa dieta. Sprawdź, po czym poznać zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu w organizmie. Oto trzy mało znane objawy.
Spis treści:
Jakie są przyczyny zbyt wysokiego poziomu cholesterolu?
Poziom cholesterolu jest uzależniony od kilku czynników. Zalicza się do nich zaburzenia i skłonności genetyczne, choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, a także styl życia. Za wysoki poziom złego cholesterolu odpowiada przede wszystkim niezdrowa dieta (duże ilości tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego, żywność wysokoprzetworzona, fast food), ale też palenie papierosów, nadwaga i otyłość, brak regularnej aktywności fizycznej i przewlekły stres. Warto pamiętać, że nadmiar cholesterolu może prowadzić do poważnych chorób układu krążenia, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Zobacz również:
Mało znane objawy zbyt wysokiego cholesterolu
Zbyt wysoki poziom cholesterolu najczęściej bywa wykrywany podczas rutynowych badań krwi. Jeśli wykonujemy je zbyt rzadko, może dojść do rozwoju niezdiagnozowanej choroby wieńcowej.
Cholesterol a zapach skóry
Zbyt wysoki poziom cholesterolu przez dłuższy czas może spowodować zaburzenia krążenia i niewłaściwe ukrwienie całego organizmu. Możemy to zaobserwować na skórze, która staje się jasna, błyszcząca, a także wyjątkowo sucha i gładka. Charakterystyczna jest także tendencja do tworzenia się owrzodzeń i ran, które trudno się goją. W skrajnych przypadkach i przy bardzo wysokich poziomach cholesterolu może dojść do martwicy tkanek. Skóra (najczęściej na palcach stóp) staje się czarna i wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Konieczna jest szybka interwencja lekarza, bo grozi to sepsą i amputacją objętych martwicą miejsc.
Cholesterol a oczy
Zbyt wysoki poziom cholesterolu uwidacznia się również w okolicy oczu. Możemy wtedy zaobserwować charakterystyczne żółte grudki wokół oczu.
Inne nietypowe objawy zbyt wysokiego cholesterolu
Objawy wysokiego cholesterolu przypominają symptomy choroby wieńcowej. Możemy mieć więc do czynienia z uciskiem w klatce piersiowej, utratą masy mięśniowej w kończynach dolnych, a także silnym i intensywnym bólem nóg i stóp, nawet po dłuższym odpoczynku. Mało znanym objawem wysokiego stężenia cholesterolu są również luźne stolce.
Jak skutecznie obniżyć poziom cholesterolu?
Podstawą w zwalczaniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu jest farmakoterapia. Wsparciem może być jednak odpowiednia dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Do diety warto włączyć przede wszystkim oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia (ważne, by spożywać ją w formie nieprzetworzonej), tłuste ryby morskie, awokado czy orzechy włoskie w niewielkich ilościach. Czerwone mięso powinno się zamienić na drób. Kluczowa jest także redukcja masy ciała i regularna aktywność fizyczna. Ograniczyć należy słodycze, słone przekąski oraz używki.
Czytaj także: