Zbawienna kąpiel na upały
Upały dają nam się we znaki, zwłaszcza jeśli pomieszczenie, w którym przebywamy, nie posiada klimatyzacji. Czujemy się wówczas zmęczeni i rozleniwieni. Wybawieniem na obniżenie temperatury ciała i odzyskanie komfortu może okazać się kąpiel, dzięki której poczujemy się o wiele lepiej.
Od kilku dni w Polsce leje się żar z nieba. Wiele osób podczas wysokich temperatur odczuwa duży dyskomfort, próbując za wszelką cenę, choć na chwilę odczuć przyjemny, kojący chłód. Jednym ze sposobów jest przygotowanie kąpieli chłodzącej, która pozwoli nam się odprężyć, zrelaksować i zapomnieć o upale.
Jak przygotować chłodzącą kąpiel?
Kąpiel miętowa - wannę wypełniamy letnią wodą, pamiętając, by nie była ona lodowata. Dodajemy napar z mięty pieprzowej, który możemy uzyskać dzięki herbacie błyskawicznej. Cztery torebki herbaty miętowej należy zalać jednym litrem gorącej wody, następnie przecedzić i poczekać aż całość ostygnie. Napar wlewamy do wanny z letnią wodą. Należy pamiętać, by podczas kąpieli z miętą nie przemywać wodą twarzy i oczu, co mogłoby wywołać podrażnienia.
Kąpiel rozmarynowa - polecana osobom zmęczonym, gdyż posiada działanie pobudzające. Do wanny z letnią wodą dodajemy napar z rozmarynu, ale dobrze sprawdzi się również kilka kropel olejku rozmarynowego. Taka forma kąpieli nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, osób z wrażliwą cerą oraz osób cierpiących na nadciśnienie. Z kąpieli rozmarynowej nie powinno się także korzystać wieczorem, gdyż może utrudniać ona zasypianie.
Warto wiedzieć: Kto powinien unikać gorących kąpieli?
Kąpiel naprzemienna - w ten sposób schłodzimy ciało bez wywołania szoku termicznego dla naszego organizmu. Zaletą takiej kąpieli jest wyrównanie temperatury ciała, co jest niezwykle ważne w momencie rozgrzanej skóry. Wannę należy wypełnić wodą o temperaturze niższej, niż temperatura ciała, a następnie stopniowo dolewać niewielką ilość chłodnej wody. Tę formę kąpieli z powodzeniem możemy wykonać również pod prysznicem.