Reklama

Reklama

Kto powinien unikać gorących kąpieli?

Gorąca kąpiel to doskonały sposób na relaks i regenerację po długim i ciężkim dniu. I choć zalet brania gorących kąpieli jest co niemiara, to należy pamiętać, że osoby z pewnymi problemami zdrowotnymi powinny ich unikać.

Kto nie powinien brać gorących kąpieli?

Osoby mające tendencje do suchej skóry powinny szerokim łukiem omijać wannę z gorąca wodą. Niestety bardzo ciepła woda w dużym stopniu przyczynia się do zmycia z powierzchni skóry lipidów, stanowiących warstwę ochronną. Wówczas skóra bardziej narażona jest na wpływ niekorzystnych warunków zewnętrznych, co może doprowadzić do jej swędzenia, zaczerwienienia i podrażnienia.

Czytaj także: Dlaczego 90 minut przed snem warto wziąć kąpiel?

Reklama

Dla miłośników gorących kąpieli, którzy cierpią na cerę naczynkową, nie mamy dobrych informacji. Naczynka krwionośne na skutek wysokiej temperatury poszerzają swoją objętość, doprowadzając do powstawania rumienia i tzw. "pajączków". Niestety osoby z tendencją do cery naczynkowej powinny zrezygnować z długich kąpieli w bardzo ciepłej wodzie.

W związku z faktem rozszerzania naczyń krwionośnych na skutek gorącej wody, z takich kąpieli zrezygnować powinny także kobiety w ciąży. W tym przypadku zachodzi ryzyko zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, co może doprowadzić do poronienia.

Warto wiedzieć: Kąpiele na pękające pięty

Ponadto lekarze odradzają gorących kąpieli osobom mającym problemy z układem krążenia. Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie lub choroby serca, unikaj gorących kąpieli.

Naczynia krwionośne rozszerzone wskutek ciepłej wody mogą nasilić krwawienie podczas miesiączki. Wówczas lepiej unikać długiego wylegiwania się w wannie z gorącą wodą. 

Czytaj także: Kąpała się przez 16 godzin. Pokazała dziwny efekt uboczny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kąpiel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy