Kto powinien unikać gorących kąpieli?

Gorąca kąpiel to doskonały sposób na relaks i regenerację po długim i ciężkim dniu. I choć zalet brania gorących kąpieli jest co niemiara, to należy pamiętać, że osoby z pewnymi problemami zdrowotnymi powinny ich unikać.

Gorąca kąpiel to doskonały sposób na relaks
Gorąca kąpiel to doskonały sposób na relaks123RF/PICSEL

Kto nie powinien brać gorących kąpieli?

Osoby mające tendencje do suchej skóry powinny szerokim łukiem omijać wannę z gorąca wodą. Niestety bardzo ciepła woda w dużym stopniu przyczynia się do zmycia z powierzchni skóry lipidów, stanowiących warstwę ochronną. Wówczas skóra bardziej narażona jest na wpływ niekorzystnych warunków zewnętrznych, co może doprowadzić do jej swędzenia, zaczerwienienia i podrażnienia.

Dla miłośników gorących kąpieli, którzy cierpią na cerę naczynkową, nie mamy dobrych informacji. Naczynka krwionośne na skutek wysokiej temperatury poszerzają swoją objętość, doprowadzając do powstawania rumienia i tzw. "pajączków". Niestety osoby z tendencją do cery naczynkowej powinny zrezygnować z długich kąpieli w bardzo ciepłej wodzie.

Osoby z niektórymi dolegliwościami nie powinny korzystać z długich gorących kąpieli
Osoby z niektórymi dolegliwościami nie powinny korzystać z długich gorących kąpieli123RF/PICSEL

W związku z faktem rozszerzania naczyń krwionośnych na skutek gorącej wody, z takich kąpieli zrezygnować powinny także kobiety w ciąży. W tym przypadku zachodzi ryzyko zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, co może doprowadzić do poronienia.

Ponadto lekarze odradzają gorących kąpieli osobom mającym problemy z układem krążenia. Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie lub choroby serca, unikaj gorących kąpieli.

Naczynia krwionośne rozszerzone wskutek ciepłej wody mogą nasilić krwawienie podczas miesiączki. Wówczas lepiej unikać długiego wylegiwania się w wannie z gorącą wodą.

"Na zdrowie": Marchewka chroni przed groźnymi chorobamiInteria.tv
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?