Dlaczego 90 minut przed snem warto wziąć kąpiel?
Chcesz się wyspać? Wykąp się. To, ile minut przed snem bierzemy kąpiel czy prysznic, ma znaczenie. Tak przynajmniej wynika z badań naukowców.
Kąpiel 1-2 godziny przed snem w wodzie mającej temperaturę ok. 40 - 43 stopni Celsjusza może dobrze wpłynąć na jego jakość. Tak wynika z badań naukowców z Cockrell School of Engineering.
Zobacz również: Które jajko zdrowsze: na miękko czy na twardo?
Sposób na to, by ludzie mogli się wysypiać, znaleźli inżynierowie biomedyczni z Univeristy of Texas w Austin.
Dzięki systematycznym przeglądom (metoda wykorzystywana do wyszukiwania i analizy istotnych danych) naukowcy wzięli pod lupę badania łączące pasywne ogrzewanie ciała z wykorzystaniem wody z lepszą jakością snu.
Ciepłe kąpiele i prysznice stymulują termoregulacyjny układ organizmu. Powodują wzrost krążenia krwi i jej przepływ z ośrodkowych układów ciała do krańcowych miejsc rąk i stóp.
Skutkiem jest usuwanie ciepła z organizmu i co za tym idzie - spadkiem temperatury ciała.
Zobacz również: Szybki rozwód Cichopek i Hakiela! "Została tylko jedna wizyta w sądzie"
Naukowcy odkryli, że idealny czas kąpieli w celu obniżenia podstawowej temperatury ciała wynosi ok. 90 minut przed pójściem spać.
W całodobowym cyklu temperatura ciała jest trochę wyższa późnym popołudniem i wczesnym wieczorem niż podczas snu — wtedy jest ona najniższa.
Zobacz również: Niewidzialne usta. Hit w makijażu na 2022 rok!
U przeciętnej osoby obniżenie podstawowej temperatury ciała następuje prawie godzinę przed pójściem spać. Wówczas spada ona do najniższego poziomu między środkowym a późniejszym okresem nocnego snu.
Później temperatura wzrasta i działa niczym biologiczny budzik.
Cykl temperaturowy napędza cykl snu i jest ważnym czynnikiem, który pomaga szybko zasnąć i ma wpływ na zdrowy sen.
***
Zobacz również: