Zbliża się termin ważnego zabiegu z tujami. Będą bujne i gęste

Tuje to jedne z najbardziej popularnych iglaków. Są wysokie, dają cień i zapewniają prywatność, zasłaniając przed spojrzeniami innych. Przesadzenie ich nie jest procesem trudnym, jednak trzeba wiedzieć, jak to zrobić i jakie warunki zapewnić roślinie, aby mogła się dobrze rozwijać. Sprawdź, kiedy i jak przesadzać tuje.

Jak dbać o tuje po przesadzaniu?
Jak dbać o tuje po przesadzaniu?123RF/PICSEL

Kiedy przesadzać tuje?

Idealnym momentem na przesadzanie tui jest wiosna. Najlepiej robić to w maju, ponieważ wtedy jest jeszcze na tyle wcześnie, że tuja się przyjmie, ale równocześnie na tyle późno, że roślina nie przemarznie. W przypadku, gdy nie uda nam się tego zrobić w maju, możemy jeszcze zdecydować się na przesadzenie tui latem, jednak wtedy musimy odpowiednio zadbać o regularne i dość obfite podlewanie.

Przesadzanie tui powinniśmy również wykonywać, gdy zaobserwujemy, że roślinie nie służy wybrane wcześniej stanowisko. Jednym z objawów mogą być zeschnięte wewnątrz krzewu gałązki. W takim przypadku warto przyjrzeć się, czy tuja na pewno ma właściwie dobrane miejsce.

Przesadzanie tui - stanowisko

Większość tui, czyli żywotników, lubi stanowiska częściowo ocienione lub słoneczne. Warto jednak pamiętać, że są także wrażliwe na susze i lubią lekko wilgotne podłoże.

Jednak musimy także pamiętać o odpowiednim doborze ziemi pod tuje. Powinna ona być przepuszczalna, lekko kwaśna i wilgotna. Najlepiej tuja będzie rozwijała się również w glebie bogatej w próchnicę oraz składniki mineralne. Poza tymi warunkami, tuje nie mają innych szczególnych wymagań co do stanowiska.

Przesadzanie tui - krok po kroku

Samo przesadzanie tui nie jest proces skomplikowanym, jednak musimy wiedzieć, jak odpowiednio to zrobić, aby nie uszkodzić przenoszonej rośliny. Prawidłowe wykonanie tego jest również istotne, jeżeli chcemy, aby przesadzona tuja dobrze rozwijała się na nowym stanowisku. Podpowiadamy, jak krok po kroku przesadzać tuje:

  1. Wykop tuję - jeżeli chcemy, aby tuja dobrze przyjęła się po przesadzeniu, musimy wykopać ją z jak największym system korzeniowym. Równocześnie musimy robić to bardzo ostrożnie, aby go nie uszkodzić. W tym celu należy głęboko ją podkopać ostrym szpadlem i przewieźć na taczce wraz z bryłą ziemi.
  2. Przygotuj nowe stanowisko - nowe miejsce dla tui powinno być odpowiednio przygotowane. Musimy wykopać dołek, który będzie większy niż bryła korzeniowa i wypełnić go kompostem lub świeżą ziemią ogrodową. Jeśli sadzimy rośliny z przeznaczeniem na żywopłot, to przygotowujemy szeroki i długi pas, który powinien mieć szerokość minimum 60 cm.
  3. Umieść tuję w dołku - ostrożnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego umieszczamy tuje wraz z bryłą w dołku, przysypujemy ziemią, a następnie lekko udeptujemy ziemię.
  4. Podlej - po posadzeniu, obficie podlewamy tuję i utrzymujemy glebę stale wilgotną  przez najbliższe tygodnie, do momentu, gdy roślina przyjmie się w nowym miejscu.
Przesadzanie tui wymaga od nas przygotowania odpowiedniego stanowiska
Przesadzanie tui wymaga od nas przygotowania odpowiedniego stanowiska123RF/PICSEL

Jaki nawóz wybrać dla tui?

Pierwsze i drugie nawożenie tui w ciągu roku powinno odbyć się z użyciem nawozu o wysokiej zawartości azotu. Należy wykonać je wiosną oraz latem. Zasilanie jest niezbędne dla roślin, aby mogły one prawidłowo funkcjonować w okresie rozkwitu. Wobec tego wybierając nawóz, musimy zwrócić uwagę na to, ile zawiera on w sobie azotu, a także innych mikro oraz makroelementów. W tym przypadku dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju mieszanki, które są uniwersalne i wieloskładnikowe.

Natomiast jesienią tuje nawozi się innymi produktami niż wiosną czy latem. Rozpoczynające się wtedy niskie temperatury sprawiają, że tuje w tym okresie należy zasilać nawozami bogatymi w fosfor i potas. Dzięki temu prawidłowo zabezpieczymy nasze iglaki.

Dodatkowo warto stosować także produkty, które mają wysoką zawartość magnezu, ponieważ jego niedobór może prowadzić do żółknięcia lub brązowienia rośliny. Jest to szczególnie ważne, jeśli zdecydujemy się nawozić tuje na przełomie września i października. Te składniki odżywcze będą im wtedy bardzo potrzebne i dzięki temu, rośliny odwdzięczą się dobrą kondycją po zimie.

Jak pielęgnować tuję po przesadzeniu?

Oprócz nawożenia tui musimy także zadbać o jej odpowiednią pielęgnację po jej przesadzeniu. Szczególnie ważne jest regularne podlewanie jej. Powinno ono być szczególnie częste przez pierwsze tygodnie po zmianie stanowiska tui, do momentu, gdy zauważymy, że roślina dobrze przyjęła się na nowym miejscu.

W późniejszym okresie podlewamy tuje obficie, ale nie codziennie. Najlepiej robić to raz w tygodniu, pamiętając o tym, aby nie lać wody po gałązkach, ponieważ może to spowodować chorobę rośliny. Dodatkowo tuje należy obficie podlać przed zimą, około października. Warto też w tym czasie obłożyć ziemię wokół nich korą, co sprawi, że wilgoć utrzyma się dłużej w gruncie.

Ważne jest także przycinanie. Można je wykonywać od wiosny do końca lata i warto to robić dwa razy w sezonie. Nie wolno ciąć tui po zakończeniu okresu letniego, ponieważ obcięte gałązki mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą, co spowoduje, że przemarzną. Oprócz cięcia pielęgnacyjnego, tuje można również wycinać, tworząc ozdobne formy.

Przycinanie tui powinno się wykonywać dwa razy w roku
Przycinanie tui powinno się wykonywać dwa razy w roku123RF/PICSEL

Poza powyższymi czynnościami ważne jest również regularne dbanie o stanowisko rośliny. Oznacza to, że musimy stale odchwaszczać podłoże wokół tui. Najlepiej zrywać wszystkie chwasty, które pojawiają się w promieniu 30-40 cm od miejsca posadzenia rośliny. Chcąc ograniczyć parowanie wody i zahamować rozwój chwastów, możemy wokół tui rozłożyć kilkucentymetrową warstwę kory sosnowej.

Dodatkowo wielu ogrodników zaleca, aby tuż po przesadzeniu tui zastosować szczepionkę mikoryzową do roślin iglastych.

Czytaj również:

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas