Zgrzytanie zębami: Co oznacza? Przyczyny, jak leczyć

Zgrzytanie zębami - definiowane przez ekspertów jako bruksizm - może występować zarówno podczas snu jak i w ciągu dnia. Specjaliści stoją na stanowisku, że dolegliwość ma przede wszystkim podłoże psychiczne. Ryzyko jej powstania generuje ponadto tzw. czynnik zwarciowy. Jeśli partner, rodzice, czy współlokator twierdzą, że podczas snu wydajesz dźwięki przypominające skrzypnięcie, nie lekceważ objawów. Zaniedbany i nieleczony bruksizm może prowadzić do poważnych powikłań, m.in. problemów z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem czy powodować uporczywe bóle głowy. Jak rozpoznać tę dolegliwość? W jaki sposób najlepiej minimalizować objawy? Odpowiedź na te i inne pytania w kontekście bruksizmu znajdziesz poniżej.

Zgrzytasz zębami?
Zgrzytasz zębami? ©123RF/PICSEL
Skuteczne domowe sposoby na bielsze zębyInteria DIY

Co to jest bruksizm?

Bruksizm prowadzi do ubytków
©123RF/PICSEL

Zgrzytanie zębami to mimowolne zaciskanie zębów. Specjaliści zaznaczają, że gdy dolegliwości się pojawią, człowiek zaciska szczękę nawet do dziesięciu razy mocniej niż np. podczas jedzenia. Jeśli cierpisz na bruksizm, z czasem możesz zaobserwować uszkodzenia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych.

Przyczyny zgrzytania zębami

Specjaliści są zdania, że ryzyko pojawienia się bruksizmu zwiększa odczuwany przez nas stres oraz towarzyszący mu niepokój, spanie na plecach, nieprawidłowe ułożenie zębów oraz częste budzenie się w fazie lekkiego snu.

Dlaczego zgrzytamy zębami?

Bruksizm jest wynikiem wzmożonego napięcia mięśni głowy i szyi. Jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego zgrzytasz zębami, musisz wiedzieć, że problem ma dwa źródła. Jednym jest tzw. czynnik zwarciowy, a drugim - czynnik psychiczny.

W kontekście czynnika zwarciowego źródeł bruksizmu dopatruje się w nadmiernym i często asymetrycznym przeciążeniu w obrębie narządu żucia, które spowodowane jest wadami zgryzu, źle dopasowanymi plombami, mostkami, protezami czy koronami. Negatywny wpływ ma również częste żucie gumy.

Stres generuje ryzyko bruksizmu

Przyczyną bruksizmu jest stres
©123RF/PICSEL

Najczęstszą przyczyną zgrzytania zębami podczas snu jest nic innego jak nadmierny stres. Podwyższone napięcie wyzwala reakcje obronne organizmu, a tym samym prowadzi do wzmożonej aktywności mięśniowej, czyli wykonywania niecelowych czynności ruchowych w obrębie narządu żucia.

Zaniedbanie bruksizmu

Niestety, świadomość problemu nadal jest niska i wielu pacjentów bagatelizuje problem, nie zdając sobie sprawy, że bruksizm może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż ścieranie szkliwa. Specjaliści alarmują, że nieleczony bruksizm może prowadzić do powikłań i powodować problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem oraz być źródłem uciążliwego bólu głowy.

Jak leczyć bruksizm?

Bruksizm trzeba leczyć
©123RF/PICSEL

Jeśli cierpisz na bruksizm i chcesz podjąć terapię, musisz odnaleźć kluczową przyczynę zgrzytania zębami. Przy wadach zgryzu pomoże noszenie aparatu ortodontycznego. W przypadku niewłaściwie dopasowanych mostków, koronek czy źle wyprofilowanych wypełnień ubytków zębowych, problem powinna rozwiązać wizyta u dentysty.

Bruksizm można leczyć również poprzez zakładanie na noc specjalnie dopasowanej przez dentystę - po dokonaniu stosownych pomiarów i pobraniu wycisku zębów - szyny relaksacyjnej. Najczęściej wykonana jest ona z silikonu i nakładana na zęby górne. Zapobiega ona ich ścieraniu oraz zmniejsza napięcie mięśniowe.

W wielu przypadkach kluczowym czynnikiem terapii jest nasz stan psychiczny. Dlatego tak duży nacisk kładziony jest na techniki relaksacyjne pozwalające na zniwelowanie stresu, spacery, dzięki którym dotleniamy nasz organizm, czytanie książek, czy słuchanie muzyki - czyli wszystkie czynności, które zmniejszą nasze napięcie. Specjaliści mogą zalecić również leki przeciwzapalne oraz środki zwiotczające mięśnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas