Zioła, których nie wolno stosować latem

Wiele ziół od tysięcy lat wykorzystywanych jest w medycynie naturalnej ze względu na ich właściwości korzystnie wpływające na organizm. Niestety w niektórych przypadkach rośliny te mogą zaszkodzić zdrowiu, jeśli nie będą stosowane w odpowiedni sposób. Dotyczy to na przykład ziół, których nie wolno stosować latem, gdyż zwiększają one wrażliwość na słońce. Picie naparów lub używanie kosmetyków z dodatkiem tych roślin może prowadzić do silnych reakcji alergicznych i oparzeń słonecznych. Oto najpopularniejsze zioła, po których nie można się opalać i nie można ich stosować latem.

Arcydzięgiel wykazuje działanie fotouczulające
Arcydzięgiel wykazuje działanie fotouczulające123RF/PICSEL

Rumianek

Jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych na różnego rodzaju dolegliwości jest rumianek. Mimo że dodaje się go do preparatów łagodzących skórę po opalaniu, sam napar z rumianku nie może być stosowany latem. W roślinie znajdują się seskwiterpeny laktonowe, które mają właściwości uczulające. Dlatego stosowanie naparu z rumianku w lecie może wywołać reakcję fotoalergiczną i podrażnienia na skórze. Lepiej więc unikać w tym okresie preparatów z dodatkiem rumianku.

Arcydzięgiel

W celach leczniczych często wykorzystywany jest też arcydzięgiel. Świetnie wpływa na pracę układu pokarmowego, ponieważ pobudza wydzielanie soków żołądkowych i śliny. Napar z arcydzięgla pomaga na bóle brzucha, wzdęcia i bóle menstruacyjne. Z arcydzięgla produkowana jest też maść o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym. W okresie letnim żadnego z preparatów na bazie arcydzięgla lepiej nie używać, gdyż pod wpływem słońca skóra może ulec poparzeniu. W dodatku mogą pojawić się na niej nieestetyczne przebarwienia. Za działanie fotouczulające w przypadku arcydzięgla odpowiadają furanokumaryny. Znajdziemy je też w takich roślinach, jak ruta czy aminek większy.

Dziurawiec

Stosowanie dziurawca latem może prowadzić do oparzeń i plam na skórze
Stosowanie dziurawca latem może prowadzić do oparzeń i plam na skórze123RF/PICSEL

Działanie fotoalergiczne wykazuje również dziurawiec - roślina lecznica, która rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i naczynia krwionośne. Stosuje się ją na poprawę krążenia oraz lepsze funkcjonowanie wątroby i nerek. W dziurawcu znajduje się hiperycyna, która wpływa na poprawę nastroju, koncentracji i pamięci oraz działa antydepresyjnie. Jednak pod wpływałem promieni słonecznych hiperycyna prowadzi do oparzeń lub pojawienia się brązowych plam na skórze. Dlatego też należy unikać dziurawca w okresie letnim.

Bergamotka

W lecie nie wolno stosować także preparatów zawierających bergamotkę. Olejek z tej rośliny wykorzystywany jest jako środek odkażający i przeciwgrzybiczy. Dodawany jest do dezodorantów, środków dezynfekujących, farmaceutyków i perfum (ma piękny cytrusowy zapach). Dlatego, gdy chcemy się opalać, warto najpierw sprawdzić, czy nasze kosmetyki nie zawierają czasem oleju z bergamotki o fotouczulającym działaniu. Ich używanie może prowadzić do powstawania wysypki i przebarwień.

Nagietek lekarski

Nagietek powoduje nadwrażliwość na słońce
Nagietek powoduje nadwrażliwość na słońce123RF/PICSEL

Kolejne zioło, którego nie wolno stosować latem, to nagietek. Przygotowany z niego napar pomaga na wrzody żołądka, zwiększa odporność i działa uspokajająco. Nagietek wykazuje też działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i grzybobójcze. Maść nagietkowa to popularny specyfik na choroby skóry i stany zapalne. Kosmetyki z dodatkiem nagietka zwalczają też trądzik i zaskórniki oraz redukują rozstępy. Preparatów z nagietkiem nie można jednak używać w okresie letnim, gdyż zioło to wywołuje nadwrażliwość na słońce - stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Skrzyp polny

Jednym z popularnych ziół jest także skrzyp polny. Pomaga oczyścić organizm z toksyn, regulować przemianę materii i wzmocnić wątrobę oraz nerki. Świetnie też działa na układ krążenia - obniża ciśnie i zapobiega miażdżycy. W rzadkich przypadkach skrzyp polny może wywoływać nadwrażliwość na promienie UV. Jak na razie naukowcy nie potwierdzili fotouczulającego działania skrzypu, jednak warto zrezygnować w lecie z preparatów z jego dodatkiem.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas